2. el araba alırken taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi?


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 333

Bu haftanın en popüler makalelerinde dikkatimizi çeken Baş Analistimiz Betül Sungurlu'nun "Otomobil alırken taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi" makalesinin okunma oranı oldu. Ekonomik gelişmeler, faiz oranlarında yaşanan artış, Merkez Bankası ve BDDK'nın kredi ve kredi kartı ile ilgili aldığı önlemler derken üzerinde en çok düşündüğümüz konu elbette alım gücümüz ve sınırları olmaya başladı.

2012 yılıyla ilgili planlarımızı yaparken, tüketici kredilerinin akıbeti de önem kazanıyor. İçinde bulunduğumuz dönem hem ekonomik hem güncel olaylar itibarıyla çok hareketli. Haftalardır beklenen bedelli askerlik şartları ve bedelli askerlik kredisi ardından banka ürünlerinde çeşitlenme yaşandı. Bedelli askerlik sebebiyle 2. el araba piyasası da hareketlenmiş durumda. Bu gelişmeleri takiben bugün otomotivde ÖTV zammının geriletilmesi ve benzinde fiyat indirimi haberleri geldi.

Bu dönemde özellikle 2. el araba sahibi olmayı düşünenler mutlaka, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi karşılaştırması yapmalı! 2. el araba kredilerinde, şu an ortalama faiz oranı % 1,40 civarında seyrediyor ve dosya masrafı 400 TL ile 500 TL arasında değişiyor.

Bu masrafa dahil olan bir ek masraf da kasko sigortası. Genelde bu oranlar kaskosu da aynı banka tarafından yapıldığı müddetçe geçerli oluyor.

Yukarıda bahsettiğimiz oranların çok daha altında ihtiyaç kredileri ile aynı tutarda nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Dosya masrafı dışında da ekstra masrafa katlanmak durumunda kalmazsınız.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2220 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.