Anasayfa Haberler Etiket: Ihtiyaç kredisi hesaplama

Van'da kredilerin süreleri uzatılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 23 Ekim 2011 tarihinde Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi ile ilgili bankalar tarafından bölge halkına yardım amacıyla o bölgede yerleşik kişilere yine o bölgede kullandırılan krediler ile ilgili olarak alınması düşünülen önlemler için düzenlemelerden kaynaklanabilecek engellerin aşılmasını teminen alınan Kurul Kararında 31 Mart 2012 olarak belirlenmişti.Süre, deprem ve kötü hava koşullarına bağlı olarak deprem bölgesindeki kişilerin büyük çoğunluğunun şehri terk etmesi nedeni ile bankaların kredimüşterileri ile sağlıklı bir iletişim kuramaması ve bölge ekonomisinin geleceğine ilişkin müşteriler ve bankalar tarafından sağlıklı bir öngörüde bulunulamaması dolayısıyla, müşteriler özelinde yapılandırma koşullarının bahse konu tarihe kadar belirlenemeyebileceğine dair kanaat oluşması sebebi ile 31 Aralık 2012 olarak değiştirildi.

Erken yaşta emeklilik geliyor

Tasarruf oranları yüzde 12'lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışma başlattı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı. Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor. VERGİ TEŞVİKLERİ ARTACAK Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor. Hazine'nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor. 

Beyaz eşyada yüzler gülüyor

AA muhabirinin Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, yerli firmaların yurtiçi satışı söz konusu dönemde 520 bin 223 adetten 593 bin 820 adede yükseldi.Geçen yıl Eylül ayında 1 milyon 630 bin 943 adet olan beyaz eşya üretimi ise yüzde 12,4’lük artışla, bu yılın aynı ayında 1 milyon 832 bin 738 adede ulaştı.Eylül itibariyle son 1 yılda beyaz eşya ihracatı yüzde 9,7 artışla 1 milyon 200 bin 324 adetten 1 milyon 316 bin 531 adete, ithal edilen beyaz eşya sayısı da yüzde 0,9’luk artışla, 80 bin 71 adetten 80 bin 789 adede çıktı. -Geçen ay- Beyaz eşyada Eylül ayında bir önceki aya kıyasla üretim yüzde 1,9, ithalat yüzde 7,6 arttı, buna karşılık ihracat 6,1, yurtiçi satışlar ise yüzde 5,3 azaldı.Ağustosta 1 milyon 799 bin adet beyaz eşya üretilmiş ve ihraç edilen beyaz eşya sayısı, 1 milyon 402 bin 455 adet olmuştu. Ağustosta 75 bin 63 adet beyaz eşya ithal edilmiş, yurt içi satış rakamı ise 626 bin 758 adet olarak belirlenmişti.

Kart borcu olanlar dikkat!

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı borcu dosyası varlık şirketlerine devredildi. Nedeni ise avukatlık masraflarından kurtulmak... Varlık şirketleri, bankalardan ihale ile satın aldıkları borçları süresi ne kadar geçerse geçsin ya yapılandırıyor ya da borcun tamamını istiyor. Durumdan habersiz vatandaşlar şirketlerden gelen borç talebini görünce soluğu savcılıkta alıyor. 'Biz tahsil edemedik siz uğraşın' diyen bankalar 2009 yılında 300 bin, 2010 1 milyon 300 bin, 2011 yılı Eylül ayı itibarıyla da yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı borcu varlık yönetim şirketlerine sattı. 2003'TE KURULDU Şu anda Türkiye'de Anadolu, Bebek, Girişim, LBT, RCT, Final, Efes ve Standart Varlık Yönetim adlı 8 şirket var. 2003 yılında çıkan kanunla kurulan bu şirketler, sorunlu dosyaları ihale ile toplam borçtan daha düşük fiyatla satın alıyor. Borçlu kişi de artık bankaya değil dosyayı ihale ile bankadan alan varlık yönetim şirketine borçlu hale geliyor. Varlık Yönetim şirketlerinin bir bölümü borç yapılandırmayı devam ettirirken, bir bölümü de 'Bizi banka ilgilendirmez' diyerek borcun tamamını talep ediyor. Milyonlarca vatandaş, borçlu olduğu banka tarafından dosyasının satıldığından haberi bile olmuyor. 

