2010 İlk Çeyrek İl Bazında Konut Kredisi Hacim Artışları


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 17 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un ‘2010 ilk çeyrek il bazında konut kredisi hacim artışları’ analizine göre, Bursa bir önceki döneme, Kocaeli ise bir önceki yıla göre artış oranı ile ilk sırada yer alıyor.

BDDK verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un ‘2010 ilk çeyrek il bazında konut kredisi hacim artışları’ analizine göre, bir önceki döneme göre 8 büyük ildeki konut kredisi hacim artışı, toplam sektör büyümesinin %70’ini oluşturuyor. Bu illerdeki konut kredisi hacim artışının il ortalaması ise %7.3.  2010’un ilk üç ayında bir önceki döneme göre 8 büyük il arasında konut kredisi hacmi en çok artan il %8.24 ile Bursa oldu. Ankara ve Mersin % 8 ile büyümede ikinci sırada, Adana ise %7.9 ile üçüncü sırada yer alıyor. İstanbul’daki konut kredisi hacim artışı ise bir önceki döneme göre % 5.4 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yıla göre, 8 büyük ilin konut kredisi hacim artışlarının il ortalaması ise %27 olarak gerçekleşti. Kocaeli %41 artış oranıyla ilk sırada yer alırken, Adana %32 ile ikinci sırada, Bursa ise %30 ile üçüncü sırada yer alıyor. İstanbul’da bir önceki yıla göre konut kredisi hacim artışı ise %17 oldu.

Enuygun.com’un analizine göre, 2010’un ilk üç ayında toplam konut kredisi hacmi sektörde bir önceki döneme göre %6.7, bir önceki yıla göre ise % 23 arttı. Bir önceki döneme göre artışta, Türkiye’nin 8 büyük ilindeki konut kredisi hacim artışı, sektör büyümesinin yaklaşık %70’ini oluşturuyor. İstanbullular toplam artışın %30’unu sağlayarak en önemli etkiyi yaratırken, Ankaralılar %15, İzmirliler ise %7.4 ile sektör büyümesinde etkin diğer iller olarak İstanbul’u takip ediyor.

Analizde ayrıca geriye kalan 73 ilin 2010’un ilk üç ayında gerçekleşen toplam sektör büyümesinin sadece %30’unu oluşturduğunu dikkat çekiliyor. 8 büyük ili takip ederek büyümeye %1 ile %2 arasında katkı yapan iller ise, etki oranına göre Konya, Aydın, Manisa, Samsun, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri, Balıkesir, Sakarya ve Muğla olarak sıralanıyor. Diğer illerin sektör büyümesine etkisi %1’in altında.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.