Anasayfa Haberler Etiket: Kredi pazarı

Konut ve taşıt kredilerinde bankaların pazar payları

Bankaların kredilerdeki pazar payları, kendi içlerindeki rekabette referans aldıkları en önemli konulardan birisi!  Bankalar arası rekabet ise kredi fiyatlarının belirlenmesinde ya da kredi kabul kriterlerini belirlerken oldukça etkili oluyor. Kimi liderliğini korumaya, kimi liderliğe yükselmeye, kimisi de pazar payını artırmaya çalışıyor. 

Ev alacaklar dikkat

 Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık kararlarına rağmen Mayıs sonu itibarıyla 68 milyar 596 milyon lira seviyesine çıkan ve sene sonuna göre yüzde 13, 2010 Mayıs'ına göre yüzde 36 oranında artan konut kredilerinde şimdiye kadar önemli oranda bir yavaşlama görülmedi. Maliyet artışının faizlere asıl ikinci yarıda ciddi anlamda yansıtılacağı, dolayısıyla ivmenin bu dönemde azalacağı öngörülüyor. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konut kredi pazarının 2010 yılını 57,5 milyar lira bakiye ile kapattığını, bu rakamın 2011 yılı birinci çeyrek dönem sonunda yüzde 8'lik büyüme ile 62 milyar liraya ulaştığını hatırlatarak, konut kredi pazarının 2010 yılının son çeyreğinde yüzde 11 büyüdüğü dikkate alındığında büyüme hızında bir miktar yavaşlamadan bahsedilebileceğini kaydetti.

Krediyle konut almanın tam zaman

Konut kredisi faizleri tekrar yüzde 1'in altını görse de ev fiyatlarında ortalama artış son bir senede yüzde 6.6'da kaldı. Uzmanlar "faizde hızlı bir düşüş beklenmediğine göre, krediyle konut almanın şimdi tam zamanı" diyor. Krediyle konut almanın tam zamanı Her ürün ve hizmette olduğu gibi konutta da talebi, ihtiyaçlarla fiyatlar arasındaki denge belirliyor. Diyelim ki ihtiyaç belli. Ya yeni evli bir çiftsiniz ya da yeni bir kente taşınıyorsunuz. Bir eve ihtiyacınız var. Ya da gelir düzeyiniz, artık kalitesiz bir konutta oturmak zorunda kalmayacağınız kadar yükseldi. Daha iyi bir ev sizin için ihtiyaca dönüştü.

Hedefimiz yüzde 15 pay almak

Finansbank 2010 yılında konut kredisi pazarından yüzde 15 pay almak istiyor.  
x