2012 yılında pek çok resmi tatil gününün hafta sonuna denk gelmesi, uzun tatil hayalleri kuranları üzecek gibi görünse de yıllık izinden sadece birer ya da yarımşar gün kullanarak resmi tatillerde de seyahat planı yapabilmek mümkün. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Seyahat Planı Araştırması’na göre 2012’de resmi tatillerden faydalanarak toplam 20 günlük seyahat organizasyonu yapılabilecek.

Tatil için işyerinden izin almakta zorlananlar ya da birlikte tatil yapacağı kişilerle aynı dönemde izin alamayanların doğru bir planlamayla 2012’de toplamda 20 gün tatil yapabileceklerini hesapladıklarını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betul Sungurlu “Bu yıl pek çok resmi tatil hafta sonuna denk geliyor. Geçtiğimiz yıllarda sıkça yaşanan 9 günlük tatiller şartlar değişmezse 2012’de pek mümkün görünmüyor. Yine de 2012 resmi tatilleri farklı zamanlarda 3 ila 6 günlük seyahat organizasyonu yapmaya olanak veriyor”, dedi.

1 gün izinle 4 gün tatil yapılabilecek

Bu yıl 23 Nisan Pazartesi gününe denk geliyor. Hiç izin kullanmadan 3 günlük tatil yapılabilecekken, bu tarihin önüne ya da arkasına eklenecek 1 günlük yıllık izinle bu tatili 4 güne çıkarmak mümkün. 19 Mayıs ise Cumartesi gününe denk geliyor. Cumartesi günleri çalışanlar da 18 Mayıs’ı izin alarak 3 gün tatil yapabilirler. Tatilcilerin uçak biletini erken satın alarak oldukça ucuza seyahat edebileceğini hatırlatan Sungurlu ” www.enuygun.com üzerinden yapılan uçak bileti fiyat karşılaştırması sonuçlarına göre 20 Nisan tarihli İstanbul-Antalya gidiş uçak bileti vergiler hariç 41 TL’den, 17 Mayıs tarihli biletler ise vergiler hariç 31 TL’den başlıyor. Elbette indirimli bilet kontenjanı doldukça fiyatlar artıyor olacak”, dedi.

30 Ağustos ise Perşembe gününe denk geliyor. Takip eden Cuma gününde izin kullanabilenler sezon sonuna doğru 4 günlük bir tatil imkânına kavuşuyor.

Kurban Bayramı’nda yarım günlük izinle 6 gün tatil yapılabiliyor.

Ramazan Bayramı tatilinin (18-21 Ağustos) ilk günlerinin Ağustos ayında yine hafta sonuna denk geldiğini söyleyen Betül Sungurlu, “Arife ve Bayram’ın ilk günü hafta sonuna denk geliyor. Bu dönemde izinsiz 4 gün tatil yapılabiliyor. Ağustos tarihli uçak biletleri de uygun fiyatlarla satışa çıkmış durumda. Örneğin, 17 Ağustos kalkışlı İstanbul-Antalya gidiş biletleri vergiler hariç 51 TL’ye satın alınabiliyor. Öte yandan işyerinden 1-3 gün arası izin alanlar tatillerini 5 günden 9 güne kadar çıkarabilirler.” dedi.

29 Ekim’le birleşen Kurban Bayramı’nda da önemli tatil fırsatı olduğunu belirten Sungurlu, “24 Ekim Arife günü alınacak yarım gün izin, bu tatilin 6 günlük programa dönüşebilmesini mümkün kılıyor. Bu dönem için uçak biletlerini şimdiden satın almak önemli fiyat avantajlarını da beraberinde getiriyor. Örneğin, 23 Ekim akşamı kalkışlı İstanbul-Antalya gidiş uçak biletleri şu anda vergiler hariç 31 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor” diye konuştu.

Not: Yukarıdaki uçak bileti fiyatları yazının oluşturulduğu gün olan 03.Mart.2012 tarihindeki ilgili havayollarının sunduğu bilet fiyatlarıdır. Yazının okunduğu tarihte bir miktar değişikliğe uğramış olabilir.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.