2010’da konut kredisiyle 400 bin ev aldık

betulsungurlu

 

Enuygun.com’un yaptığı incelemeye göre ülkemizde her ay yaklaşık 33 bin kişi konut kredisi kullanılıyor. 2010 yılını tamamında konut kredisi kullananların sayısının 400 bine ulaşması beklenirken, bu sayının önümüzdeki yıl yaklaşık %30 artacağı tahmin ediliyor. Öte yandan en uygun konut kredisi arayışı içinde olanlar bankalara gitmeden önce internetten araştırma yapıyorlar.  Enuygun.com üzerinden karşılaştırma yaptıktan sonra bankalar tarafından kullandırılan konut kredisi ayda ortalama 55 milyon TL olurken,2010 yılı sonu itibariyle yıllık toplam tutarın 650 milyon TL’ye çıkması bekleniyor. Başka bir ifade ile Türkiye’de bugün itibariyle konut kredilerinin yüzde 3’ü Enuygun.com üzerinde karşılaştırma yapan kişiler tarafından kullanılıyor. Enuygun.com’un hedefi bu rakamı yüzde 10’a yükseltmek ve toplamda 3 milyar TL tutarında konut kredisinin kullanılmasında karşılaştırma hizmeti sunmak.

Bankalar tarafından sunulan konut kredileri, ev almak isteyenler için önemli fırsatlar sunuyor. Pek çok kişi de bankaların konut kredileriyle yakından ilgileniyor. Artık internet kullanıcıları konut kredilerini karşılaştırıyor ve kendilerine en uygun krediyi bankalara online başvuru yaparak kullanabiliyorlar. Türkiye’de 2010 yılı içerisinde yaklaşık 400.000 ev konut kredisiyle alınmış olacak. 2011’de bu rakamın 500 bini aşması bekleniyor. Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com üzerinde kredileri karşılaştıran ziyaretçilerin kullandıkları konut kredisi, Türkiye’de kullanılan toplam konut kredisinin yüzde 3’ünü oluşturuyor. Enuygun’com’un hedefi bu oranı 2011 yılında %10’a yükseltmek. 

Enuygun.com Genel Müdürü Çağlar Erol, Enuygun.com üzerinden her ay 6.000 kişinin konut kredisi talebini bankalara ilettiğini belirtiyor: “Bunlardan 800’ü bankalardan konut kredisi kullanıyor. Ortalama konut kredisi kullanma tutarı İstanbul’da 74 bin TL, İstanbul dışında ise 64 bin TL seviyesinde. Ayda ortalama 55 milyon TL, yılda ise yaklaşık 650 milyon TL tutarında konut kredisi, Enuygun.com üzerinde karşılaştırma yaptıktan sonra bankalara yapılan başvurularla kullandırılıyor.”

Çağlar Erol, şu anda Türkiye genelinde kullanılan toplam konut kredisinin yüzde 3’ünün www.enuygun.com adresinde yapılan karşılaştırmaların ardından kullanıldığına dikkat çekiyor: “Hedefimiz bu rakamı 2011’de yüzde 10 seviyesine yükseltmek. Yılda 40 bin konut kredisi kullanıcısının kendileri için en uygun krediyi bulmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bir diğer ifadeyle yılda 3 milyar TL tutarında konut kredisine Enuygun.com’da yapılan karşılaştırma sonucu karar verilmesini sağlamak gibi bir hedefimiz var.” 

Enuygun.com sunduğu karşılaştırma hizmetleriyle banka kredilerinin etkin bir tanıtımını gerçekleştiriyor. www.enuygun.com üzerinde onlarca farklı bankanın konut ve ihtiyaç kredilerini karşılaştırarak incelemek mümkün. Dileyen ziyaretçiler bu bankaların web sitelerinde doğru alana yönlendiriliyor ve böylece bankalara kolayca online başvuru yapabiliyorlar.

 

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar