Anasayfa KrediSık Sorulan Sorular

Banka Kredileriyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun.com kredi başvurum ne kadar güvenli?

Enuygun.com, sizden kesinlikle gizli bilgilerinizi talep etmez. Verdiğiniz bilgiler, Enuygun.com tarafından ilgili bankalara yönlendirilir, ve bankalar, ön değerlendirmeleri yaptıktan sonra sizinle iletişime geçebilirler.

Enuygun.com'dan yapacağım başvurular için ek ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Enuygun.com karşılaştırma ve başvuru hizmeti tamamen ücretsizdir. Bankalar ya da kredi kuruluşları, kredinizin onay aşamasında standart ücretlerini talep edeceklerdir. Bu ücretlerin Enuygun.com'un verdiği servisle bir ilgisi yoktur.

İnternetten kredi başvurusu yapmam neden avantajlı?

Krediler, artık bir çok banka için en önemli gelir kalemlerinden biri haline geldi. Bunun sonucunda bankalar arasındaki rekabet ciddi şekilde arttı. Tabi bu durum, tüketiciler için oldukça olumlu bir sonuç doğurdu. Artık farklı bankaların tekliflerini karşılaştırarak, kendiniz için en uygun seçeneği rahatlıkla bulabilirsiniz.

Enuygun.com, size en uygun kredi seçeneğini bulmanıza yardımcı olmak amacıyla tasarlandı.
- ENUYGUN üzerinden dilediğiniz krediye bankaya gitmenize gerek kalmadan kolayca ve tamamen ücretsiz olarak online başvuru yapabilirsiniz.
- Bankalar, sizin online başvuru yaptığınızı bildikleri için, rekabet ortamının bilincinde olurlar. Bu da size sizin için en uygun seçenekleri sunacakları anlamına gelir.
- ENUYGUN üzerindeki bilgiler sayesinde, kredi başvurunuzun inceleme ve onay aşamalarında da ciddi bilgi sahibi, ve işlemlerin olabildiğince sorunsuz gitmesi konusunda inisiyatif sahibi olursunuz.

Banka kredisi nedir?

Bankalardan, önceden belirlenmiş bir faiz karşılığında ve belirli aralıklarla geri ödenmek şartıyla ödünç alınan paradır.

Mortgage / Tutsat Nedir?

Mortgage ("Morgıc", "Morgıç" ya da "Morgeyc" şeklinde okunabilir), İngilizce bir sözcüktür, ve uzun dönemli ipotekli konut kredisi anlamına gelir. Özellikle Amerika ve Avrupa'da konut edinmenin temel yöntemi olan mortgage, ailelerin 20-30 yıl vadeli krediler almasına, ve bu kredilerle ev sahibi olmalarına olanak tanır. Mortgage, ülkemizde 2007 yılında çıkan yasanın ardından ev sahibi olmakta önemli bir kaynak olarak ortaya çıkmıştır.

Mortgage sözcüğüne Türkçe'de "Tutsat" şeklinde bir karşılık üretilmiş olsa da, bankalar halen mortgage sözcüğünü kullanmayı tercih etmektedir.

Faiz oranı nedir?

Faiz, bankadan alınan kredi tutarının geri ödemesine, borçlanmanın karşılığı olarak uygulanan bir ücrettir. Faiz oranı, bu ücretin hesaplanmasında kullanılır. Alınan kredinin faiz oranı ile bileşik faizi hesaplanarak faiz oranı elde edilir. Dolayısıyla alınan kredi miktarı arttıkça faiz artış gösterir.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından kullanılan, size kredi verilmesinin ne kadar riskli olduğunu belirleyen bir kriterdir. Bankalar, sundukları kredileri zamanla geri alabileceklerinden emin olmak isterler. Bunun için de kredi başvurusu yapan kişinin kredi geçmişiyle ilgili bazı bilgileri kullanırlar.

Kredi notunuzu hesaplamak için bankalar sizin ve ailenizin aylık gelirlerinizi, aylık giderlerinizi, kredi özgeçmişinizi (daha önce kullandığınız krediler, ödemeleriniz, kredi kartı borçlarınız, batık kredileriniz, karşılıksız çekleriniz gibi) kullanırlar. Her bir özellik, bankaların kullandığı matematiksel bir formüle dökülür, ve ağırlıklarına göre kredi notunuz hesaplanır. Kredi notu, 400 ile 900 arasında bir rakamdır. Bankaların verdiği bilgiye göre tüketicilerin ortalama kredi notu 675'tir.

Her Türk vatandaşının kredi geçmişi bilgileri, merkezi bir Kredi Kayıt Bürosu'nda tutulur. Aynı şekilde kredi özgeçmişinizde yer alacak olan Karşılıksız çek ve Batık Kredi bilgileri, "Kara Liste" adı altında T.C. Merkez Bankası'nda saklanır. Kara Liste'de bulunmak, bankalar tarafından kredi başvurusunun kesin olarak reddedilmesi anlamına gelecektir. Diğer taraftan bir kez Kara Liste'ye girdikten sonra çıkmak da mümkündür. Merkez Bankası, borcunu ödeyenlerin isimlerini listeye girişlerinden üç yıl sonra, ödemeyenleri ise beş yıl sonra listeden çıkarır. Tabi zaman zaman Kara Liste'nin çıkartılan aflarla silinmesi de söz konusu olabilir. Şubat 2009 tarihi itibariyle, ekonomik kriz nedeniyle Kara Liste'nin temizlenmesi konusu görüşülmektedir.

Tüm bankalar bu bilgilere erişebilirler. Diğer taraftan, tüm bankaların risk algılamaları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla sizin kredi geçmişiniz, kredi notunuz, farklı bankalarda farklı sonuçlar oluşturulabilir. Yani bir bankada alamadığınız krediyi diğer bir bankada alabilirsiniz.

Dosya ücreti nedir?

Dosya ücreti, bankaların kredi kullandırtma aşamasında aldığı kredi açılış ücretidir. Bu ücret sabit bir tutar olabileceği gibi, kredi miktarı üzerinden yüzde olarak da alınabilir. Dosya ücreti (veya masrafı) ayrıca kredi talep ve tahsis ücreti veya mali analiz bedeli olarak da adlandırılabilir.

KKDF ve BSMV nedir?

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, kredinin ana parası ve faizi üzerinden hesaplanan ve bankaların müşteriden bir kereliğine tahsil ettiği bir fondur.

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi, kredilendirme işlemlerinden doğan ve banka tarafından krediyi kullanan kişiden bir kereliğine tahsil edilen bir vergi türüdür.

Aylık ödeme miktarına göre hesaplama nedir?

Aylık ödeme miktarına göre hesaplama aylık ödeme gücünüze göre size en uygun krediyi bulmanızı sağlayan hesaplama şeklidir. Aylık ödeyebileceğiniz tutarı belirterek, en avantajlı krediyi hangi bankadan alabileceğinizi kolayca görebilirsiniz.

Benim için hangi kredi en uygun olur?

Size en uygun krediyi belirleyebilmek için Enuygun.com hizmetinizde! Buraya tıklayarak size en uygun banka kredisini ücretsiz olarak belirleyebilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunduktan sonra cep telefonuma ön onay gelmezse ne yapmalıyım?

Ön onay ihtiyaç ve konut kredilerinde farklılık gösterir. İhtiyaç kredilerinde eğer krediyi kullanabileceğinize dair bankadan olumlu veya olumsuz bir cevap almazsanız; yeniden başvuru yapmayı deneyin. Sistem başvuru yapmanıza izin vermezse cevabı öğrenmek için siz Bankanın Çağrı merkezi ile iletişime geçin. Banka kredi talebinize olumsuz dönerse yani önonay alamazsanız aynı bankaya bir kez daha başvuru yapmayın. Ancak bankaların kredi politikaları değişiklik gösterebileceğinden yani bir bankadan ret alan kişi farklı bankadan kredi kullanabileceğinden farklı bir bankaya daha başvuru yapabilirsiniz. Eğer farklı bankada kredi başvurunuzu red ederse 3. bir bankaya başvuru yapmayın. Konut kredilerinde ise banka sizinle iletişime geçerek öncelikle sorularınızı yanıtlar bu görüşme sonrasında bankaya kesin başvuru yaparsanız kredi talebiniz değerlendirmeye alınarak bir ön veya kesin cevap verilir.

Kredi başvurusuna ön onay neye göre gelmektedir?

Bankalar kendi risk politikalarına göre kredi taleplerini değerlendirmektedir. Bu değerlendirme kriterleri bankadan bankaya değişebilir, farklı kriterler eklenebilir. Genellikle geçmiş dönemde kullandığınız kredi ve kredi kartı geri ödemelerinizdeki düzen veya düzensiz ödemelerinize, mevcut borçlarınızın tutarına, gelirinize, borçlarınızın gelirinize oranına, son dönemdeki kredi arayışınızın sıklığına, iş yerinde çalışma sürekliliğinize göre bir karar verilir.

Enuygun.com yer alan kredi detayına nasıl ulaşabilirim?

Karşılaştırma sayfasında yer alan kredinin altında yer alan kredi detayı linkini tıkladığınız zaman kredinin tahsis ücreti, sigorta masrafı ve aylık taksit ödemeleri gibi detaylarını görebilirsiniz.

Enuygun.com’dan kredi başvurusu yaptım ön onay aldıktan sonra ne kadar sürede kredimi kullanabilirim?

Kredi başvurunuz eğer ihtiyaç kredisi için yapılmışsa ve cep telefonunuza ön onay gelmişse genellikle 24 saat içerisinde başvurduğunuz bankanın Türkiye’nin her yerindeki şubesinden kredinizi kullanabilirsiniz.Kişilere veya bankada sürece bağlı olarak bu zaman değişebilir.

Enuygun.com’dan kredi başvurusu yaptığım oran bankada farklı çıktı ne yapmalıyım?

Bunun iki sebebi olabilir ya Enuygun.com da yayınlanan aynı krediye başvurmamışsınızdır ya da bazen bankalar Enuygun.com’a özel oranlar verebilir veeğer banka yetkilisi başvuru yaptığınız orandan kredi vermek istemezse Enuygun.com’dan başvuru yaptığınızı önonay aldığınızı hatırlatın. Yine olumlu yanıt almazsanız destek@enuygun.com’a mail atabilirsiniz.

x