Ana Sayfa >Haberler>Hangi Kredi

Hangi Kredi - Haberler

Çin işi Nokia N9 'yok' satıyor

Nokia'nın yıl sonunda Türkiye başta olmak üzere tüm dünyaya tanıtmayı planladığı yeni akıllı telefonu N9'un taklidi Çin'de yok satıyor.

Dünyanın taklit üretim merkezi Çin, bu kez 7 cep telefonunu bir araya getirdi ve Nokia N9 tasarımıyla piyasaya sürdü. Çin medyasında çıkan haberlerde, Çin işi N9'ların, ülkede 400 yuana (yaklaşık 64 dolar) satıldığı bildirildi. 3.8 inç büyüklüğünde ve 240x400 çözünürlüğünde ekrana sahip çakma telefonun, çift SIM kartı olduğu belirtildi. Çin üretimi olan çakma N9'un en çarpıcı özelliği, üzerinde bulunan işletim sisteminin 7 farklı mobil işletim sisteminin arayüzünü kullanabiliyor olması. Çakma N9'ların ağırlığı 134 gram. Çinliler daha önce de Apple'ın yeni akıllı telefonu iPhone 5'in piyasaya sürülmeden taklidini üretmiş ve ülkede internet üzerinden en çok rağbet gören telefonlardan olmuştu. 

Kaynak: Zaman Ekonomi - 04.10.2011

Borsadaki bankaların karı 9,1 milyar TL

İMKB'de işlem gören mevduat bankalarının ilk yarıdaki toplam net karı 9,1 milyar lira oldu

Borsadaki bankaların karı 9,1 milyar TL
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) internet sitesinde, Borsa'da işlem gören 13 bankanın bu yılın haziran ayına ait toplu bilançoları yayımlandı.
Buna göre, 6 bin 808 şube ve 129 bin 656 personel ile sektördeki şubelerin yüzde 75'ini, personelin ise yüzde 76'sını oluşturan bankalar arasında Akbank, Alternatif Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis Bank, Şekerbank., Tekstil Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası yer alıyor.

Kaynak: Finans Gündem - 19.08.2010

Tüketicilere ve işletmelere bankalardan bayram paketi

İSTANBUL - Bankalar yaklaşan bayram öncesinde bireysel müşterilerinin nakit ihtiyacını karşılamak için kredi paketlerini hazırladılar. Diğer bayram paketlerinden farklı olarak bankalar bu defa işletmeleri de unutmadı. Bayram paketlerinde bu defa da alternatif çok. Bankalar bayram kredi paketlerinde sadece miktar değil vade, faiz ve dosya masrafları için de seçenek yarattı.

Bazı bankalar borç transferi bazı bankalar ise öteleme sunarken bireysel ihtiyaç kredilerinin yanı sıra bazı bankalar kredi kartından harcama yapacaklara daha fazla puan verecek. Uygun kredinin yanısıra, ödemelerde de kolaylık sağlayan bankalar, market alışverişlerinde ek puanlar vererek müşterilerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor.

Bayram dönemleride tüketicinin kredi talebinin diğer dönemlerden daha fazla olduğunu söyleyen bankacılar, ayrıca şeker bayramının okulların açılmasına denk gelmesinin de talebi artırdığını kaydettiler.

Kaynak: Dünya Gazetesi - 17.08.2010

TEB'in karında büyük düşüş

Bankalar rekor kar açıklarken Türkiye Ekonomi Bankası'nın (TEB) 6 aylık net karı herkesi şaşırttı!

TEB'in karında büyük düşüş
Geçen yıl 6 aylık bilançoda 147.4 milyon lira kar eden TEB bu yıl aynı dönemde 94,8 milyon lira kar açıkladı. Bankanın karı yüzde 35 oranında geriledi. Türk bankalarının karlarını rekor seviyeye taşıdığı bir dönemde TEB'in karındaki sert düşüş herkesi şaşırttı! Fortis ile birleşme öncesi gelen rakamların ayrıntılarını yine FİNANSGUNDEM'den takip edebilirsiniz.

Kaynak: Finans Gündem - 16.08.2010

Kredi talepleri arttı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar “Krizde kredi almayan işadamı şimdi kredisini artırmamızı istiyor” dedi

Kredi talepleri arttı
Türkiye Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ekonomideki toparlanmanın kredi talepleri ve banka işlemlerine yansımaya başladığını belirterek, kriz sırasında 100 milyon dolarlık kredi kullanmak istemeyen firmalardan, “kredimi 150 milyon dolara çıkarın” talebi geldiğini söyledi. Çağlar, Türk ekonomisinde yaşanan toparlanmanın bankacılık sektörüne yansımalarını star’a değerlendirdi. Türk ekonomisinin, tüm dünya ülkelerinden daha hızlı toparlandığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar “Türkiye’deki dinamizm hiçbir ülkede yok. Geçtiğimiz günlerde Rusya’ya gittik. Birçok işadamı, Rusya’da yeni yatırım imkanları arıyordu. Türk işadamlarının, geleceğe yönelik kaygıları yok. Tam tersine geleceğe güvenle bakıyorlar” dedi.

Kaynak: Finans Gündem - 16.08.2010

Garanti'nin 6 aylık net kârı 2 milyar lirayı aştı


Garanti Bankası, 2010 yılının ilk yarısında 2 milyar 54 milyon 731 bin lira net kâr açıkladı. Bankanın aktif büyüklüğü 2009 sonuna göre yüzde 2,1 artarak 118,8 milyar liraya çıktı.

Banka, bu dönemde nakdi ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye 76 milyar 47 milyon lira destek sağladı. İlk yarıda Garanti'nin mevduat toplamı 2009 yıl sonuna göre yüzde 5,8 oranında artarak 12,4 pazar payı ile 72 milyar 738 milyon liraya yükseldi.

İlk yarı sonuçlarını değerlendiren Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Takipteki kredilerin miktarındaki düşüşün devam etmesi ve kredi kalitesinde yakaladığımız yüksek performansımız, zor zamanlarda müşterilerimizin yanında olmaktaki haklılığımızı kanıtladı." dedi. Kredi ve mevduatta büyümeye devam ettiklerini belirten Özen, vadesiz mevduatta erişilen yüzde 15,4 pazar payının, müşterilerin kendilerine duyduğu güveni gösterdiğini söyledi.

Konut kredilerinde piyasa lideri olmaya devam ettiklerini vurgulayan Özen, banka ve kredi kartları toplamında 15 milyona yaklaşan portföyle, kredi kartı, işyeri ve alışveriş cirosunda da lider olduklarını kaydetti.

2010 yılı ilk yarı sonuçlarına göre Garanti Bankası'nın özsermaye kârlılığı yüzde 28,4 ve aktif kârlılığı da yüzde 3,5 düzeyinde gerçekleşti. Banka özkaynakları yüzde 9,9'luk artışla 15 milyar lira seviyesine ulaşırken özkaynak kârlılığı yüzde 28,4 olarak gerçekleşti.

 

Kaynak: Zaman Ekonomi - 05.08.2010

Türkiye Finans'tan Ssanyong'a özel kredi

Türkiye Finans SsangYong markalı araçlara % 0.89’dan başlayan kâr oranlarıyla kredi imkanı sunuyor

Türkiye Finans'tan Ssanyong'a özel kredi
Türkiye Finans ile Güney Koreli otomobil markası SsangYong’un Türkiye distribütörü Şahsuvaroğlu Dış Ticaret arasında varılan anlaşmayla, nihai tüketiciye yüzde 0.89’dan başlayan kâr oranlarıyla kredi imkanı sunuluyor

Kaynak: Finans Gündem - 04.08.2010

Avrupalı bankaların bilançoları sevindirdi

Avrupa’nın en büyük üç bankasından ikisinin kârı beklentilerin epey üzerinde artınca yatırımcıların yüzünü güldü

Avrupalı bankaların bilançoları sevindirdi
HSBC 2010’un ilk altı ayında net kârının geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla arttığını ve 11.1 milyar dolara ulaştığını açıkladı. BNP Paribas ise aynı dönemde net kârının yüzde 39 artışla 4.4 milyar euro’ya ulaştığını duyurdu. Her iki banka da mali performanslarındaki iyileşmenin bireysel ve kurumsal bankacılık faaliyetlerinden kaynaklandığını, takibe düşmüş alacaklar için ayırdıkları karşılığın önemli ölçüde azaldığını açıkladı.
Öte yandan her iki kuruluşun da yatırım bankacılığı birimlerini performansı geriledi ancak diğer faaliyetlerden elde edilen kârlar, buradaki gerilemeyi telafi etti. Montsegur Finansal Varlık Yönetimi fon yöneticisi François Chaulet, “HSBC ve BNP takipteki krediler için ayırdıkları karşılıkları yıllık bazda yarı yarıya azalttı. Büyük perakende bankalarının ayırdıkları karşılıkların hızla kriz öncesi seviyeye çekildiğini gözlüyoruz” dedi.
BNP’nin kâr artışında Fortis bankasının operasyonlarını devralarak pazar payını büyütmesi de etkili oldu.

Kaynak: Finans Gündem - 03.08.2010

Bankalarının aktif büyüklüğü 1.4 trilyon

BDDK verilerine göre 2009 sonunda Türk Bankalarının aktif büyüklüğü 1.4 trilyon TL'ye ulaştı

Bankalarının aktif büyüklüğü 1.4 trilyon
Merkez Bankası bilançosu ve İMKB toplam piyasa kapitilizasyonu hariç, 2000 yılında 116 milyar TL olan finansal sektörün, 2009 yılına gelindiğinde 953 milyar TL seviyesine yükseldiği, bu rakamlara GSYH'ya oranı açısından bakıldığında, 2000 yılında yüzde 69,4'ten 2009 yılında yüzde 99,9'a ulaşıldığı bildirildi.

Kaynak: Finans Gündem - 03.08.2010

Halkbank'ın 6 aylık karı 1 milyar

Halkbank, yılın ilk yasınında 1 milyar 35 milyon lira net kar sağladığını açıkladı.

Halkbank'ın 6 aylık karı 1 milyar
Halkbank'tan yapılan yazılı açıklamada, Banka'nın nakdi kredilerinin 2010'un ilk altı ayında yüzde 18 artarak 38,3 milyar liralık hacme ulaştığı belirtildi.
Yıllık hedefini daha önce yüzde 20 kredi büyümesi olarak belirleyen Halkbank'ın, ilk yarıyıl sonuçları doğrultusunda bu hedefi en az yüzde 25 olacak şekilde revize ettiği kaydedildi.

Kaynak: Finans Gündem - 30.07.2010

Akbank 75 milyon euro kredi sağladı

Akbank, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan 75 milyon avro tutarında kredi sağladı.

Akbank 75 milyon euro kredi sağladı
Akbank'ın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, bankanın, EIB ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından krizden zarar gören KOBİ'lerin desteklenmesi amacıyla düzenlenen ''SME Recovery Support Loan'' kapsamında EIB ile 75 milyon avro tutarında 5 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladığı bildirildi.
Açıklamada, kredinin 60 milyon avro tutarındaki kısmının EIB, 15 milyon avro tutarındaki kısmının ise Avrupa Komisyonu tarafından sağlanacağı belirtildi.

Kaynak: Finans Gündem - 30.07.2010

İngiltere’de 100 yıldan sonra ilk kez yeni banka kuruldu

İNGİLTERE’de 100 yıl aradan sonra ilk kez kurulan banka olma özelliğini taşıyan Metro Bank, bankacılık sektörüne taze kan getirme iddiası ile dün Londra’nın merkezindeki ilk şubesinin açılışını gerçekleştirdi. ABD’li milyarder eski banka sahibi işadamı Vernon Hill’in de kurucu ortakları arasında olduğu Metro Bank, mevcut bankacılık hizmetlerinden memnun olmayan müşterileri hedeflediğini açıkladı. Metro Bank Yönetim Kurulu Başkanı Anthony Thomson, “Mevcut bankanız ile ilgili nefret ettiğiniz ne varsa bunu değiştireceğiz” dedi. Hesap açma işlemleri son derece hızlı tutulan Metro Bank’ta 15 dakikada nakit kart ve kredi kartı verilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 30.07.2010

Tüketici kredileri 145,8 milyar liraya çıktı

Mevduat bankalarında tüketici kredileri ve kredi kartları tutarı 23 temmuz itibariyle 610,6 milyon lira artarak 145,8 milyar liraya çıktı

Tüketici kredileri 145,8 milyar liraya çıktı
Bankalardaki tüketici kredileri ve kredi kartı tutarı 16 Temmuz tarihi itibarıyla 145 milyar 192,6 milyon lira idi. Bunun 107 milyar 32,7 milyon lirası
tüketici kredilerinden, yaklaşık 38 milyar 770,5 milyon lirası da bireysel kredi kartlarından oluştu. Merkez Bankası verilerine göre, 23 Temmuz tarihi itibarıyla konut kredileri 49 milyar 876,5 milyon lira, taşıt kredileri 4 milyar 165,4 milyon lira, diğer krediler 52 milyar 990,9 milyon liraya oldu.
Tüketici kredilerinin yaklaşık 38,7 milyar lirası kamu bankaları, 46,9 milyar lirası özel bankalar ve 21,4 milyar lirası da yabancı bankaları içeriyor.
TL cinsinden bireysel kredi kartları tutarının 16 milyar 208,9 milyon lirası taksitli, 22 milyar 509,9 milyon lirası taksitsiz kredi kartından oluştu.
Mevduat bankalarında tüketici kredileri ve kredi kartları tutarları şöyle oldu:

Kaynak: Finans Gündem - 29.07.2010

Vakıfbank'tan masrafsız kredi

VAKIFBANK 6 Temmuzdan 30 Temmuz 2010 tarihine kadar düşük faizli masrafsız kredi kullandırıyor.

Vakıfbank'tan masrafsız kredi
VAKIFBANK 6 Temmuzdan 30 Temmuz 2010 tarihine kadar 500 TL’den 30.000 TL’ye kadar 60 AY’a kadar vadeli masrafsız kredi kullandırıyor.

Piyasadaki en iyi şartlardan biri olan faiz oranı ise şöyle.

Kaynak: Finans Gündem - 27.07.2010

Avrupa bankalarını karları umutlandırdı

Deutsche Bank’ın 2Ç net karı 1,2 milyar euro oldu…UBS, yılın 2Ç’ini 2 milyar İsviçre Frangı karla tamamladı…

Avrupa bankalarını karları umutlandırdı
Deutsche Bank’ın 2Ç gelirleri 7,2 milyar euro oldu. Bankanın Tier 1 sermaye yeterlilik oranı ise %11,3 oldu.
UBS, geçen yılın aynı döneminde 1,4 milyar Frank zarar açıklamıştı. Banka’nın operasyonel gelirleri geçen yılın 2Ç’deki 5,77 milyar franktan 9,19 milyar franka yükseldi. Beklentiler ise UBS’in bu yılın ikinci çeyreğinde 1,26 milyar frank kar ve 8,27 milyar frank gelir açıklayacağı yönündeydi.

Kaynak: Finans Gündem - 27.07.2010

T-Bank’tan bilişim atağı

T-Bank, bu alanda dünyanın en büyükleri arasında yer alan (Infosys) iş ortağı Finacle™ ile anlaştı.

T-Bank’tan bilişim atağı
Türkiye’de kurumsal, ticari ve KOBİ bankacılığı hizmetleri sunan ve kısa vadede agresif büyümeyi hedefleyen T-Bank, teknolojik altyapısını güçlendirmek için 2010’dan itibaren bilişim teknolojisi alanında büyük bir yatırım yapma kararı aldı. T-Bank, açtığı konkur sonucu danışma ve bilgi teknolojisi hizmetleri alanında bir dünya lideri olan Infosys Technologies Ltd’nin iş ortağı Finacle™ ile yola çıkmaya karar verdi.

Kaynak: Finans Gündem - 26.07.2010

Türk bankalarının karı gerileyecek

Citi: Türk bankalarının karı çeyreklik bazda gerilese de yine de güçlü olacak

Türk bankalarının karı gerileyecek
Citigroup tarafından yayınlanan bir raporda Türk Bankacılık sektörünün Ağustos ayının ilk iki haftasında güçlü kar rakamları açıklamaya hazırlandığı ifade edildi.Citi, "Kar rakamlarının güçlü olacağına inansak da Türk Bankalarının karlarında çeyreklik dönemler itibarıyla zirve seviyenin geçmişte kaldığına işaret edecek. Bizim beklentimiz bankaların karlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 13 oranındagerileyeceği ancak yıllık bazda yüzde 7 oranında artacağı yönünde oluşuyor." dedi.

Kaynak: Finans Gündem - 23.07.2010

İş'ten kamu çalışanlarına özel kredi


İş Bankası, kamu çalışanlarına yönelik ''Kamu Çalışanlarına Özel Ev Kredisi''ni sundu

İş'ten kamu çalışanlarına özel kredi
Bankadan yapılan yazılı açıklamaya göre kamu çalışanları, ürün kapsamında satın alacakları evin ekspertiz değerinin yüzde 80'ine kadar kredi kullanabiliyor.
Krediyi tercih eden kamu çalışanları, bankadan taşıt veya ihtiyaç kredisi kullanmaları durumunda, konut kredisinin geri ödeme dönemi boyunca geçerli olacak faiz indirimi elde ediyor.
Örnek olarak, 5 yıllık konut kredisi kullanan kamu çalışanı, taşıt ve nakit kredisini 5 yıl süresince kampanya faiz oranları üzerinden yüzde 0,01 puan indirimli kullanabilecek. Başvuru tarihinde geçerli bir kampanyanın olmaması durumunda, ilani faiz oranları üzerinden yüzde 0,01 puan indirim uygulanabilecek.

Kaynak: Finans Gündem - 22.07.2010

T-Bank'a yeni ortak

Dünyanın en büyükleri arasında yer alan Infosys Technologies Ltd. (Infosys) iş ortağı Finacle ile anlaştı

T-Bank'a yeni ortak
Bilişim teknolojisi yatırımlarına ağırlık veren T-Bank, çözüm ortağı olarak bu alanda dünyanın en büyükleri arasında yer alan Infosys Technologies Ltd. (Infosys) iş ortağı Finacle ile anlaştı.

Kaynak: Finans Gündem - 20.07.2010

Fortis'ten esnaf ve kobilere 'Can Kredi'

Fortis, işletmesini büyütmeyi, yenilemeyi veya taşımayı planlayan esnaf ve KOBİ'lere ''Can Kredi'' ürününü sundu.

Fortis'ten esnaf ve kobilere 'Can Kredi'
Fortis Bank Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, esnaf ve KOBİ'lere özel olarak sunulan ''Can Kredi'''nin, 12 ay vadeli olarak aylık yüzde 0,85 faiz oranıyla ya da 13-18 ay arası vade seçeneklerinde yüzde 0,90 faiz oranıyla 20 bin liraya kadar kullanılabildiği kaydedildi.
Açıklamada, ''Can Kredi'' kullanan müşterilere ayrıca bir sonraki ay 10 yapraklı çek karnesi ücretinde yüzde 25 indirim verildiği belirtildi.

Kaynak: Finans Gündem - 19.07.2010

Enuygun.com'u Tavsiye Edin

Arkadaşına Tavsiye Et!
Enuygun.com'a ulaşın
x