Anasayfa Haberler Etiket: Ziraat bankası hayvancılık kredi hesaplama

Ziraat tarımsal kredilerde frene bastı

 Haziran ayına kadar ek bütçe talebinde bulunamayacak olan Ziraat Bankası bu nedenle tarımsal kredilerde frene bastı. Yüksek kredi talebinde bulunanlar özel görüşmeye alınarak verilecek kredinin amacına uygun kullanılması sağlanıyor. Dünya gazetesinin haberine göre, özellikle sıfır faizli hayvancılık kredisine talebin çok yüksek olması nedeniyle Ziraat Bankası, kredi bütçesinin büyük bölümünü kullandı. Gelen kredi taleplerini karşılamak için yılın ikinci yarısında ek bütçe talebinde bulunmaya hazırlanıyor. Bankanın kredi taleplerinin önemli bölümünü beklemeye alması veya geri çevirmeye başlaması özellikle sulama yatırımı yapacakları olumsuz etkileyecek. Ziraat Bankası, 2010´da haftada 250 milyon lira tarımsal kredi kullandırırken 2011´de bu miktar 400 milyon liraya çıktı. Bankaya yılın ilk 4 ayında kredi talebiyle yapılan başvuru 2011 bütçesi olan 17 milyar liranın üzerinde. Bu yoğun talep özellikle hayvancılık sektörüne yönelik kullandırılan sıfır faizli kredinin önemli rolü var. 2010 yılında 13.6 milyar lira tarımsal kredi kullandıran Ziraat Bankası, bu yılın ilk 4 ayında bu rakamın çok üstüne çıkarak 17 milyar liraya ulaştı. Haziran ayından sonra alınacak ek bütçe ile yıl sonuna kadar sadece Ziraat Bankası´nın kullandıracağı tarımsal kredi miktarı 20 milyar lirayı bulacak. Banka tarafından, 100 bin lira ile 1 milyon lira arasında kredi talebinde bulunan müşteriler bulundukları bölgede bankanın bölge başkanlığına davet edilerek özel görüşme yapılıyor. 1 milyon liranın üzerinde kredi talebinde bulunan yatırımcılar ise Ankara´ya davet edilerek genel müdürlükteki tarımsal krediler biriminde özel görüşme yapılıyor. Amacı sadece ucuz kredi almak olan ve tarım konusunda bilgi birikimi, yatırım altyapısı ve inandırıcı projesi olmayanlara kredi verilmiyor. Bankanın bu uygulaması uzun yıllardır hayvancılık yapanları memnun etti. Hayvancılık sektörü temsilcileri, bankanın ucuz kredisi nedeniyle hayvancılığı hiç bilmeyenlerin, altyapısı olmadan yatırım yapanların sektöre zarar vereceği endişesi yaşıyorlardı.

Sıfır faizli hayvancılık kredisi devam edecek

Esnaf ve çiftçilere sübvansiyonlu faiz oranları ile kredi kullandırılması uygulaması 2011'de de devam edecek. Uygulamalara ilişkin Bakanlar Kurulu kararları, 1 Ocak 2011'den geçerli olmak üzere Resmî Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulamada büyükbaş ve küçükbaş hayvansal üretim lehine, tüm kredilerde sübvansiyon oranı yüzde 100 olarak belirlenirken, diğer alanlardaki kredilerde faizlere yüzde 50 faiz desteği sağlanacak. Buna göre, büyükbaş ve küçükbaş hayvansal üretim için, belli limitler dahilinde sıfır faizli kredi kullanılacak. Ziraat Bankası halen, tarımsal kredilerde yüzde 10 faiz uyguluyor. Kararname ile bu faiz, büyükbaş-küçükbaş damızlık ve hayvan yetiştiriciliğinde yüzde sıfır, diğer alanlarda yüzde 5'e çekilmiş oldu. Ziraat Bankası'nın baz faizinin düşmesi halinde bu faizler de düşecek. Kararname ile büyükbaş damızlık ve besi hayvanı yetiştiriciliğinde yüzde 50-60 düzeyinde olan işletme kredisi faizi sübvansiyon oranı yüzde 100'e çıkarılırken, hayvan yetiştiriciliğindeki üst limit 7,5 milyon liradan 3 milyon liraya indirildi. Kredi limiti, büyükbaş hayvan besiciliğinde 3 milyon lira, küçükbaşta 1,5 milyon lira olarak uygulanacak. ANKARA AA

Ziraat'in karı yüzde 14 arttı

Ziraat Bankası 'nın toplam aktifleri geçen yılın aynı dönemine göre %14 oranında arttı Banka'nın 2010 yılı ilk 6 aylık sonuçlarını açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Banka'nın toplam aktiflerinin geçen yılın aynı dönemine göre %14 oranında artarak 133 milyar TL'ye ulaştığını, Banka'nın 2010 yılının ilk 6 aylık dönemindeki faaliyetlerini 1.911 milyon TL net kar ile tamamladığını ve 2010 yılı Haziran ayı itibarıyla sektör net karının %16'sının tek başına Ziraat Bankası'nca üretildiğini belirtti. Ziraat Bankası'nın, son yıllarda olduğu gibi 2010 yılının ilk 6 aylık döneminde de kredilendirme konusunda sektör ve bölge ayırımı yapmadan, reel sektöre, tarımsal kesime ve bireylere yönelik kesintisiz finansman sağlamaya devam ettiğini belirterek bu dönemde sektör oranlarının üzerinde % 17'lik artışla kredi büyüklüğünün 42 milyar TL'ye ulaştığına vurgu yapan Çağlar, sektörde en çok TL kredi kullandıran banka olmaya devam ettiklerini belirtti.
x