Şimşek: Yeniden yapılandırmada 3’üncü taksidi unutan kaybeder

Yeniden yapılandırmada üçüncü taksitin son ödeme tarihinin 30 Eylül olduğuna dikkati çeken Şimşek, “son 2 gün” çağrısı yaptı. Maliye Bakanı, 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında 6111 sayılı Kanundan yararlanmak için mükelleflerin 31 Mayıs 2011 tarihine kadar vergi dairelerine başvurarak borçların yapılandırıldığını hatırlattı.Haklarını kaybederlerKanuna göre, mükelleflerin tercihine göre yapılandırılan borçların, tamamının peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinden birine göre ikişer aylık dönemler halinde ödenmesinin öngörüldüğünü belirten Şimşek, bu kapsamda yapılandırılan borçların birinci taksitinin haziran ayında, ikinci taksitinin temmuz ayında, üçüncü taksitinin de 30 Eylül 2011 tarihi akşamına kadar ödenmesinin gerektiğini kaydetti. Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanma şartlarından bir tanesinin de bir takvim yılında 2 taksitten fazla taksitin ihlal edilmemiş olması olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Ancak, bir takvim yılında ikiden fazla taksit ihlalinin yapılması halinde, 6111 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir” 

İlk uzun vadeli TL kredisi Alarko'ya

Garanti Bankası, 76 megavat kurulu gücündeki Karakuz Hidroelektrik Santralı yatırımında kullanılmak üzere Alarko Grubu'nun enerji sektöründeki yatırımlarını yürüten Altek Alarko'ya 120 milyon lira tutarında proje finansmanı kredisi sağladı. Verilen kredi, Türkiye'de TL cinsinden ''ilk'' uzun vadeli proje finansmanı olma özelliğini taşıyor. 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli, sabit faizli proje finansman kredisinin anlaşması, İstanbul'da imzalandı. İmza töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin geçmişte TL faizlerin yüksek olmasından dolayı özellikle uzun vadeli yapılandırılmış proje finansman kredilerinin TL cinsinden kullanılmasının düşünülmediğini, ancak son dönemlerde alınan ekonomik önlemler ve uygulanan politikaların TL faizlerin düşmesini sağladığını, son dönemde yurt içindeki yabancı para likiditesinin azalması ile birlikte yabancı para faizlerinin de oldukça yükseldiğini, böylelikle dolar veya avro kredi faizleri ile TL kredi faizleri arasındaki farkın da geçtiğimiz dönemlere göre önemli ölçüde azaldığını anlattı. Edin, ''Bugün baktığımızda düşük platoya yerleşen TL kredi faizleri uzun vadeli projeler üzerinde eski dönemlere kıyasla ciddi bir mali yük oluşturmadığı gibi, firmaların kurdaki dalgalanmalardan etkilenmemesinde de önemli bir rol oynuyor. Bu bakımdan uzun vadeli sabit faizli TL proje finansman kredilerinin cazip bir hal almaya başladığını düşünüyoruz'' dedi.

3,5 liraya kredi kartına 3 taksit

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bursa’da "7’den 70’e Herkes İçin Alışveriş" sloganıyla 22 Ağustosta başlayan Alışveriş Şenliği’nin etkisi ve yeni sezonun açılmasıyla firmalar, indirimde sınır tanımıyor. Yaklaşık 6 bin iş yerinin yüzde 50’ye varan indirimler sunduğu şenliğin yaz sezonunun sonuna denk gelmesi, alışverişte önemli bir canlılık yarattı. Sonbahar ve kışlık giysiler, kampanyalı fiyatlarıyla vitrinleri süslese de yazlık ürünlerde yapılan indirimlerle ortaya çıkan "son fiyat"lar, tüketicilerin dikkatini çekti. Ünlü markaların yazlık ürünlerinde fiyatlar büyük oranlarda düşerken, kredi kartına 8 aya varan taksitler, satışları artırdı. Alışveriş merkezlerinde mağazaları bulunan ünlü markalarda erkeklere yönelik tişörtler 3, gömlekler 9, pantolonlar 19, ayakkabılar 99, kadınlara yönelik tişörtler 4, ayakkabılar 29 liraya kadar düştü.

Tüketici kredilerinde artış

2 Eylül itibariyle mali kesim hariç, katılım bankalarının dahil edildiği tüketici kredileri 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 24.4, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39.9 artışla 160 milyar 534 milyon TL’ye ulaştı. Konut kredilerinin 2010 yılı sonuna göre yüzde 18.8 artışla 72 milyar 221 milyon TL’ye ulaştığı dönemde, taşıt kredileri yüzde 18.7 artışla 6 milyar 728 milyon TL’ye, ihtiyaç kredileri yüzde 30.4 artışla 59 milyar 792 milyon TL’ye çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Haftalık Bülten’inde açıkladığı geçici verilere göre bankacılık sektöründe krediler 2 Eylül itibariyle 653 milyar 655 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Bir hafta önceye göre yüzde 0.7 oranında azalışın yaşandığı bankacılık sektörü kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.2 oranında, 2010 yılı sonuna göre ise yüzde 22.1 oranında artış gösterdi. 2 Eylül itibariyle mali kesim hariç, katılım bankalarının dahil edildiği tüketici kredileri 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 24.4 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39.9 oranında artışla 160 milyar 534 milyon TL’ye ulaştı. Tüketici kredilerinde bir önceki haftaya göre yüzde 0.1 düzeyinde azaldı. Konut kredileri 2 Eylül itibariyle 72 milyar 221 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Konut kredilerinde geçen yıl aynı döneme yüzde 33.2, 2010 yılını sonuna göre ise yüzde 18.8 oranında artış yaşandı. Bir önceki haftaya göre yüzde 0.2 azalış yaşandı.

Okul alışverişi pahalandı

Konya'da yaptığı araştırmaya göre, 12 Eylül'de başlayacak ana okulları ile ilköğretim 1. sınıf öğrencileri için okul alışverişleri başladı.      Okula yeni başlayacak bir ilköğretim okulu öğrencisi için geçen yıl 70 liraya tamamlanan giyim harcaması bu yıl 80-100 lirayı buluyor.    KIRTASİYE ALIŞVERİŞİ 250 LİRAYI BULUYOR        En ucuz ürünler seçilerek yapılan kırtasiye alışverişinde ise okula yeni başlayacak bir öğrenci için toplam harcama tutarı 80 lirayı bulurken, pahalı ürünler seçilerek yapılan alışverişte bu rakam 250 liraya kadar çıkabiliyor.  Okula yeni başlayacak çocukların aileleri için en önemli harcama kalemlerinden biri olan önlük ise 20 liradan satılıyor.   Okul ürünleri içinde en büyük artış ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da okul harcamalarının en büyük kalemi olan çantalarda yaşandı. Geçen yıl en fazla 90 lira olan standart okul çantalarının bu yılki fiyatı 120 liraya kadar ulaşıyor.

İŞ'ten yeni kampanya

İş Bankası, bankacılık işlemlerini İşCep ve İşWap üzerinden gerçekleştiren müşterilerine özel bir kampanya sunuyor. Bankacılık işlemlerini mobil kanalları kullanarak bağlantı ücreti ödemeden kolayca ve çabucak gerçekleştiren İş Bankası müşterilerini Samsung marka telefon kazanma fırsatı bekliyor. Kampanya kapsamında, 20 Eylül 2011 tarihine kadar; İşCep ve İşWap’a giriş yapan müşteriler bir adet çekiliş hakkı kazanıyor. İşCep ve İşWap’tan havale veya EFT işlemi yapan müşterilere ise ilave bir çekiliş hakkı daha veriliyor. Üstelik mobil bankacılıkta yıl sonuna kadar havale ve EFT işlemleri ücretsiz gerçekleştirilebiliyor.
x