İçindekiler

Reidin Yapı Stoku Analizi raporuna göre, Türkiye’de inşaat halindeki 1+1 dairelerin sayısı azalırken, 2+1 ve 3+1 daire tipleri arzında ise artış yaşanıyor. 1+1 konutların yüzde 93’ü İstanbul’da, yüzde 4’ü Ankara’da, yüzde 3 ise İzmir’de bulunuyor.

2013 yılı sonuna kadar tamamlanacak olan inşaat halindeki projeleri baz alan rapora göre ayrıca, Türkiye’de konut arzının en çok olduğu il İstanbul! Özellikle imar açısından sürekli problemlerle gündeme gelen Esenyurt ise Türkiye’de hâlihazırda en çok konut inşaat projesinin yer aldığı ilçe olarak kar şımıza çıkıyor. Esenyurt’un ardından konut arzında ikinci sırada ise Ankara Yenimahalle yer alıyor.

Adana’da en çok 4+1; Bursa’da ise 3+1 daire yapılıyor

Tüm daire tiplerinde en çok konut arzının bulunduğu il İstanbul olurken Adana ve Bursa gibi illerde 2013 yılsonuna kadar tamamlanacak konutlar arasında stüdyo daire tipinde konut arzı bulunmuyor.

Genel olarak İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da oransal olarak 3+1 daire arzı çoğunlukta iken Adana’da en çok 4+1 daire yapılıyor. Adana’da arz edilen en küçük daire tipi ise 3+1 konutlar olurken; Bursa’da ise az da olsa 1+1 daire arzı bulunuyor.

Kira fiyatları konut kadar artmadı

Reidin.com verileri ile yapılmış bir analize göre de Haziran 2012-2013 döneminde Türkiye genelinde kira fiyatlarındaki artış sınırlı kaldı. Son bir yıl içerisinde Türkiye’de emlak fiyatları ortalama yüzde 15,78 artarken kiralar yüzde 5,96 oranında yükseldi.

Haziran 2012-2013 arasında İstanbul’da konut fiyatları yüzde 18,68 oranında; kiralar ise yüzde 6,06 arttı. İzmir’de ise konut fiyatları yüzde 13,96; kira fiyatları yüzde 5,58 oranında arttı. Ankara’da da kira artışı konut fiyatları artışının gerisinde kaldı. Aynı dönemde Ankara’da konut fiyatları yüzde 11,3; kiralar ise yüzde 5,78 oranında arttı.

En çok İstinye prim yaptı

Haziran 2012-2013 döneminde İstanbul’un en çok prim yapan bölgesi ise yüzde 40 fiyat artışı ile İstinye oldu. İstanbul’da değer kaybeden bölgelerin başında ise Çekmeköy, Ümraniye ve Sancaktepe yer aldı.

Ankara’da ise Sincan ve Altındağ bu yılın kazandıran ilçeleri arasında yer alırken yüzde 27 oranındaki artışı ile Ankara’nın en yüksek prim yapan bölgesi Keçiören Kanuni Mahallesi oldu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
323 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar