19 Mayıs'ta 1 gün izin al 4 gün tatil yap

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bu sene 23 Nisan ve 1 Mayıs hafta sonuna denk gelince, 19 Mayıs tatili, kısa süreli tatil yapmak isteyenler için güzel bir fırsat oldu. Perşembe gününe denk gelen 19 Mayıs tatilini 20 Mayıs Cuma günü bir günlük izin alarak 4 güne çıkarabilirsiniz. Kışın soğuğundan, yağmurundan bıkanlar için iyi bir fırsat. Bu dört günlük tatil için tam da Mayıs ayında gidilecek yerlerden örnekler sunmak istedim.

Kıbrıs

Mayıs ayında denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri Kıbrıs'tır. Nasılsa pasaport derdi de yok. Üstelik Kıbrıs otelleri de Mayıs'ta o kadar pahalı olmuyor. Girne tarafı limanı, gezilecek yerleri ve tarihi eserleriyle tercih edilebilir. Ancak sağda direksiyonlu araba kullanmaktan çekinmeyecekseniz araba kiralayıp Güzelyurt'tan Bafra'ya kadar bütün adayı gezmenizi öneririm. Kıbrıs'ta yapmanız gereken 10 şey başlıklı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kıbrıs'a 19 Mayıs tatilinde gitmek için gidiş dönüş 350 TL'ye uçak bileti var.

Eskişehir

Son yıllarda hızla modernleşen İç Anadolu'nun en turistik şehirlerinden Eskişehir'i gezmek için güzel bir program yapabilirsiniz. Eskişehir Sazova Parkı, gondolla gezebileceğiniz Porsuk Çayı Turu, Odunpazarı gibi seyahatiniz için güzel seçenekler sunuyor. Eskişehir mutfağında da güzel lezzetler bulabilirsiniz. Üstelik Mayıs ayı, Eskişehir'i gezmek için en uygun zaman.

 

İznik

İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerde oturanların uzun yolculuk yapmadan da gidebilecekleri yakın yerlerden İznik de Mayıs ayı için doğru bir seçenek. İznik Gölü etrafında yürüyüş yapabilir, gölün çevresindeki doğal güzelleri yerinde seyredebilirsiniz. Bizans ve Osmanlı eserlerini görmeden dönmeyin.

Barselona

Mayıs ayında yurt dışı gezisi yapmak isteyenler için de Barselona'yı önerebiliriz. Gidiş dönüş yaklaşık 650-700 TL uçak bileti tutuyor. Otel için Barselona otelleri sayfamızdan arama yapabilirsiniz. Antoni Gaudi'nin muhteşem eserlerini yerinde görmek lezzetli mezelerinden tatmak için Barselona iyi seçenek. Üstelik henüz çok sıcak olmadan tam zamanında gideceksiniz. Barcelona şehir rehberi sayfamızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Belgrad

19 Mayıs tatilinde vizesiz yurt dışında bir yerlere kaçmak istiyorsanız da Belgrad iyi bir seçenek olabilir. Üstelik Belgrad gezmesi yemesi içmesi ucuz bir şehir. Belgrad için de gidiş dönüş yaklaşık 700 TL'ye uçak bileti var. Belgrad'ta Tuna-Sava nehirlerinin birleştiği Osmanlı dönemi eserlerin bulunduğu Kalemegdan, kafelerin ve mağazaların yer aldığı Knez Mihailova Caddesi, Aziz Sava Katedrali, ünlü mucit Nikola Tesla'nın evi gibi yerler gezilebilir. Yemesi içmesi ucuz bir şehir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar