Hasar Sorgulama
  • OTOKONTROL 5664

Merkezimizin, 2009 senesinde, belki de en çok yankı getiren projesi OTOKONTROL 5664 Uygulaması olmuştur. Uzun bir süredir üzerinde çalışılmış olan proje, 12 Ağustos 2009 tarihinde hizmete açılmıştır. OTOKONTROL 5664 uygulaması ile kişiler SMS mesajı atarak araçların hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu, Turkcell 5664’e mesaj atarak sorgulayabilmektedirler. Aynı hizmetin 2010 senesinde diğer GSM operatörleri ile de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

OTOKONTROL 5664 Uygulaması ile daha önce Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (TRAMER) internet ekranı üzerinden sınırlı sayıda kullanıcıya verilen araç hasarı sorgulama, poliçe bilgisi sorgulama, kaza bilgisi sorgulama ve hasar işlemi sorgulama hizmetleri SMS teknolojisi kullanılarak daha geniş bir kitleye sunulmaya başlanmıştır.

Projenin ortaya çıkma sebeplerinden biri, 2. El Oto pazarlarında, pert ve hasarlı araçların hasarsızmış gibi vatandaşlara satılarak mağduriyetlere sebep veriliyor olmasıdır. Proje ile bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Uygulamanın birçok orta ve uzun vadeli hedefleri arasında en öne çıkanlar;

  • cep telefonu gibi son derece yaygın bir iletişim teknolojisi kullanılarak her kesimden vatandaşa ulaşmak,
  • ikinci el piyasasında yaşanan sahtekarlıkların, aldatmacaların önüne geçmek,
  • güvenli bir ikinci el piyasası yaratmak,
  • hızlı bilgilendirme hizmeti vermek,
  • sigortalıları, poliçelerinin bitiminden haberdar ederek kişilerin sigortasız trafikte gezmelerinin önüne geçmek,
  • sigorta sisteminin şeffaflaşmasına ve sisteme olan güvenin artmasına katkıda bulunmaktır.

OTOKONTROL 5664 Uygulamasının işleyişi ve servislerini şu şekilde özetlemek mümkündür:

Bir aracın geçmişte yaşadığı ve sigorta sistemine intikal etmiş olan hasar durumunu öğrenmek için cep telefonuna büyük harflerle HASAR yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra PLAKA yazılarak, ya da sadece PLAKA yazılarak 5664’e SMS atılmaktadır. Aynı hizmeti aracın motor veya şasi numarası yazarak da almak mümkündür.

Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttukları kaza tespit tutanağı sorgusu ve kusur oranlarını öğrenmek için KAZA yazıp, boşluk bırakıp PLAKA ya da Tramer İhbar No veya TC Kimlik No yu yazarak yine 5664’e SMS atılması gerekmektedir.

Zorunlu trafik ya da kasko poliçeleri hakkında bilgi almak için ise TRAFİK ya da KASKO yazıp plakayı, motor ya da şasi numarasını ekleyerek 5664’e kısa mesaj atmak yeterli olmaktadır.

OTOKONTROL 5664 Uygulaması, kaza sonrası mağduriyet yaşayan vatandaşlar için de hizmet vermekte olup, hasar dosyası ve tazminat ödemeleri ile ilgili olarak bilgi alınabilmektedir. Kaza işlemleri sonrası MAĞDUR yazıp TC Kimlik Numarasını ilave ederek yine 5664’e mesaj atıldığı takdirde, hasar dosya numarası veya hangi sigorta şirketinden hasar ödemesi yapılacağı öğrenilebilmektedir.

Proje devreye girdiği günden bu yana, beş aylık süreç içerisinde 403.920 sorgulama gerçekleştirilmiştir.

Sigorta Bilgi Merkezi, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TüSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 7.’si gerçekleştirilen e-TR yarışmasına "kamudan vatandaşa” kategorisinde OTOKONTROL 5664 uygulaması ile katılmış ve finale kalan dört proje arasına girmiştir. 13 Ocak 2010 Ankara çankaya Köşkünde yapılan final töreninde T.C. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Sn. Ahmet Genç, Zorunlu Sigortalar ve Kara Taşıtları Sigortaları Dairesi Şube Müdürü Sn. Gökhan Karasu ve Merkez Müdürümüz Sn. Mehmet Üst, Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün elinden finalist plaketlerini almışlardır.

SMS PROJESİ İSTATİSTİKLERİ

12.08.2009 – 22.02.2010 TARİHLERİ ARASI SMS SORGU ADETLERİ

2009’UN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

   

18 Ocak 2010’da SMS Projesine yeni bir servis eklenmiştir; SIGORTALARIM. Bu hizmetle, kişi T.C Kimlik ya da Vergi Numarasını yazıp TURKCELL 5664’e gönderdiğinde, tüm araçlarına ait en son düzenlenmiş olan trafik, kasko ve yolcu taşımacılık poliçe bilgileri cep telefonuna gelmektedir.

SIGORTALARIM hizmeti ile kişi her sorguda 4 araca kadar olmak üzere en fazla 100 poliçeye kadar olan bilgilerini sorgulayabilmektedir.

OTOKONTROL 5664 Uygulamasında yakın zamanda devreye alınması planlanan diğer hizmetler ise aşağıdaki gibidir;

  • Pert araç sorgusu için,

PERT 34ABC001

  • Bir aracın plakalar geçmişini sorgulamak için,

KACEL 34ABC001

  • Bir aracın sahiplik geçmişini sorgulamak için,

KIMDE 34ABC001