Konut kredisinde son yapılan faiz indirimi sonrasında aylık taksit tutarları oldukça düştü. 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.500 TL’nin altına geriledi. Bazı bankalarda 1.427 TL’ye kadar düştü.

Ciddi bir indirim oldu

Uzun zamandır konut kredisinde bu kadar düşük aylık taksit tutarı yazmamıştım. Son yapılan faiz indirimi ev satın almak hayalleri kuranlar için şahane bir fırsat oldu. Bildiğiniz üzere kamu bankaları bayram öncesi konut kredisi faiz oranlarını %0,99’a kadar düşürdü. Buna göre 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.428 TL, toplam geri ödemesi ise 171.987 TL tutuyor. 120 ay vadeli 200.000 TL kredi kullanırsanız da aylık taksitler 2.855 TL toplam geri ödemesi de 343.821 TL yapıyor.

Ev arayışlarına başlayın

Ev satın almak hayali kurup bu arzusunu yüksek faiz oranları nedeniyle erteleyenler için gerçekten avantajlı bir dönem. Gelelim konut kredisi faiz oranları daha da düşer mi sorusuna. Bu soruya evet daha da düşer yanıtını vermek zor. Sadece özel bankaların da bir miktar daha indirim yapma ihtimali var. Son bir yıldır İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde ev fiyatlarının artmaması da süreci daha avantajlı kılıyor. Banka kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre son yapılan indirim sonrasında konut kredisi talebi artmış. Arz talep dengesine bağlı olarak ev fiyatları da yükselmeden harekete geçmenizi tavsiye ederiz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.