Anasayfa Haberler Etiket: Ticari kredi

Tüketicinin kredi zaferi

Ticari kredi kullanan müşterilerinden ‘tahsis ücreti’ alan bankalara Tüketici Mahkemesi’nden kötü haber geldi. Ticari kredi kullanan müşterilerinden 'tahsis ücreti' alan bankalara Tüketici Mahkemesi'nden kötü haber geldi. "Bankalar sözleşmede tüm masrafları açık olarak belirtmeli" diyen Mahkeme, kesintinin iadesine karar verdi. Vatan gazetesinden Ufuk Korcan2ın haberine göre; tüketiciler ile bankalar arasındaki "masraf" savaşı her geçen gün farklı cephelere taşınıyor. Kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti derken tüketiciler son aylarda "kredi tahsis ücreti" şokuyla karşılaşmıştı. Bankalar, dosya masrafı ve sigortanın dışında ticari kredi kullanan müşterilerinden "kredi tahsis ve değerlendirme" adı altında yeni bir masraf kesmeye başlamıştı.

EBRD: Türkiye'de büyük anlaşmalar yolda

İSTANBUL - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) İstanbul Ofisi Direktörü Michael Davey, gelecek bir, bir buçuk ay zarfında Türkiye'de büyük yatırımlara imza atmaya hazırlandıklarını söyledi.CNBC-e'ye konuşan Davey, bu yıl Türkiye'ye sağlayacakları toplam finansmanın 500 ila 600 milyon Euro düzeyinde olacağını kaydetti:"Gelecek 4-6 hafta içinde, bankacılık dışı sektörlerde, büyük anlaşmalara imza atmayı hedefliyoruz. Farklı sektörlerden büyük şirketler, 2 belediye için çevresel altyapı projeleri, yenilenebilir enerjiyi de kapsayan bir enerji proje ve elektrik dağıtım özelleştirmelerinden birine finansman sağlamaya hazırlanıyoruz. Türkiye'ye bu yıl sağladığımız 185 milyon dolarlık KOBİ ve 200 milyon dolarlık südürülebilir enerji finansmanı kredisi, bu yıl için ayırdığımız 500-600 milyon euro'nun bir kısmını oluşturuyor. Bugün hizmete sunduğumuz Sürdürülebilir enerji finansman kredisi Garanti Bankası, Akbank, Denizbank ve Vakıfbank aracılığıyla dağıtılacak."

DenizBank'tan Adana'daki KOBİ'lere kredi

Üyelere 72 aya kadar uzatılan vadeler ve limit sınırı bulunmayan kredi seçeneği sunuluyor ADANA - Adana Ticaret Odası'na (ATO) üye KOBİ'lere 72 aya kadar uzatılan vadeler, 1,09 ile 1,25 faiz oranlarıyla Denizbank tarafından işletme sermayesi finansmanı kredisi verilmesine yönelik anlaşma imzalandı. Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, ATO Meclis Salonu'ndaki imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2,5 milyonun üzerinde KOBİ bulunduğunu, ancak, bunlardan sadece yüzde 20'sine bankacılık hizmeti götürülebildiğini, oysa gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 50'lerin de üzerinde olduğunu bildirdi.

KOBİ'lere düşük faizli kredi

Yıllık yüzde 10.8 faiz oranı ve azami 12 ay vadeyle 40 bin TL’ye kadar kullandırılacak kredinin, reel sektörü finansal krize karşı güçlendirmesi hedefleniyor 16 Nisan 2010 Cuma Saat: 16:29 KOBİ'lere düşük faizli kredi Halkbank ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 19 Kasım 2008’de imzalanan protokol kapsamında, KOBİ’ler 16 Nisan 2010’dan itibaren Halkbank-TOBB Destek Kredisi’nden yararlanabilecekler. TOBB üyelerine 40 bin TL’ye kadar kullandırılacak kredi, 12 ay vade, yıllık yüzde 9,6 faiz ve yüzde 1,2 komisyon oranıyla çok avantajlı koşullar sağlıyor. KOBİ tanımına giren firmalar protokol kapsamındaki kredileri kullanırken sadece Halkbank’ta uygulanan yüzde 5 BSMV muafiyetinden yararlanma şansına da sahip oluyor.

Koç'un fabrikasını Özilhan aldı

Koç Grubu'nun gıda alanında faaliyet gösteren şirketinin fabrikası Anadolu Efes'e satıldı Koç'un fabrikasını Özilhan aldı Koç Grubu'na bağlı Tat Konserve'nin Bursa Yenişehir'deki fabrikasını Anadolu Efes satın aldı. Anadolu Efes, bu satın alma için 8.5 milyon lira ödeyecek.

Ziraat'ten Kobi'lere 'KOBİkart'

Visa Europe ve Ziraat Bankası işbirliği ile dünyanın Visa payWave özellikli ilk temassız ticari kartı KOBİ’lerin kullanımına sunuldu. Ziraat'ten Kobi'lere 'KOBİkart' KOBİ’ler için nakit ve bozuk paraya hızlı ve pratik bir alternatif oluşturan Visa payWave temassız özellikli ticari kredi kartı ile banka kartlarının ATM’lerde sağladığı avantajları birleştiren çok fonksiyonlu Ziraat KOBİkart, aynı zamanda KGS özelliği sayesinde köprü ve otoyollardan hızlı ve kolay geçiş imkanı da sağlıyor.

Albaraka Türk'ten Elazığ TSO üyelerine kredi

Banka ile TSO arasında oda üyelerinin uygun koşullarda kredi kullanmasını öngören ticari protokol imzalandı Albaraka Türk'ten Elazığ TSO üyelerine kredi Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş arasında, oda üyelerinin uygun koşullarda kredi kullanmasını öngören ticari protokol anlaşması imzalandı.

İstanbul-İzmir otoyolu için 4.8 milyar doları 3 banka yapılandıracak

İSTANBUL-İzmir otoyol projesinde danışman olan üç banka 4.8 milyar dolar olan finansmanı yapılandıracak. Türkiye’nin en büyük yap-işlet-devret projesi olan İstanbul-İzmir otoyolunun yapımı için İtalya’nın en büyük bankası Intesa Sanpaolo, Akbank ve Citibank mali danışman olarak seçilirken, toplam bedeli 6 milyar dolar olan projede, danışman bankalar 4.8 milyar dolarlık finansmanı yapılandıracak. Intesa’nın altyapı birimi BIIS tarafından yapılan açıklamada, üç bankanın projede mali danışman olarak görev yapacakları belirtildi. Yapılandırılacak 4.8 milyar dolarlık finansmanın bir kısmının ticari kredi olacağını, bir kısmının ihracat kredisi kuruluşlarından, bir kısmının ise yurtdışı bono ihracı ve İslami finansman modelleriyle sağlanacağını kaydedildi. Geri kalan 1.2 milyar doların ise özkaynaklardan karşılanacağı ifade edildi. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan 421 kilometrelik İstanbul-İzmir otoyolunun ihalesini Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi- Yüksel-Göçay İnşaat konsorsiyumunu 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini vererek almıştı. Projenin yedi yıl içinde bitirilmesi taahhüt edilmişti.  

2010’da hedef 600 bin KOBİ’ye ulaşmak

DENİZBANK İşletme ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, Kobi bankacılığında son 4 yıldır ‘Turuncular’ konsepti ile sektörde bir farklılık yarattıklarını vurgularken, 2010’da da KOBİ’lere yönelik pek çok çalışma yapacaklarını söyledi. Şu anda DenizBank İşletme Bankacılığı olarak tarım sektörü hariç, 450 bine yakın müşteriye ulaştıklarını açıklayan Sun, “Kurumsal müşterilerimizin yüzde 91’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Büyüme stratejimiz doğrultusunda 2010 yılında 600 bin adet KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
x