İçindekiler

Yeni Borçlar Kanunu’nun kiracı tahliyesiyle ilgili yasası, 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Buna göre ev sahipleri 10 yılını dolduran konut ve iş yeri kiracılarını gerekçe göstermeden tahliye edebilecek.

Noterden ihtarname yeterli olacak

Bilindiği üzere kirasını düzgün ödeyen kiracıyı ev sahibi evini başka birine kiraya verme gerekçesiyle çıkartamıyordu. Böyle bir durumda çıkartılan kiracı “Evini başkasına kiraya verdi” diyerek itiraz edebiliyordu. Ancak Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikten sonra artık ev sahipleri 10 yılını dolduran kiracısını isterse tahliye edebilecek. Ev sahibinin bunun için sözleşme bitimi tarihine 3 ay kala noterden ihtarname göndermesi yeterli olacak. İhtarnamede mülk sahipleri kira sözleşmesini 10 yıl nedeniyle uzatmadığını belirterek rahatlıkla tahliye isteyebilecek.

Nüfusun yüzde 65’i kiracı

İstatistiklere göre Türkiye’de nüfusun yüzde 65’i kiracı konumunda. Kiracıların yüzde 25’inin de 10 yıl ve üzeri kiracı olduğu biliniyor. Bu da yeni yürürlüğe girecek uygulamanın 2 milyona yakın kişiyi ilgilendirmesi anlamına geliyor.

İş yerleri sıkıntılı

Uygulamanın en çok dükkan sahiplerini etkilemesi bekleniyor. Dükkanında değişiklik yapmak istemeyen esnaf mal sahibiyle anlaşmak için belki kesenin ağzını biraz daha açmak zorunda kalacak. Artan ev kiralarına rağmen eski kiracısından düşük kira alan ev sahipleri içinse uygulama avantajlı olacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar