Anasayfa Haberler Etiket: Kosgeb

Depremzede esnafa 120 milyon TL'lik destek

    Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB), Van'daki depremde zarar gören esnafa destek amacıyla açtığı iki kredi paketinden şimdiye kadar bin 847 esnaf ve sanatkâra 120 milyon 650 bin lira kredi kullandırıldı.   KOSGEB Van Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, 23 Ekim depreminden sonra Van ve Erciş'te zarar gören esnaf, sanatkâr ve KOBİ'ler için 2 ayrı kredi programı açıldı. Bu paketlerin ilki olan Van ilinde meydana gelen depremde herhangi bir yıkıma uğrayan veya uğramayan esnaf, sanatkâr ve KOBİ'lere üst limiti 30 bin lira, ikincisi ise işyeri zarar gören, malını kaybeden veya malı zarar gören işletmelerin ilgili kurumlardan alacakları bir belgeyle üst limiti 100 bin liralık destek kredisi olduğu belirtildi. 1 yıl ödemesiz, 3 yıl vadeli ve faizsiz olan bu kredi paketlerinden 30 bin liralık için 4 bin 821, 100 bin liralık kredi için de 2 bin 963 başvuru yapıldı. Van'daki banka şubelerinin yaptığı değerlendirmede 915'i 30 bin liralık ve 932'si ise 100 bin liralık paket olmak üzere toplam bin 847 esnaf ve sanatkâra 120 milyon 650 bin liralık kredi kullandırıldı. KOSGEB tarafından her iki kredi paketine başvuru süreci devam ederken başvuruların Van'daki banka şubelerinde değerlendirilerek kredi verme işlemi de sürüyor.  

100 bin TL kredi fırsatı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, doğal afet nedeniyle iş yerleri zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lere KOSGEB tarafından 100 bin TL acil destek kredisi çıkardıklarını açıkladı. Krediden faydalanmak isteyenler sadece 17 Ekim Pazartesi gününden yıl sonuna kadar başvuruda bulunabilecek.   Krediye, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yaşanan doğal afetlerde işyerleri zarar göre herkes başvurabilecek.  Bakan Ergün’ün konuya ilişkin açıklaması şöyle: "01.01.2011 tarihinden itibaren ülkemizde yaşanan doğal afetler (özellikle sel, su baskını, deprem) yangın, v.b. durumlardan etkilenen, bu durumu ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olan işletmelere KOSGEB tarafından 100.000 TL üst limitli ‘Acil Destek Kredisi’ verilecektir.

Üç Türk bankası, devler liginde

Kârın sermaye oranı baz alınarak Financial Times gazetesinde yayımlanan 'Dünyanın en kârlı 25 bankası' listesine 3 Türk bankası girmeyi başardı. The Banker dergisi finansman editörü Philip Alexander imzasıyla yayımlanan analizde, 'Yükselen ülkelerin bankaları, en çok kârlı bankalar ama mevduat temelleri kırılgan' başlıklı yazıda Halkbank 6'ncı, Ziraat 9'uncu, Garanti ise 22'nci sıradan listede yer aldı. The Banker tarafından yayımlanan 'Dünyanın Başlıca 1000 Bankası' listesinin kârın sermaye oranı itibarıyla dünyanın önde gelen 25 bankasından 21'inin yükselen ekonomilerde faaliyet gösterdiği vurgulandı. 'Performansta Endonezya, Türkiye ve Çin başta' gözlemi yer alan yazıda Endonezya'nın Bank Rakyat yüzde 65,84 oranı ilk sırada. Yüzde 51,85 ile Banco de la Nacion Argentina'nın ikinci sırada yer aldığı listenin ilk beşi arasında da sırasıyla yüzde 51,31 ile Banco de la Ciudad de Buenos Aires (Argentina), yüzde 50,88 ile Home Credit (Hollanda) da bulunuyor. Halkbank'ın yüzde 50,75 kârlılık ile 6'ncı olduğu listede Ziraat Bankası 9'uncu, Garanti ise 22'nci oldular. Kârlılık oranı, Ziraat'ta yüzde 46,61, Garanti'de ise yüzde 39,24 olarak hesaplandı.  

KOSGEB kredisine teminat imkanı

    Garanti Bankası, işletmesini yeni kuran girişimciler için KOSGEB Yeni Girişimci Destek Paketi'ni hizmete sundu. Banka, girişimcilerin KOSGEB'in sağladığı desteğe ulaşmaları için 'teminat mektubu'nu vererek kolaylık sağlıyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayarak işletmesini kuran girişimcilere, KOSGEB aracılığıyla sağlanan azami 70 bin lira sabit sermaye desteğini alabilmek için gereken teminat mektubu, uygun şartlarda ve teminatla sunuluyor.

100 bin işletmeye kredi müjdesi

 Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, "Yılın 2. yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi daha açacağız. Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki desteklerden yararlanmayan işletmeler bu destekten yararlanacaklar" dedi. İşte KSEP'in 5 ana stratejisi Nihat Ergün, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen "2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nın (KSEP)" basın toplantısında yaptığı konuşmada, bazı basın yayın organlarında bugün yeni bir kredi paketinin açıklanacağı şeklinde haberler olduğunu anımsattı.

100 işletmeye kredi paketi

 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen ''2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nın (KSEP)'' basın toplantısında yaptığı konuşmada, bazı basın yayın organlarında bugün yeni bir kredi paketinin açıklanacağı şeklinde haberler olduğunu anımsattı. ''Evet yeni bir kredi paketi açıklanacak ama orada yazan günde ve tarihte değil'' diyen Ergün, şu anda KOSGEB aracılığıyla 50 bin işletmeye vermeyi hedefledikleri bir kredi paketinin kredilendirmesinin devam ettiğini kaydetti. Bakan Ergün, şunları kaydetti: ''Bunun asil olanları bitti. Fakat çok sayıda yedek başvuru olmuştu, 20 binden fazla da yedek başvuru oldu. Bulduğumuz bir ek finansmanla bu yedeklerin de krediden yararlanmasını temin etmek istedik. Şu anda yedeklerin kredilendirmesi devam ediyor.

Başbakan'dan esnafa kredi sürprizi

12 Haziran seçimlerinde son viraja girilirken Başbakan Erdoğan’dan esnafa ve yeni iş kuracaklara sürpriz hibe. Pozitif ayrımcılık yapılacak olan kadınların limiti erkeklere göre 5 bin lira fazla olacak.   Erdoğan,seçime sayılı günler kala ziyaret ettiği esnafa 1 milyar liralık kredi müjdesi verdi.   Toplantının ardından TESK Yönetimi ve illerin oda başkanlarıyla yemek yiyen Başbakan, yarın Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün KOBİ stratejisi ile birlikte 1 milyar liralık kredi paketini açıklayacağını söyledi.

KOSGEB kredileri etkisini gösterdi, 109 bin kişi patron oldu

Ekonomi büyürken kendi işini kurarak 'patron' olan kişi sayısı da çoğalıyor. Son bir yılda işyeri sayısı 109 bin artarken bu işyerlerini kuranlar da işveren konumuna yükseldi. Patron sayısındaki artışta KOSGEB'in hibe kredileri önemli rol oynuyor. KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 27 bin TL'si hibe, 70 bin lirası geri ödemeli kredi veriyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde etkileri hâlâ devam eden küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye, hızla toparlanıyor. Krizin ardından büyüme, ihracat ve istihdam başta olmak üzere peş peşe sevindirici veriler gelmeye devam ediyor. Ekonominin toparlanmasına paralel olarak KOSGEB kredilerinin de etkisiyle bir yıllık sürede 109 bin kişi işveren oldu. Zaman'ın Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) edindiği bilgilere göre 2009 Aralık ayında 1 milyon 216 bin olan kayıtlı işyeri sayısı, 2010 Aralık ayında 109 bin artarak 1 milyon 325 bine yükseldi.

