2013 yılını bitirdiğimiz şu günlerde hepimiz yeni yıl için planlar yapıyoruz. Yeni yılı planlarken tabi ki bütçemizi çok iyi kurgulamamız gerekiyor, çünkü planlarımızın önemli bir kısmının gerçekleşmesi, bizim ekonomik gücümüze bağlı. Sağlık ve mutlulukla ilgili planlarınızın gerçekleşmesini temenni ederken, size ekonomik yönden katkıda bulunacak bazı önerilerimiz olacak. Yeni yılda alışkanlıklarınızla ilgili alacağınız bu kararlarla ayda bir kaç yüz lira tasarruf etmeniz mümkün!

 

1-Alışverişte indirim görünümlü tuzaklara dikkat edeceğim!

İlk maddemiz aslında en çok karşınıza çıkan bir durumlardan. Çok da kolay uygulayabileceğiniz bir karar: Kredi kartınızın limitine aldanıp ya da taksitli ve kampanyalı satışlara kanarak, alışveriş yapmayın! İhtiyaç olmayan pek çok şeyi almak daha fazla ayakkabı, daha fazla çanta, kazak, palto derken, bu alışveriş çılgınlığı, sizi kısır döngüye sokabilir. Çünkü ilerleyen aylarda hem kredi kartı ödemelerinizi yapmakta zorlanabilir hem de alışveriş yapamadığınız için mutsuz olabilirsiniz. Alışverişe çıktığınızda 3 al 2 öde, ikincisi % 50 indirimli gibi sizi gereksiz bir şeyler almaya sürükleyecek alışveriş taktiklerine pek itibar göstermeyin. Eğer zorunlu değilse alışveriş için indirimi beklemek en akıllıcası. Böylelikle her şeyi %50-70 indirimli alabilirsiniz. Bu durumda en az 100-150 TL tasarruf edebilirsiniz.

2- Kazandığımdan fazla harcamayacağım!

Çoğumuz hayatı ertelememek için kredi kartı ve ihtiyaç kredilerine ciddi şekilde güveniyoruz. Ama bir noktadan sonra kazandığımızdan daha fazla harcadığımızı bazen çok geç fark edebiliyoruz. Bu da faiz ödemeleriyle birlikte bütçemize ekstra yük olarak geri dönüyor. Her zamana aynı parayı kazanmamız söz konusu olmaz. Hastalık, kaza, işten ayrılma vs. gibi aksi durumlarla da karşılaşabiliriz. Bu yüzden acil durumlarda kullanabileceğiniz bir birikiminiz mutlaka olmalı.

3- Kart borçlarımı kapatacağım!

Ülkemizde kredi kartı borçları artık oldukça ciddi bir sorun halini aldı. Çoğu kart kullanıcısı ise borçların bitmeyeceğini düşünüp karamsarlığa kapılıyor. Halbuki o kadar zorlanmadan bir miktar rahatlamak mümkün. Bu borç bitmez deyip karamsar tabloya düşmektense, öncelikle zorunlu olmadıkça harcamaları kısıp tüm kartlara ödeme yapmayı planlayın. Bu ödemelerde faiz oranı en yüksek olana en fazla ödeme yapmak önemli. Eğer kredi kartlarınız döndürmekte zorlanırsanız ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz. Ancak borcunuzu kapattıktan sonra yine alışveriş çılgınlığına girerseniz borç kurgunuz, içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

4- Ufak görünen harcamalardan tasarruf edeceğim!

Artık güncel hayatımızın bir parçası haline gelen cep telefonu, ev telefonu, televizyon yayınları ya da internet tarifelerinde yapacağını ufak tefek değişikliklerle ayda 100-150 TL’lik tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun için firmaların müşteri temsilcilerini arayıp kullandığınız paketlerde değişiklik yapmak istemeniz yeterli. Dilerseniz Enuygun.com’daki internet bağlantısı karşılaştırma ve GSM tarife karşılaştırma sayfalarından yararlanabilirsiniz.

5- Yıllardır duyduğum, çok iyi bildiğim tasarruf tedbirlerini artık alacağım!

Evinizde gereksiz yere ışık açmaz, şarjları prizlerde takılı bırakmaz ve gereksiz yere ev aletlerini çalıştırmazsanız, elektriği tarifenize göre kullanırsanız faturanızda ciddi bir tasarrufa gidersiniz. Yine doğalgazı çok fazla yakıp tişörtle oturmak yerine, polar gibi hafif ve sıcak bir kıyafet giyerek, kullanmadığınız odanın peteklerini kapatarak ısınma masraflarını azaltabilirsiniz. Bulaşık ya da bir şeyler yıkarken çeşmeyi açık bırakmak israftır. Hem su faturanız kabarır hem de su kaynaklarını boşu boşuna tüketmiş olursunuz. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay, ama inanın yaptığınızda ve aile bireylerine de yaptırdığınızda farkı göreceksiniz. Birazcık dikkat ile elektrik, su ve doğalgaz faturalarınızın 150-200 TL azalması çok kolay.

6- BES fonlarımı kontrol edeceğim!

Eğer Bireysel Emeklilik yani BES girişiniz varsa yıl sonunda fonlarınızı mutlaka kontrol edin. Eğer bu yılki birikimlerinizden yüksek kazanç elde edemediyseniz, fonlarınızı mutlaka değiştirmeyi talep edin. Sigorta şirketinizi arayarak daha kazançlı fonlar kullanmalarını talep edin. Unutmayın yılda 4 kez BES fonlarınızı değiştirebilirsiniz.

7- Toplu taşıma kullanacağım!

Bir otomobil sahibi olabilirsiniz. Ancak tek kişi bir yere giderken yakıt parası, otopark parası gibi durumlar pahalıya mal olacaksa toplu taşıma kullanmaktan çekinmeyin. Hatta yürüyebileceğiniz bir yerse yürümeyi tercih edin. Türkler çok sevmese de 5-6 km’lik bir yolu hızlı bir yürüyüşle 30-45 dakika arasında geçebilirsiniz. Eğer trafik varsa bu süre arabayla bile aynı sürebilir. Ara sıra bile toplu taşıma kullanarak ayda 100 TL'lik yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.