10 yıldan uzun vadeli konut kredileri sektörün 3 katı büyüdü!

betulsungurlu

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre konut kredisi almayı düşünen vatandaş, faiz artışlarına karşılık çareyi vade uzatmakta buldu. 2011 üçüncü çeyreğinde sektörde konut kredisi hacmi 1,2 milyar TL artarken, 10 yıldan uzun vadeli konut kredisi hacmi 3 milyar TL arttı. Böylece 10 yıldan uzun vadeli konut kredilerinin toplam içindeki payı 2011 üçüncü çeyrekte %15’den %20’ye yükseldi.

TCMB verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre konut kredileri 2011 üçüncü çeyrekte önemli ölçüde hız kesti. Öte yandan sektör genelinden farklı olarak özellikle 10-15 yıl vadeli konut kredilerindeki hacim artışı dikkat çekiyor. Diğer vadelerde hacim azalırken 10 yıldan uzun vadeli kredilerin artış hızı artıyor.

Enuygun.com’un analizine göre 2011 yılı ilk çeyrekte konut kredisi hacim artışı 4,6 milyar TL, ikinci çeyrekte ise 4,8 milyar TL olarak gerçekleşti.  Üçüncü çeyrekte bariz bir biçimde 1,19 milyar TL’ ye gerileyen konut kredisi çeyrek dönem artışı, tüketici güvenindeki azalmadan ve faiz oranlarındaki göreceli artıştan kaynaklanıyor. Yılın başlangıcında bankaların açtığı konut kredisi faiz oranları ortalama olarak yıllık bazda %9,5 iken üçüncü çeyrekte %12,5’a yükselmişti.

Sektördeki konut kredisi hacminin yaklaşık yarısını hala 61-120 ay vadeli konut kredileri oluşturuyor. Ancak kısa vadeli konut kredilerinin toplam içerisindeki payı azalıyor, uzun vadeli kredilerin toplam içerisindeki payı ise giderek artıyor. 2011 yılı üçüncü çeyreğinde 1-5 yıl vadeli konut kredilerin toplam içerisindeki payı bir önceki döneme göre %29,3’den %26,5’a; 5-10 yıl vadeli konut kredilerinin payı %55,2’den %53,9’a; 10 yıldan uzun vadeli konut kredilerinin payı ise %15,4’den %19,6’ya yükseldi.

10 yıldan uzun vadeli konut kredilerinde tercih edilen maksimum vadenin ise 15 yıl olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “ Sektörde bu yıl 30 yıl vadeli konut kredisi uygulamaları da başladı ancak henüz çok rağbet görmüyor. 15 yıldan uzun vadeli konut kredisi hacmi 700 milyon TL civarında yani sektörün sadece %1’ini temsil ediyor. Aradığı evi bulup konut kredisi alan kişiler ise faiz artışlarına karşılık vade uzatarak taksitleri azaltma yoluna gidiyor”, dedi.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar