Ev satın alırken konutun özellikleri, kredi faiz oranları, evin dekorundan bulunduğu semte kadar pek çok detaya bakıyoruz. Ancak evin aslında değerini öğrenmek için en çok başvurulan yöntem amorti hesabı. Örneğin satın aldığınız evin amorti hesabını yapmak için satış fiyatını yıllık kira getirisine bölüyorsunuz. Böylece evin amorti hesabı ortaya çıkıyor.

İçindekiler

Amorti hesabı nasıl yapılır?

Diyelim ki evinizin yıllık kira getirisi 7.000 TL ve evin satış fiyatı ise 120.000 TL ise bu ev kendini 17 yılda amorti eder. Bu da Türkiye ortalama için iyi bir rakam. Peki 100 metrekare ev kendini kaç yılda amorti eder? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurt içi Hasıla verilerine göre İstanbul en zor konut alınan kent olarak öne çıktı.

İstanbul zirvede!

İstanbul’da konut metrekare fiyatı ortalaması 5.000 TL’nin üzerinde bu da 100 metrekare bir evin yaklaşık 500.000 TL’ye satılması anlamına geliyor. İstanbul’u 3.000 TL ile İzmir 2.250 TL ile Antalya, yaklaşık 2.000 TL ile Bursa ve 1.800 TL ile Ankara izliyor. Dolayısıyla Ankaralı 100 metrekare bir eve yaklaşık 200.000 TL’ye sahip olabiliyor. Aynı araştırmaya göre bir metrekarelik bir konutun İstanbul’da aylık kira değeri İstanbul’da 21 TL, İzmir’de 13 TL, Ankara’da 10 TL, Bursa ve Antalya’da 9 TL.

İstanbul ev fiyatlarının yüksek olması sebebiyle yatırım için çok mantıklı görünmese de bu şehri cazip kılan durum ise fiyatların diğer şehirlere oranla daha hızlı artması. Bu da belki kira olarak değil ama aynı evin değeri diğer şehirlere göre 5-10 yıl sonra daha fazla arttığı için cazip gelebiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN