Anasayfa Haberler Etiket: Hangi kredi

Çin işi Nokia N9 'yok' satıyor

Nokia'nın yıl sonunda Türkiye başta olmak üzere tüm dünyaya tanıtmayı planladığı yeni akıllı telefonu N9'un taklidi Çin'de yok satıyor. Dünyanın taklit üretim merkezi Çin, bu kez 7 cep telefonunu bir araya getirdi ve Nokia N9 tasarımıyla piyasaya sürdü. Çin medyasında çıkan haberlerde, Çin işi N9'ların, ülkede 400 yuana (yaklaşık 64 dolar) satıldığı bildirildi. 3.8 inç büyüklüğünde ve 240x400 çözünürlüğünde ekrana sahip çakma telefonun, çift SIM kartı olduğu belirtildi. Çin üretimi olan çakma N9'un en çarpıcı özelliği, üzerinde bulunan işletim sisteminin 7 farklı mobil işletim sisteminin arayüzünü kullanabiliyor olması. Çakma N9'ların ağırlığı 134 gram. Çinliler daha önce de Apple'ın yeni akıllı telefonu iPhone 5'in piyasaya sürülmeden taklidini üretmiş ve ülkede internet üzerinden en çok rağbet gören telefonlardan olmuştu. 

İhtiyaç Kredileri 4.6 milyar TL fark ile kredi kartlarını geride bıraktı!

  Tarafsız ve Bağımsız Karşılaştırma Sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 2008 yılından önce tüketicilerin ihtiyaç kredisi borçları kredi kart borçlarının oldukça altında seyrederken, 2008-2009 yıllarında başabaş noktasına geldi ve  2010 Haziran itibariyle 4.6 milyar TL açık ara fark ile kredi kartlarını geride bıraktı. Analizde tüketicilerin kredi kartları yerine daha düşük faizli ihtiyaç kredilerini borçlanma aracı olarak görmeye başlamasının olumlu bir gelişme olduğuna ancak ödenemeyen kredi kart borç sorununun da hala yaygın olarak devam ettiğine dikkat çekiliyor. Enuygun.com ayrıca, biriken kredi kart borçlarını ödemekte zorlanan ama bankalardan ihtiyaç kredisi alamadığı için borcunu taksitlendiremeyen tüketicilere ise önerilerde bulunuluyor.  

Borsadaki bankaların karı 9,1 milyar TL

İMKB'de işlem gören mevduat bankalarının ilk yarıdaki toplam net karı 9,1 milyar lira oldu Borsadaki bankaların karı 9,1 milyar TL Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) internet sitesinde, Borsa'da işlem gören 13 bankanın bu yılın haziran ayına ait toplu bilançoları yayımlandı. Buna göre, 6 bin 808 şube ve 129 bin 656 personel ile sektördeki şubelerin yüzde 75'ini, personelin ise yüzde 76'sını oluşturan bankalar arasında Akbank, Alternatif Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis Bank, Şekerbank., Tekstil Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası yer alıyor.

Tüketicilere ve işletmelere bankalardan bayram paketi

İSTANBUL - Bankalar yaklaşan bayram öncesinde bireysel müşterilerinin nakit ihtiyacını karşılamak için kredi paketlerini hazırladılar. Diğer bayram paketlerinden farklı olarak bankalar bu defa işletmeleri de unutmadı. Bayram paketlerinde bu defa da alternatif çok. Bankalar bayram kredi paketlerinde sadece miktar değil vade, faiz ve dosya masrafları için de seçenek yarattı. Bazı bankalar borç transferi bazı bankalar ise öteleme sunarken bireysel ihtiyaç kredilerinin yanı sıra bazı bankalar kredi kartından harcama yapacaklara daha fazla puan verecek. Uygun kredinin yanısıra, ödemelerde de kolaylık sağlayan bankalar, market alışverişlerinde ek puanlar vererek müşterilerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Bayram dönemleride tüketicinin kredi talebinin diğer dönemlerden daha fazla olduğunu söyleyen bankacılar, ayrıca şeker bayramının okulların açılmasına denk gelmesinin de talebi artırdığını kaydettiler.

TEB'in karında büyük düşüş

Bankalar rekor kar açıklarken Türkiye Ekonomi Bankası'nın (TEB) 6 aylık net karı herkesi şaşırttı! TEB'in karında büyük düşüş Geçen yıl 6 aylık bilançoda 147.4 milyon lira kar eden TEB bu yıl aynı dönemde 94,8 milyon lira kar açıkladı. Bankanın karı yüzde 35 oranında geriledi. Türk bankalarının karlarını rekor seviyeye taşıdığı bir dönemde TEB'in karındaki sert düşüş herkesi şaşırttı! Fortis ile birleşme öncesi gelen rakamların ayrıntılarını yine FİNANSGUNDEM'den takip edebilirsiniz.

Kredi talepleri arttı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar “Krizde kredi almayan işadamı şimdi kredisini artırmamızı istiyor” dedi Kredi talepleri arttı Türkiye Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ekonomideki toparlanmanın kredi talepleri ve banka işlemlerine yansımaya başladığını belirterek, kriz sırasında 100 milyon dolarlık kredi kullanmak istemeyen firmalardan, “kredimi 150 milyon dolara çıkarın” talebi geldiğini söyledi. Çağlar, Türk ekonomisinde yaşanan toparlanmanın bankacılık sektörüne yansımalarını star’a değerlendirdi. Türk ekonomisinin, tüm dünya ülkelerinden daha hızlı toparlandığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar “Türkiye’deki dinamizm hiçbir ülkede yok. Geçtiğimiz günlerde Rusya’ya gittik. Birçok işadamı, Rusya’da yeni yatırım imkanları arıyordu. Türk işadamlarının, geleceğe yönelik kaygıları yok. Tam tersine geleceğe güvenle bakıyorlar” dedi.

Garanti'nin 6 aylık net kârı 2 milyar lirayı aştı

Garanti Bankası, 2010 yılının ilk yarısında 2 milyar 54 milyon 731 bin lira net kâr açıkladı. Bankanın aktif büyüklüğü 2009 sonuna göre yüzde 2,1 artarak 118,8 milyar liraya çıktı. Banka, bu dönemde nakdi ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye 76 milyar 47 milyon lira destek sağladı. İlk yarıda Garanti'nin mevduat toplamı 2009 yıl sonuna göre yüzde 5,8 oranında artarak 12,4 pazar payı ile 72 milyar 738 milyon liraya yükseldi. İlk yarı sonuçlarını değerlendiren Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Takipteki kredilerin miktarındaki düşüşün devam etmesi ve kredi kalitesinde yakaladığımız yüksek performansımız, zor zamanlarda müşterilerimizin yanında olmaktaki haklılığımızı kanıtladı." dedi. Kredi ve mevduatta büyümeye devam ettiklerini belirten Özen, vadesiz mevduatta erişilen yüzde 15,4 pazar payının, müşterilerin kendilerine duyduğu güveni gösterdiğini söyledi. Konut kredilerinde piyasa lideri olmaya devam ettiklerini vurgulayan Özen, banka ve kredi kartları toplamında 15 milyona yaklaşan portföyle, kredi kartı, işyeri ve alışveriş cirosunda da lider olduklarını kaydetti. 2010 yılı ilk yarı sonuçlarına göre Garanti Bankası'nın özsermaye kârlılığı yüzde 28,4 ve aktif kârlılığı da yüzde 3,5 düzeyinde gerçekleşti. Banka özkaynakları yüzde 9,9'luk artışla 15 milyar lira seviyesine ulaşırken özkaynak kârlılığı yüzde 28,4 olarak gerçekleşti.  

Türkiye Finans'tan Ssanyong'a özel kredi

Türkiye Finans SsangYong markalı araçlara % 0.89’dan başlayan kâr oranlarıyla kredi imkanı sunuyor Türkiye Finans'tan Ssanyong'a özel kredi Türkiye Finans ile Güney Koreli otomobil markası SsangYong’un Türkiye distribütörü Şahsuvaroğlu Dış Ticaret arasında varılan anlaşmayla, nihai tüketiciye yüzde 0.89’dan başlayan kâr oranlarıyla kredi imkanı sunuluyor

Avrupalı bankaların bilançoları sevindirdi

Avrupa’nın en büyük üç bankasından ikisinin kârı beklentilerin epey üzerinde artınca yatırımcıların yüzünü güldü Avrupalı bankaların bilançoları sevindirdi HSBC 2010’un ilk altı ayında net kârının geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla arttığını ve 11.1 milyar dolara ulaştığını açıkladı. BNP Paribas ise aynı dönemde net kârının yüzde 39 artışla 4.4 milyar euro’ya ulaştığını duyurdu. Her iki banka da mali performanslarındaki iyileşmenin bireysel ve kurumsal bankacılık faaliyetlerinden kaynaklandığını, takibe düşmüş alacaklar için ayırdıkları karşılığın önemli ölçüde azaldığını açıkladı. Öte yandan her iki kuruluşun da yatırım bankacılığı birimlerini performansı geriledi ancak diğer faaliyetlerden elde edilen kârlar, buradaki gerilemeyi telafi etti. Montsegur Finansal Varlık Yönetimi fon yöneticisi François Chaulet, “HSBC ve BNP takipteki krediler için ayırdıkları karşılıkları yıllık bazda yarı yarıya azalttı. Büyük perakende bankalarının ayırdıkları karşılıkların hızla kriz öncesi seviyeye çekildiğini gözlüyoruz” dedi. BNP’nin kâr artışında Fortis bankasının operasyonlarını devralarak pazar payını büyütmesi de etkili oldu.

Bankalarının aktif büyüklüğü 1.4 trilyon

BDDK verilerine göre 2009 sonunda Türk Bankalarının aktif büyüklüğü 1.4 trilyon TL'ye ulaştı Bankalarının aktif büyüklüğü 1.4 trilyon Merkez Bankası bilançosu ve İMKB toplam piyasa kapitilizasyonu hariç, 2000 yılında 116 milyar TL olan finansal sektörün, 2009 yılına gelindiğinde 953 milyar TL seviyesine yükseldiği, bu rakamlara GSYH'ya oranı açısından bakıldığında, 2000 yılında yüzde 69,4'ten 2009 yılında yüzde 99,9'a ulaşıldığı bildirildi.
x