Anasayfa Haberler Etiket: Yapı kredi emeklilik

Yapı Kredi 'sigorta'dan çıkmayı düşünüyor

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası bağlı ortaklıkları Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik'teki hisselerinin elden çıkarılmasına ilişkin seçenekleri değerlendirme ve uzun vadeli banka sigortacılığı konusunda anlaşmaya girilmesi için çalışmalara başlama kararı aldı. Yapı Kredi Bankası 2008 yılında Yapı Kredi Sigorta'yı satışa çıkarmış ancak söz konusu dönemde yaşan küresel finansal kriz nedeniyle satış süreci durdurulmuştu. Banka, KAP'a yaptığı açıklamada, söz konusu kararı grubun sigorta alanındaki faaliyetlerinin yeniden organize edilmesi amacıyla alındığını duyurdu. Açıklamada süreç ile ilgili bir yetkilendirme yapılıp yapılmadığı bilgisi yer almadı. Reuters'a bilgi veren kaynaklar, henüz bir yetkilendirme yapılmadığını söylediler.

5 yaşlıdan 4'ü ev sahibi

Yapı Kredi Emeklilik şirketinin TNS Piar'a yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye'de 55 yaş üzeri her beş kişiden dördü kendi evinde oturuyor, kira ödemiyor. Yaşlıların 2009'da 1.169 lira olan aylık ortalama geliri bu yıl 1.398 liraya çıktı. Gönüllerinden geçen ise gelirlerinin yüzde 50 artması. Çoğu SGK'sız her beş yaşlıdan biri çocukları veya akrabalarından ayda 470 lira destek alıyor. Kamuoyu araştırma şirketi TNS Piar, Yapı Kredi Emeklilik için 55 yaş üzeri kişilerin gelir ve giderlerini araştırdı. Buna göre 2011 yılı itibarıyla 55 yaş üzeri kişilerin ortalama aylık geliri 1.398 lira. Bu rakam 2009'da 1.169 liraydı. 2 yılda yaşlıların eline geçen para yüzde 19 artış gösterdi. Bin liranın altında aylık gelire sahip yaşlıların oranı yüzde 34 oldu. Yeni emeklilik hakkı kazananların ortalama geliri ise 2009'a göre yüzde 13 artarak bu yıl 1.453 liraya çıktı. SGK'lı (Sosyal Güvenlik Kurumu) olmayan kesimin ortalama aylık geliri ise 1.199 lira. Bu grubun yüzde 45'i ayda 300 ile 900 lirayla geçiniyor. Yaşlıların rahat bir şekilde geçinebilmek için ellerine geçmesini arzuladıkları aylık ortalama gelir ise 2.159 lira oldu. Yaşlıların, halihazırdaki gelirinin yüzde 50 artması halinde rahat geçinebileceğini düşündüğü ortaya çıktı.

Memur, 40 liraya 1.200 dakika konuşacak

Turkcell, halen 2 milyon abonesi olan kamu tarifesine tekrar abone almaya başladı. Söz konusu tarife, 40 lira karşılığında her yöne 1.200 dakika konuşma, 29 lira karşılığında 4 gigabayt (GB) internet imkânı sunuyor. Ayrıca aboneler, kamu haber paketinden ücretsiz faydalanırken, çeşitli markalardan da indirim alabiliyor. Turkcell'in yeni kamu tarifesinin lansmanında konuşan Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, Türkiye'de 4 milyon kamu çalışanı ve emeklisi bulunduğunu, aileleriyle birlikte rakamın 10 milyonu bulduğunu söyledi. Bu pazardaki paylarının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirten Sevilengül, tarifenin 14 Ocak 2011 itibarıyla yeniden abone kabulüne başladığını aktardı. Sevilengül, "Tarife üyeleri, 'Kiğılı, Jolly Tours, TÖMER, Yapı Kredi Bankası, Yapı Kredi Emeklilik, Final, Varan ve Bimeks'te de indirimlerden yararlanabiliyor." dedi. Burak Sevilengül, kamu çalışanlarının, ailelerinin de yararlanması için kendi adlarına 3 hat alabildiklerini, konuşma tarifesinde paket aşımının ardından ücretlendirmenin 24 kuruş olduğunu belirtti. Toplantıda, kamu tarifesinin tanıtımı için hazırlanan reklam filmi de tanıtıldı. Filmde, asıl mesleği doktorluk olan ünlü aktör Cüneyt Arkın, oyuncu Özgür Ozan ve şarkıcı Ferhat Göçer rol alıyor. Cüneyt Arkın, geçmişte doktorluk yaptığı 5 yıllık dönemde Anadolu'yu dolaşarak, bir stetoskopla teşhis yaptıklarını, şimdi ise işlerin kolaylaştığını, geçtiğimiz günlerde Malatya'da doktor bir arkadaşını ziyaret ettiğinde 3G ile teşhis koyduğunu gördüğünü anlatıyor. Ferhat Göçer de, sağlık personelinin kendi aralarındaki iletişimi kolaylaştırması açısından kamu tarifesinin önem taşıdığını ifade ediyor.

Bireysel emeklilikten 2 bin 631 kişi emekli oldu, toplu para almayı tercih etti

Hayat sigortasından bireysel emekliliğe geçenlerden 2 bin 631 kişi sistemden emekli oldu. Birikimlerinin artmasından memnun olan emekliler, toplu para almayı tercih etti. Hayat sigortasıyla başlayıp, sonradan birikimlerini bireysel emekliliğe aktaran sigortalılardan 2 bin 631 kişi emekliliğe hak kazandı. Sistemden emekli olanlar ise, tazminatlarını toplu almayı tercih etti. Olumlu geri dönüşAnadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, bugüne kadar sistemden emekli olanların birikimli hayat sigortalarından devredilen sözleşme sahibi müşteriler olduğunu söyledi. Mete Uğurlu, emekli olan katılımcılardan olumlu geri dönüşler aldıklarını belirterek, “Katılımcılar, küçük tasarruflarını, bireysel emeklilik sisteminin yüksek vergi avantajı ve emeklilik yatırım fonlarının yatırım performansı aracılığıyla emeklilik birikimi haline getirdiler. Emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlayarak, refah düzeylerinin yükselmesine katkıda bulunacak bu sisteme girmiş oldukları için mutlu olduklarını iletiyorlar” dedi.Toplu para tercihiYapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez de, bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için 10 yıl ve 56 yaş şartı bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Henüz sistem faaliyete geçeli 7 yıl olduğu için gerçek anlamda bireysel emeklilikte 10. yılını doldurarak, emekli olmuş bir katılımcı grubu mevcut değil. Bugün emekli olanlar sisteme birikimli hayat sigortalarından aktarım yapan katılımcılar. Hayat sigortalarına 1980’li yıllarda girip sonradan bireysel emekliliğe aktarım yapan katılımcılarımız, bir kenarda ufak tasarruflarla ve vergi teşviğiyle biriken paraları son derece memnuniyetle karşılıyorlar. Sistemden emekli olanlar genellikle toplu para tercih ediyor. Maaş almayı tercih edenlerse bireysel emeklilik gelir planlarını tercih ediyor.”Taylan Türkölmez, bugün bireysel emeklilik sisteminin emekli olunmasına izin verdiği 56 yaşındaki bir kişi için beklenen ortalama ömrün 80’ler civarında olduğuna ve her yıl bunun daha da ileriye taşındığına değinerek, “Günümüz istatistikleriyle kişinin 56 yaşında emekli olması durumunda daha çeyrek asra yakın bir dönem sosyal güvenlik ve diğer gelirlerine ek olarak özel emeklilik sistemindeki birikimlerinden faydalanması gerekiyor” şeklinde konuştu. Türkölmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tasarruf edilen tutar ile elde edilmek istenen gelir arasındaki orana bağlı olmak üzere, 25 yıllık gelir için en az o kadar birikim yapılması gerekiyor. 10 yıllık süre, sadece sisteme sonradan girmiş, çalışamayacak duruma gelip, zorunlu olarak emekli olmak durumunda kalmış kişiler için tercih edilmeli. Katılımcılarımızın çoğu da 30’lu yaşlarında ve çalışan kesim.”

Sadece, getiriler vergiye tabi olmalı

Şemsiye Nisan sayısında, Hukuk Profesörü Samim Ünan'a hayat sigortası ve BES'te uygulanan vergileri sordu: Sadece, getiriler vergiye tabi olmalı Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Ünan: Sadece, getiriler vergiye tabi olmalı Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samim Ünan, "Bireysel emeklilik alanında katılımcılara, hayat sigortası alanında da sigortalılara ait tutarlardan oluşan yatırımlar vergilendiriliyor. Burada uygun çözüm, sadece getirilerin vergiye tabi olması” dedi.

BES büyümeye devam ediyor

9 Nisan 2010 tarihli bireysel emeklilik sistemi verilerine göre, katılımcıların toplam fon tutarı 9 milyar 826 milyon 603 bin 241 TL, katılımcı sayısı ise 2 milyon 68 bin 65 kişiye ulaştı. Emekli olan katılımcı sayısı ise 2 bin 222 oldu. 16 Nisan 2010 Cuma Saat: 11:03 BES büyümeye devam ediyor Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, 9 Nisan 2010 tarihli verilere göre bireysel emekliliğin fon tutarında 9 milyar 826 milyon 603 bin 241 TL’ye, katılımcı sayısında 2 milyon 68 bin 65 kişiye, katkı payı tutarında 7 milyar 699 milyon 303 bin 340 TL’ye, yatırıma yönlenen toplam tutarda ise 7 milyar 452 milyon 293 bin 156 TL’ye ulaştığını belirtti.

Emeklilik için faizsiz enstrüman

Türkiye Finans müşterileri Garanti Emeklilik'in kurduğu ve içinde faizsiz, Gelire Endeksli Senetler'in (GES) yer aldığı fon aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılabilecek. Emeklilik için faizsiz enstrüman Türkiye Finans müşterileri, Garanti Emeklilik'in çıkardığı, içinde faizsiz, Gelire Endeksli Senetler'in (GES) olduğu fona yatırım yapan emeklilik planlarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) katılabilecek. Türkiye'de bir ilki oluşturan işbirliğiyle Türkiye Finans'ın 182 şubesi söz konusu fona yatırım yapan emeklilik planlarını katılımcılara satacak. Bu yıl bankanın 10 bin müşterisinin sisteme katılması bekleniyor. Garanti Emeklilik'in GES'lere yatırım yapan "Esnek Alternatif Fon"unun ileride kıymetli maden ve diğer faizsiz enstrümanlara da yatırım yapacağı kaydedildi.

Yapı Kredi Emeklilik vakıflarla buluştu

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) aktarım hakkı sağlanan vakıf ve sandıkları Ankara’da bir araya getiren Yapı Kredi Emeklilik, yakın gelecekte karşılaşacakları riskler ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı fırsatları aktardı. Yapı Kredi Emeklilik vakıflarla buluştu Yapı Kredi Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) aktarım hakkı tanınan vakıf ve sandık yöneticilerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ankara Sheraton Oteli’nde 24 Mart 2010 Salı günü gerçekleşen toplantıda emeklilik taahhüdü olan vakıf ve sandık yöneticileri, Yapı Kredi Emeklilik üst yönetimiyle bir araya geldi.
x