Kooperatifler de KOSGEB kredisi alacak

Sanayi Bakanlığı, kooperatiflerin KOSGEB, İş-Kur ve AB gibi kamu desteklerinden faydalanması için düzenlemeye gitti. Kooperatifler, ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. KOSGEB, kooperatiflerin uygulamalı girişimcilik eğitimi, mesleki geliştirme gibi projelere 150 bin liraya kadar hibe desteği verebilecek. Sayıları 13 bini bulan kooperatiflerin kamu desteklerinden faydalanmasının önü açıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler başta AB hibeleri olmak üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İş-Kur gibi kamu desteklerinden faydalanabilecek. Bakanlık, kooperatiflerin kamu imkânlarından faydalanabilmeleri için ilgili kurumlarla gerekli yazışmaları yaparak bürokratik engellerin kaldırılmasını sağladı. Bakanlık kaynakları, "Mevzuatta olmasına rağmen kooperatiflerimiz kamu kaynaklarından faydalanamıyordu. Bunu hem kooperatifler hem de desteği veren kuruluş bilmiyordu. Biz gerekli yazışmaları yaparak desteklerin önünü açtık." dedi. Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. Çalışmada, kadın kooperatiflerine verilecek destekler daha çok öne çıkıyor. Kooperatiflerin faydalanabileceği kamusal kaynakların başında AB-Kalkınma Ajansları hibe programları, KOSGEB, İş-Kur destekleri geliyor. Kooperatifler, AB hibe programları kapsamında 2013'e kadar 'kurumsal kapasitenin geliştirilmesi' için (özellikle kadın kooperatifleri) 'Kadın Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi' ve 'Engelli Kişilerin Toplumla Bütünleşmesini Güçlendirme' hibe destek programlarından faydalanabilecek. Ayrıca bölgesel kalkınma veya işletme kapasitesini geliştirme projesi olan kooperatiflerin de hibelerden faydalanmaları mümkün. Bunun yanında kooperatifler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Merkezi'nin periyodik olarak açıklayacağı desteklere de proje teklif edebilecek.

KOBİ'ler hep desteklenecek

KOBİ’ler için yol haritalarının çizildiği VII. KOBİ Zirvesi İş Bankası ana sponsorluğunda, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliği ile 16 – 17 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. “KOBİ'ler için Rekabetçi Stratejiler ve Uluslararası İşbirliği İmkânları“ ana başlığını taşıyan Zirve, TOBB ve KOSGEB’in yanı sıra, Kredi Garanti Fonu ve Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi pek çok kurum ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştirildi. Zirve kapsamında “Rekabet için Etkin Finans ve Destek Politikaları” konu başlığı ile düzenlenen oturumda İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Bali de bir konuşma yaptı. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik desteğinin her dönemde devam ettiğini vurgulayan Adnan Bali, günümüz ekonomi koşulları ve İş Bankası’nın KOBİ’lere bakış açısı ile ilgili bilgiler vererek, İş Bankası’nın Türkiye ekonomisine yön veren bir banka olduğunu ve farklı ekonomik konjonktürlerde değişken tavırlar sergilemediğini belirtti. Bali, müşterinin doğrusunu gözeten bir iş ortaklığı anlayışı ile çalıştıklarını, kriz sürecinde de faaliyetten kaynaklanan kredi taleplerini karşılamaya devam ederek müşterileriyle uzun vadeli, sağlam temellere dayanan bir ilişki kurduklarını ifade etti. Adnan Bali, finansörün en önemli katkısının sadece olağan dönemlerde finans sağlamak değil, olağan dışı dönemlerde de finansın sürekliliğini sağlamak olduğunu vurgulayarak İş Bankası’nın bu ülkenin en kıt değeri olan sermayesinin ve yaratılmış değerlerinin konjonktüre feda edilmemesi için elinden geleni yapma felsefesinde olan bir kurum olduğunu, küçük bir destek veya inisiyatiften mahrum bırakmak nedeniyle yaratılmış bir değeri heba etmenin veya süreci en başa geri sardırmanın bu ülke için ulusal bir kayıp olduğunu düşündüklerini vurguladı.
x