10 yılını dolduran kiracı sebepsiz tahliye edilebilecek

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yeni Borçlar Kanunu’na göre mal sahipleri 10 yılını dolduran kiracıları hiçbir gerekçe göstermeden çıkartabilecek. Ancak kiracı 10 yılını doldursa bile uygulama, 1 Temmuz 2014’ten itibaren geçerli olacak. Yeni uygulama sadece ev sahipleri için değil mağaza, dükkan gibi işyerleri sahipleri için de geçerli olacak.

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren yeni Borçlar Kanunu’na göre ev sahipleri 10 yılını dolduran kiracısını hiçbir gerekçe göstermeden, kira yılının bitiminden üç ay önce bildirimde bulunmak suretiyle çıkartabilecek. Ancak mevcut uygulamada 10 yılını dolduranların kira sözleşme fesih hakkı ise 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren olacak. "Benim kiracımın oturma süresi 10 yılı geçti" diye düşünmeyin 2014 tarihini beklemek zorundasınız.

5 yılını dolduran 2017 yılını bekleyecek

10 yılını doldurmayan ancak 5 yılını aşan kiracılar da fesih haklarını 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren kullanabilecek. Kirasına yeterli artış yapmayan ya da eski kiracı olduğu için bölgedeki diğer ev ya da işyerlerine göre daha düşük kira verenler bu durumdan etkilenecek. 5 ya da 10 yıllık sürelerde bazı semtlerde ciddi kira artışları meydana geliyor. Bu anlamda uygulama konut sahibine yarayacak.Aşağıda mevcut yasının hükümünü bulabilirsiniz.

İş yerlerinde sözleşme serbestisi

Yine yeni yasaya göre kira artışı üretici fiyat endeksini (ÜFE) geçmeyecek şekilde belirleniyor. İş yerlerinde ise sözleşme serbestisi geçerli olacak. Örneğin ÜFE artı 3 ya da 5 gibi belli bir oran veriliyor. Ancak eski kiracısını gerekçesiz tahliye hakkı özellikle de sözleşmesi dolmak üzere olan kiracılar için olumsuz bir gelişme olacak.Şu da bir gerçek ki kirasını ödemeyen ya da geç ödeyen kiracıyı çıkartmanın zor olması ev sahiplerini sıkıntıya sokuyordu. Ya da çok değerlenen bir semtte eski kiracısını, kirasını ödediği sürece kolay çıkartamayarak maddi kayba uğrayanlar mal sahipleri de vardı. Bu da ev sahiplerini mağdur edebiliyordu.

Yasa hükmü şöyle: Türk Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinin birinci fıkrasının son cümlesinde öngörülen kira sözleşmelerinden 10 yıllık uzatma süresi dolmamış olmakla birlikte geri kalan 5 yıldan daha kısa olanlar hakkında yürürlüğe girdiği 1.7.2012 tarihinden itibaren beş yıl, 10 yıllık uzatmak süresi dolmuş olanlar hakkında da yürürlüğe girdiği 1.7.2012 tarihinden itibaren iki yıl sonra uygulanır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2035 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar