Siz de banka masraflarından mı şikâyetçi misiniz? İşte sesinizi duyurmak için bir fırsat:

Tüketici Hakları Derneği, 15 Mart Dünya Tüketici Günü öncesinde, tüketicileri bankaları boykot etmeye çağırıyor.  “Bankalar sinek avlayacak” sloganıyla yürütülen boykot planı, bankaların aldığı kredi kart aidatı, dosya masrafı gibi komisyonlara tüketicinin tepkisini göstermeyi hedefliyor.    

Boykot, 13-14 Mart’ta gerçekleşecek. Eylem planı çerçevesinde banka masraflarını protesto etmek isteyen tüketiciler,  bu iki gün boyunca bankalara gitmeyecek, kredi kartı kullanmayacak ve bankaların internet şubesine giriş yapmayacak. İki gün boyunca bankalara sinek avlatmayı hedefleyen boykotun amacı; 13-14 Mart tarihlerinde hiçbir bankacılık işlemi yapılmamasını sağlayarak konuya dikkat çekmek!

Tüketici Hakları Derneği bir yandan da sendikalar, sivil toplum kuruluşları, esnaf ve sanatkâr odalarıyla görüşmeler yaparak boykotun etkinliği artırmaya ve daha çok tüketiciye ulaşmaya çalışıyor.

Derneğin çağrı metninde “Bankaların almış olduğu en güncel ve haksız ücretlere örnek olarak, yıllık kart ücreti ya da aidatı, konut kredisi kullananlardan komisyon ve dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti, ipotek fek ücreti gibi adlar altında aldıkları ücretleri sayabiliriz. Diğer taraftan, bankalarla işlem yapan ve bu işlemler nedeniyle tüketicilere verilen her çeşit belge, doküman, ekstre gibi belgelerle birlikte, tüketicilerin istemiş olduğu yazılardan da çeşitli miktarlarda ücretler alınmaktadır. Bilgi Edinme Yasa’sına göre, 10 sayfaya kadar tüketicilere verilen çeşitli belge, doküman, ekstre ve yazılardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği halde, bankalar söz konusu belge ve yazılardan ücret almaktadır” ibaresi yer alırken masrafların haksız yere alındığına ve toplam miktarın oldukça büyük olduğuna dikkat çekiliyor.

Banka masrafları konusundaki Yargıtay kararlarına da değinilen çağrıda ayrıca “Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin Kararlarına göre, bankalarca alınan yıllık kredi kartı aidatı, dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti gibi ücretlerin haksız bir ücret olduğu ve tüketiciye iade edilmesi gerektiği belirtilmektedir” ifadesi yer alıyor.

Siz de bankacılık masrafları konusunda aynı fikirdeyseniz, boykota destek verip sesinizin duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

Not: Boykot çağrısının tam metni için http://www.tuketicihaklari.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.