Anasayfa Haberler Etiket: Gelir idaresi başkanlığı

20 bin ev sahibi takipte

Bir süredir kira geliri elde eden evsahiplerinin peşinde olan Maliye, bu yıl da 20 bin ev sahibinin peşine düşecek. Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemini daha da yaygınlaştıracak olan Maliye, 'uyumsuz' olduğunu tespit ettiği ev sahiplerinin peşine düşecek. Önceden Maliye'nin doldurduğu kira beyanı ile evsahibinin doldurduğu beyanname arasında fark varsa, ya da hiç beyanname vermemişse bu kişiler denetlenecek. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2013 yılı performans hedefleri arasında ev sahiplerine özel yer verildi.

Maliye'den Ev Sahiplerini Sevindiren Haber

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 bütçesine ilişkin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufunu artırmaya yönelik harcamaların beyan edilen gelirden düşüleceğinin müjdesini verdi. Hayalinizdeki evi bulmak artık çok daha kolay! Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen konu ile ilgili yaptığı açıklamada üzerinde çalışılan kanun tasarısını desteklediklerini, hem vatandaş hem de sektör için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Şen, standartlara uygun ürünlerle doğru yalıtım yapılmış binalarda ortalama %50 oranında enerji tasarrufu sağlandığını ve bu nedenle yalıtımın vatandaş için bir masraf değil tasarruf aracı olduğunu vurguladı. Isı yalıtımlı bir binada klima ve doğalgaz ihtiyacının en aza indirgendiğini hatırlatan Şen; soğutma için kullanılan elektrik, ısıtma için kullanılan yakıt faturalarının da en az yarı yarıya düşeceğini belirtti.

Kredi taksitlerini artıran fon mahkemelik oldu

  Tüketici kredilerine uygulanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisindeki artışın iptali için Danıştay'da dava açıldı. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Danıştay önünde yaptığı açıklamada, yatırımların artırılması amacıyla 1985 yılında KKDF konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verildiğini, 2006'da çıkarılan "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile söz konusu yetkinin kaldırıldığını savundu. Tüketici kredilerine yüzde 10 oranında uygulanan KKDF kesintisi, 28 Ekim tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 15'e çıkarılmıştı. Tüketici kredilerinden alınan Fon kesintisinin hiçbir yasal yönü bulunmadığını ileri süren Çetin, şunları kaydetti: "Bakanlar Kurulu'nun, olmayan bir yetki ve ortadan kalkmış bir yasal dayanağa rağmen KKDF oranını artırması hukuk tanımazlıktır. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ise Bakanlar Kurulu kararı bile olmayan bir yetki ile yasaları geriye doğru işletiyor. GİB tarafından Bankalar Birliği'ne gönderilen yazı, hukuk bilmemektir, yasalara saygısızlıktır. Karar, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 10. maddesindeki, 'Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez' hükmüne aykırıdır." Konunun hukukta var olan, kanunların genel olarak geriye işlemezliği ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Çetin bunun için kararın, yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Danıştay'da dava açtıklarını söyledi. Tüketicilere tavsiyede bulunan Çetin, KKDF kesintisinin yasal olmadığı yönünde bankalara dilekçe vermelerini önerdi. Çetin, KKDF kesintisi iptal edilirse, tüketicilerin, geriye dönük kesintileri de alabilmeleri için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Maliye, ikiden fazla evi olanların peşine düştü

Vergi gelirlerini artırmak ve kayıt dışı ile mücadele kapsamında Maliye Bakanlığı, rotayı ev sahiplerine çevirdi. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ikiden fazla evi olanlara "Tapu kayıtlarınız elimizde. Kaç eviniz olduğunu biliyoruz. Kira geliri elde ediyorsanız vergisini ödeyin. Yoksa kontrol edeceğiz." mektubu gönderecek. Geçen yıl dört ve üzerinde gayrimenkulü olanlara kira beyannamesi vermeleri için mektup gönderdiklerini aktaran Maliye yetkilileri, bu kapsamda 140 bin yeni mükellef kazandıklarını söyledi. Kira gelirlerinin beyan edilmesinin yanı sıra gayrimenkul alım satımından kaynaklanan değer artışını da mercek altına alacaklarını belirten Maliye kaynakları, kayıt dışı ile mücadele kapsamında her yolu deneyeceklerini söyledi.

Rekortmen vergi kaçakçısı çıktı

Gelir vergisi Türkiye rekortmenleri listesinde bu yıl 2'inci sırada yer alan Salvo Taragano'nun vergi kaçırdığı belirlendi. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde görev yapan Gelirler Kontrolörleri, Taragano'ya 3 ayrı vergi incelemesinde 5 milyon 16 bin 822 lira vergi farkı çıkardı, 5 milyon 16 bin 822 lira da ceza kesti.AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gelirler Kontrolörleri, 2007 yılında 2005 ve 2006 hesap dönemi için, 2009 yılında ise 2008 hesap dönemi için Taragano'ya ait Kurtuluş Faktoring'de kapsamlı bir vergi incelemesi gerçekleştirdi.

