Ana Sayfa >Haberler>Gelir İdaresi Başkanlığı

Gelir İdaresi Başkanlığı - Haberler

20 bin ev sahibi takipte

Bir süredir kira geliri elde eden evsahiplerinin peşinde olan Maliye, bu yıl da 20 bin ev sahibinin peşine düşecek.

Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemini daha da yaygınlaştıracak olan Maliye, 'uyumsuz' olduğunu tespit ettiği ev sahiplerinin peşine düşecek.

Önceden Maliye'nin doldurduğu kira beyanı ile evsahibinin doldurduğu beyanname arasında fark varsa, ya da hiç beyanname vermemişse bu kişiler denetlenecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2013 yılı performans hedefleri arasında ev sahiplerine özel yer verildi.

Maliye'den Ev Sahiplerini Sevindiren Haber

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 bütçesine ilişkin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufunu artırmaya yönelik harcamaların beyan edilen gelirden düşüleceğinin müjdesini verdi.

Hayalinizdeki evi bulmak artık çok daha kolay!

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen konu ile ilgili yaptığı açıklamada üzerinde çalışılan kanun tasarısını desteklediklerini, hem vatandaş hem de sektör için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Şen, standartlara uygun ürünlerle doğru yalıtım yapılmış binalarda ortalama %50 oranında enerji tasarrufu sağlandığını ve bu nedenle yalıtımın vatandaş için bir masraf değil tasarruf aracı olduğunu vurguladı. Isı yalıtımlı bir binada klima ve doğalgaz ihtiyacının en aza indirgendiğini hatırlatan Şen; soğutma için kullanılan elektrik, ısıtma için kullanılan yakıt faturalarının da en az yarı yarıya düşeceğini belirtti.


Kaynak: milliyet - 29.11.2012

Kredi taksitlerini artıran fon mahkemelik oldu

 
Tüketici kredilerine uygulanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisindeki artışın iptali için Danıştay'da dava açıldı.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Danıştay önünde yaptığı açıklamada, yatırımların artırılması amacıyla 1985 yılında KKDF konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verildiğini, 2006'da çıkarılan "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile söz konusu yetkinin kaldırıldığını savundu. Tüketici kredilerine yüzde 10 oranında uygulanan KKDF kesintisi, 28 Ekim tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 15'e çıkarılmıştı.

Tüketici kredilerinden alınan Fon kesintisinin hiçbir yasal yönü bulunmadığını ileri süren Çetin, şunları kaydetti: "Bakanlar Kurulu'nun, olmayan bir yetki ve ortadan kalkmış bir yasal dayanağa rağmen KKDF oranını artırması hukuk tanımazlıktır. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ise Bakanlar Kurulu kararı bile olmayan bir yetki ile yasaları geriye doğru işletiyor. GİB tarafından Bankalar Birliği'ne gönderilen yazı, hukuk bilmemektir, yasalara saygısızlıktır. Karar, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 10. maddesindeki, 'Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez' hükmüne aykırıdır." Konunun hukukta var olan, kanunların genel olarak geriye işlemezliği ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Çetin bunun için kararın, yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Danıştay'da dava açtıklarını söyledi. Tüketicilere tavsiyede bulunan Çetin, KKDF kesintisinin yasal olmadığı yönünde bankalara dilekçe vermelerini önerdi. Çetin, KKDF kesintisi iptal edilirse, tüketicilerin, geriye dönük kesintileri de alabilmeleri için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 09.11.2010

Maliye, ikiden fazla evi olanların peşine düştü


Vergi gelirlerini artırmak ve kayıt dışı ile mücadele kapsamında Maliye Bakanlığı, rotayı ev sahiplerine çevirdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ikiden fazla evi olanlara "Tapu kayıtlarınız elimizde. Kaç eviniz olduğunu biliyoruz. Kira geliri elde ediyorsanız vergisini ödeyin. Yoksa kontrol edeceğiz." mektubu gönderecek. Geçen yıl dört ve üzerinde gayrimenkulü olanlara kira beyannamesi vermeleri için mektup gönderdiklerini aktaran Maliye yetkilileri, bu kapsamda 140 bin yeni mükellef kazandıklarını söyledi. Kira gelirlerinin beyan edilmesinin yanı sıra gayrimenkul alım satımından kaynaklanan değer artışını da mercek altına alacaklarını belirten Maliye kaynakları, kayıt dışı ile mücadele kapsamında her yolu deneyeceklerini söyledi.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 02.11.2010

Rekortmen vergi kaçakçısı çıktı

Gelir vergisi Türkiye rekortmenleri listesinde bu yıl 2'inci sırada yer alan Salvo Taragano'nun vergi kaçırdığı belirlendi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde görev yapan Gelirler Kontrolörleri, Taragano'ya 3 ayrı vergi incelemesinde 5 milyon 16 bin 822 lira vergi farkı çıkardı, 5 milyon 16 bin 822 lira da ceza kesti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gelirler Kontrolörleri, 2007 yılında 2005 ve 2006 hesap dönemi için, 2009 yılında ise 2008 hesap dönemi için Taragano'ya ait Kurtuluş Faktoring'de kapsamlı bir vergi incelemesi gerçekleştirdi.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 31.05.2010

İşadamı ayda 1000 lira kazanıyor

İşadamı, doktor, avukat, kuyumcu, mimar, mühendis gibi beyannameli gelir vergisi mükellefleri, 81 ilin 77’sinde 1.000 liranın altında ortalama kazanç bildirdi, sadece 4 ilde aylık gelir bu rakamın üzerinde gerçekleşti.

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, Mart ayında 2009 yılı gelirleri için İstanbul’da 430 bin 136 mükellef beyanname verdi. Bu beyannamelerle 7 milyar 377 milyon 259 bin lira gelir bildirildi, tahakkuk eden vergi de 2 milyar 108 milyon 673 bin lira oldu. Ankara’da da 121 bin 356 mükellef, 1 milyar 713 milyon 746 bin liralık gelir beyan ederken, bunun vergisi 462 milyon 520 bin lira olarak hesaplandı. İzmir’de ise beyanname veren mükellef sayısı 117 bin 660, beyan edilen gelir 1 milyar 315 milyon 578 bin lira, tahakkuk eden vergi de 332 milyon 560 bin lira şeklinde belirlendi.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 20.05.2010

Konutlara tek tuşla haciz geliyor!

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan elektronik hamle. Gayrimenkul, gemi ve taşıtlara da elektronik haczin yolu açıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi borcu olanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul, gemi ve taşıtlarının da elektronik ortamda haczi için altyapı çalışması yapıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı Faaliyet Raporu'ndan elde edilen bilgilere göre, Başkanlık, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadeleye hız veriyor. Bu amaçla, hayata geçirilen çeşitli projelerin yanı sıra, yeni projelerin uygulamaya konulması çalışmaları da devam ediyor. Bazı projelerin de kapsamı genişletiliyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede otomasyon sisteminin büyük önem arz ettiğini, İdarenin de bu amaçla yeni bir yapılanmaya gittiğini bildirdi. Bu yapılanmada gerek merkez, gerekse taşra teşkilatında otomasyon sisteminin güçlendirildiğini kaydeden Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, ''Otomasyona yönelik yeni projelerin tümünün devreye girmesiyle vergi kaçıranlarla ya da vergi borcunu ödemeyenlerle çok daha etkin mücadele edilebilecek'' dediler.

Kaynak: Habertürk - 12.05.2010

Vergi borçlusuna kaçış yok

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi borcu olanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul, gemi ve taşıtlarının da elektronik ortamda haczi için altyapı çalışması yapıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı Faaliyet Raporu'na göre göre, Başkanlık, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadeleye hız veriyor. Bu amaçla, hayata geçirilen çeşitli projelerin yanı sıra, yeni projelerin uygulamaya konulması çalışmaları da devam ediyor. Bazı projelerin de kapsamı genişletiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede otomasyon sisteminin büyük önem arz ettiğini, İdarenin de bu amaçla yeni bir yapılanmaya gittiğini bildirdi.

Bu yapılanmada gerek merkez, gerekse taşra teşkilatında otomasyon sisteminin güçlendirildiğini kaydeden Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, “Otomasyona yönelik yeni projelerin tümünün devreye girmesiyle vergi kaçıranlarla ya da vergi borcunu ödemeyenlerle çok daha etkin mücadele edilebilecek” dediler.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 10.05.2010

Kurumlar vergisi rekortmeni Ziraat Bankası

Ziraat Bankası 1 milyar 181 milyon 837 bin 186 liralık vergiyle Kurumlar Vergisinde Türkiye rekortmeni oldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2009 yılı gelirleri için Nisan ayında verilen kurumlar vergisi beyannameleri sonucu oluşan vergi rekortmenleri listesini açıkladı.

Muhbirler 782 bin lira ikramiye aldı

Maliye Bakanlığı geçen yıl incelediği her 100 liralık vergi matrahında 78 liralık kaçak buldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı 2009 Faaliyet Raporu’nda yer alan bazı çarpıcı inceleme sonuçları şöyle:
Maliye vergi denetimlerinde 47 bin 787 mükellefin toplam 125.6 milyar lira tutarında vergi matrahını inceledi.
Denetim birimleri 92 bin 752 rapor düzenledi ve 97.9 milyar liralık matrah farkı yani vergi kaçağı bulunduğu sonucuna vardı.
Denetimler sonucunda İdare 7.5 milyar liralık yeni vergi tahakkuk ettirdi.
Büyük mükellefleri denetleyen Teftiş Kurulu’nun denetimlerinde matrah farkının yüzde 100’ü yaklaşması dikkati çekti.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 05.05.2010

Maliye'nin raporu : Krizde vergi kaçırmayan sektör kalmadı

İş dünyası yüksek vergilerden şikâyet ederken, Maliye'nin çalışması birçok sektörde kayıt dışı çalışıldığını ortaya koydu.

Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) bağlı çalışan Gelirler Kontrolörleri'nin yaptığı incelemelerde birçok sektörde vergi kaçırıldığı tespit edildi. Kontrolörler tarafından 2009 yılında yapılan denetimlerde 811 vergi incelemesi yapılırken, bin 382 rapor düzenlendi. 74 milyar 692 milyon liralık matrah farkı bulunurken 4 milyar 585 milyon tutarında vergi cezası kesildi. En fazla kaçak 172,4 milyon liralık matrah farkıyla alkollü içkiler sektöründe ortaya çıkarıldı. Her aktif Gelirler Kontrolörü için 240 milyon 168 bin liralık matrah farkı bulunurken, en fazla vergi kayıp ve kaçak Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi ve Gelir Vergisi'nde görüldü. Büyük işletmelerin yer almadığı 2009 Yılı Faaliyet Sonuçları'na Doğan Yayın Holding (DYH) ile Merkez Bankası Vakfı damgasını vurdu. Her iki kuruma toplamda yaklaşık 10 milyar liralık vergi cezası kesilmişti.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 22.04.2010

Ev sahiplerinin gözü korktu

ANKARA - Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, idarenin kayıt dışını önleme ve verginin tabana yayılması amacıyla başlattığı çalışmalar olumlu neticelerini vermeye başladı.

2009 yılı içinde Gayri Menkul Sermaye İradı (GMSİ), yani kira geliri elde edip de, bunları Mart ayında beyan eden mükellef sayısında belirgin bir artış meydana geldi.

2009 yılının Mart ayında, 2008'de elde edilen ev ve işyeri kira gelirleri için 724 bin 885 mükellef beyanda bulunurken, bu yılın Mart ayında söz konusu sayı 812 bin 615'e yükseldi.

Kaynak: Ntvmsnbc Ekonomi - 19.04.2010

Maliye, geçen yıl patronlara 11,1 milyar lira ceza kesti

Gelir İdaresi Başkanlığı 2009 yılı vergi inceleme sonuçları belli oldu. Buna göre geçen yıl 48 bin 157 mükellef denetlenirken 90 bin 399 rapor düzenlendi.
97 milyar 958 milyon liralık matrah farkı bulunurken, 7 milyar 528 milyon lira tutarında tarh edilecek vergi tutarı belirlendi. İş dünyasına toplamda 10 milyar 651 milyon 143 bin TL'lik vergi ziyaı cezası kesilirken, usulsüzlük cezası tutarı da 499 milyon 346 bin lira oldu. Böylece patronlara kesilen ceza 11,1 milyar lirayı buldu.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 18.03.2010

Şirketlerin vergi ayı

Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca, mükellefler, bir önceki yılın kurum gelirleri için 25 Nisan'a kadar beyanname vermekle yükümlü bulunuyor. Ancak söz konusu tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, mükellefler, bu yıl 26 Nisan Pazartesi akşamına kadar kurumlar vergisi beyannamelerini verebilecek.

Tahakkuk eden kurumlar vergisi de, 30 Nisan mesai saati bitimine kadar yatırılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığından derlenen verilerine göre, Şubat ayı sonu itibariyle Türkiye'de 642 bin 207 kurumlar vergisi mükellefi bulunuyor. 2008 yılının Nisan ayında 642 bin 264 olan mükellef sayısı, o tarihten bu yana dalgalanma gösterdi. Bir dönem 637 binlere inen mükellef sayısı, son dönemde yeniden 642 bine yükseldi.

Kaynak: Ntvmsnbc Ekonomi - 01.04.2010

Banka harcı uyarısı yaptı

CAPITAL ve Ekonomist dergileri öncülüğünde kurulan CEO Club toplantısında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, banka harçlarına ilişkin şikayetler üzerine, “Makul karşılayın, fazla irdelemeyin’ uyarısı yaptı. Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş’in, Anadolu’da hizmet vermek için kurdukları 4-5 personelli şubeyle, İstanbul Nişantaşı’ndaki şubenin aynı harcı ödediklerine dikkat çekmesi üzerine Şimşek, bu konunun ‘mesele’ edilmemesini istedi.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 18.03.2010

Pikap'ta lüks cip vergisinden vazgeçildi

Otomotiv sektörünü endişelendiren pikap araçlarının vergisinin artacağına yönelik haberlere Maliye Bakanlığı açıklık getirdi.

Firmaları rahatlatan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yetkilileri herhangi bir şekilde ilave ÖTV artışı olmadığını söyledi. Yaklaşık bir aydır ithal edilen pikapların satılamaması karşısında Maliye'ye başvuran otomotiv şirketlerinin talebine karşılık Gelir İdaresi Başkanlığı, bu araçların tarifesi değişmesine rağmen ÖTV oranında bir değişiklik yapmayacaklarını, eski oranın devam edeceğini bildirdi. Yapılan açıklamada, ÖTV tutarlarının ÖTV Kanunu'nda yer aldığını ve bu kanunda yapılacak değişiklikler için yetkinin Bakanlar Kurulu'nda olduğu dile getirildi. Bir süredir pikap satışı duran Nissan, Isuzu gibi markalar açıklama ile rahat bir nefes alırken, Türkiye'de ilk kez bir aracın binek sınıfına dahil edilip ticari araç olarak vergilendirilecek olmasının yeni bir tartışma konusu olması bekleniyor.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 05.03.2010

Maliye, ‘organize sanayi’de 5 yıllık vergiden vazgeçti

Gelir İdaresi Başkanlığı, OSB’lerin elektrik ve doğalgaz satışından elde ettikleri gelirin altyapı yatırımı yapmak şartı ile vergiden muaf olduğunu hatırlatarak, OSB’ler için oluşacak ilave vergi yükünü iptal etti.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 26.02.2010

Enuygun.com'u Tavsiye Edin

Arkadaşına Tavsiye Et!
Enuygun.com'a ulaşın
x