Nasıl başlarsak öyle devam edermiş! Biz de yeni yılın ilk haftasında, önceki yıllara nispet, gelecek yıllara namzet, bardağın dolu tarafından bakacağız. Bir zam haberine sevinmeye çalışacağız mümkün mertebe! “Hiçbir şey göründüğü gibi değildir” ya da “Beterin beteri de v ardır” diyerek:

Yıl bitmeden faiz artış kervanına kredi kartları da eklendi. Yaklaşık iki yıldır düşme eğiliminde olan kredi kart faizleri, Merkez Bankası’nın yılın son haftasında aldığı yeni bir kararla artırıldı. Bu karara göre bankaların kredi kartı alıveriş faizine uygulayabilecekleri maksimum aylık oran %2,12’den %2,34’e; gecikme faizi ise %2,62’den %2,84’e yükseltildi. Yeni oranlar 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlükte! Bankalar da bilgilendirme mesajlarını çoktan yollamaya başladı!

Peki, bu faiz artışı kredi kart sahibine ne kadar ek maliyet getirecek?

Biz hesapladık: Sonuç ürkütücü değil merak etmeyin. Artan faiz oranları, 1000 TL kredi kart borcunuz için ödeyeceğiniz aylık faiz tutarını 2 TL civarında artırıyor. Çokça bahsedilen bileşik faiz, yani kredi kartındaki faiz üstüne faiz uygulaması ise yasalar ile engellendiğinden birçok bankada uygulanmıyor. Bu da eskiye nazaran oldukça olumlu bir gelişme tüketiciler açısından… Ancak bankaların izin verilen en yüksek oranı uyguladıklarını tahmin edersiniz. Hem de hepsi! Şimdilik yapabileceğimiz rekabetin bir gün kredi kart faizlerine de yansımasını temenni etmek ve konuya dikkat çekmek!

Kredi kartınıza uygulanacak faiz oranı ise asgari/minimum ödeme tutarının ödenmesi ya da ödenmemesine göre şekilleniyor.

  • Eğer asgari ödeme tutarının tamamını öderseniz kalan borcunuza ödeme gününe kadar alışveriş faizi işletiliyor.
  • Eğer asgari tutarın tamamını ödeyemezseniz, asgari tutarın ödenmeyen kısmına gecikme faizi, kalan borcunuza ise alışveriş faizi uygulanır.
  • Eğer kredi kart borcunuzun tamamını son ödeme gününde veya öncesinde ödeyen şanslı ve planlı kullanıcılarımızdan iseniz bu konu sizi ilgilendirmiyor.

Diyelim ki; kredi kartınızdaki 1000 TL borcunuzu ödeyemediğiniz için faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Artan faiz oranının size ne kadar maliyet yükleyeceğine biraz daha detaylı bakalım:

  • Asgari ödemeyi yaptınız ama hala 1000 TL borcunuz var;

Sadece alışveriş faizini ödemek zorunda kalırsınız. Bu da eğer ödemeyi 30 gün sonra yapacaksanız eski faiz oranı ile hesaplandığında yaklaşık olarak 21 TL; artan yeni faiz oranı ile hesaplandığında ise 23 TL’ye denk gelir. Aradaki fark sadece 2 TL…

  • Asgari ödemeyi yapamadınız ve asgari ile birlikte toplamda 1000 TL borcunuz var;

Burada bir varsayım daha yaparak asgari ödeme tutarınızın 250 TL olduğunu düşünelim. 250 TL için gecikme faizi, 750 TL için de alışveriş faizi ödeyeceksiniz. Faiz artışından önce bu gecikmenin size maliyeti 22 TL iken faiz artışından sonra 24,5 TL oldu.  Burada da aradaki fark 2,5 TL…

Geriye kalan hesaplamaları size bırakıyoruz. Yukarıdaki hesaplamalarımız yaklaşık tutarları verir. Siz de kendi kart borcunuza göre oranlayabilir, kendi hesabınızı çıkarabilirsiniz. Örneğin 10,000 TL kredi kart borcunuz varsa artan faizlerin aylık maliyetinize etkisi 20 TL olacaktır. Sadece oranlayın ve bütçenizde bu zammın yaratacağı farkı görün.

 

 

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorumlar (1)