İşadamı ayda 1000 lira kazanıyor

İşadamı, doktor, avukat, kuyumcu, mimar, mühendis gibi beyannameli gelir vergisi mükellefleri, 81 ilin 77’sinde 1.000 liranın altında ortalama kazanç bildirdi, sadece 4 ilde aylık gelir bu rakamın üzerinde gerçekleşti. Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, Mart ayında 2009 yılı gelirleri için İstanbul’da 430 bin 136 mükellef beyanname verdi. Bu beyannamelerle 7 milyar 377 milyon 259 bin lira gelir bildirildi, tahakkuk eden vergi de 2 milyar 108 milyon 673 bin lira oldu. Ankara’da da 121 bin 356 mükellef, 1 milyar 713 milyon 746 bin liralık gelir beyan ederken, bunun vergisi 462 milyon 520 bin lira olarak hesaplandı. İzmir’de ise beyanname veren mükellef sayısı 117 bin 660, beyan edilen gelir 1 milyar 315 milyon 578 bin lira, tahakkuk eden vergi de 332 milyon 560 bin lira şeklinde belirlendi.

Konutlara tek tuşla haciz geliyor!

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan elektronik hamle. Gayrimenkul, gemi ve taşıtlara da elektronik haczin yolu açıldı Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi borcu olanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul, gemi ve taşıtlarının da elektronik ortamda haczi için altyapı çalışması yapıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı Faaliyet Raporu'ndan elde edilen bilgilere göre, Başkanlık, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadeleye hız veriyor. Bu amaçla, hayata geçirilen çeşitli projelerin yanı sıra, yeni projelerin uygulamaya konulması çalışmaları da devam ediyor. Bazı projelerin de kapsamı genişletiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede otomasyon sisteminin büyük önem arz ettiğini, İdarenin de bu amaçla yeni bir yapılanmaya gittiğini bildirdi. Bu yapılanmada gerek merkez, gerekse taşra teşkilatında otomasyon sisteminin güçlendirildiğini kaydeden Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, ''Otomasyona yönelik yeni projelerin tümünün devreye girmesiyle vergi kaçıranlarla ya da vergi borcunu ödemeyenlerle çok daha etkin mücadele edilebilecek'' dediler.

Vergi borçlusuna kaçış yok

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi borcu olanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul, gemi ve taşıtlarının da elektronik ortamda haczi için altyapı çalışması yapıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı Faaliyet Raporu'na göre göre, Başkanlık, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadeleye hız veriyor. Bu amaçla, hayata geçirilen çeşitli projelerin yanı sıra, yeni projelerin uygulamaya konulması çalışmaları da devam ediyor. Bazı projelerin de kapsamı genişletiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede otomasyon sisteminin büyük önem arz ettiğini, İdarenin de bu amaçla yeni bir yapılanmaya gittiğini bildirdi. Bu yapılanmada gerek merkez, gerekse taşra teşkilatında otomasyon sisteminin güçlendirildiğini kaydeden Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, “Otomasyona yönelik yeni projelerin tümünün devreye girmesiyle vergi kaçıranlarla ya da vergi borcunu ödemeyenlerle çok daha etkin mücadele edilebilecek” dediler.

Kurumlar vergisi rekortmeni Ziraat Bankası

Ziraat Bankası 1 milyar 181 milyon 837 bin 186 liralık vergiyle Kurumlar Vergisinde Türkiye rekortmeni oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı, 2009 yılı gelirleri için Nisan ayında verilen kurumlar vergisi beyannameleri sonucu oluşan vergi rekortmenleri listesini açıkladı.

Muhbirler 782 bin lira ikramiye aldı

Maliye Bakanlığı geçen yıl incelediği her 100 liralık vergi matrahında 78 liralık kaçak buldu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı 2009 Faaliyet Raporu’nda yer alan bazı çarpıcı inceleme sonuçları şöyle:Maliye vergi denetimlerinde 47 bin 787 mükellefin toplam 125.6 milyar lira tutarında vergi matrahını inceledi.Denetim birimleri 92 bin 752 rapor düzenledi ve 97.9 milyar liralık matrah farkı yani vergi kaçağı bulunduğu sonucuna vardı. Denetimler sonucunda İdare 7.5 milyar liralık yeni vergi tahakkuk ettirdi. Büyük mükellefleri denetleyen Teftiş Kurulu’nun denetimlerinde matrah farkının yüzde 100’ü yaklaşması dikkati çekti.
x