Anasayfa Haberler Etiket: Enuygun uçak bileti

Mardin eski Mardin değil

  Yerli yabancı firmaların turizm alanında yatırım yapmak için sıraya girdiği Mardin, dünyanın birçok ülkesinden turist ağırlıyor. Amerika'dan Çin'e kadar birçok yabancı turistin uğrak yeri haline gelen Mardin'in turizmdeki istikrarlı yükselişi devam ediyor. Geçen yıl 1 milyon yerli yabancı turisti ağırlayan 7 bin yıllık tarihe sahip olan Mardin, bu yıl 1 milyon 200 bin turisti hedefliyor.   Babil ve Pers İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü ünlü Dara harabeleri, Selçuklu ve Artuklu İmparatorluğu'nun eşsiz camileri ve medreseleri, Süryani, Ermeni, Yezidi ve Yahudi kiliseleri ile dinlerin ve dillerin kardeşliği, sevgi ve hoşgörüsü ile dünyaya örnek olmaya devam ediyor.    Mardin'de, turizm alanında yaşanan gelişmenin kendileri açısından, ilerisi için umut verici olduğunu belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz, geçmişte terör yüzünden büyük sıkıntılar yaşayan Mardin'in, huzur ve güven ile birlikte artan turizm patlaması sayesinde vatandaşın yüzünün gülmeye başladığını söyledi.   Huzurun gelmesi ile birlikte Mardin'e yönelik yatırımların da arttığına dikkat çeken Ayvaz, "Mardin'deki turizm potansiyelini keşfeden yatırımcılar otel açmak için sıraya girdi. Ortalama her yıl bir milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği 7 bin yıllık tarihi kent, kültürel yapısı ve mimari dokusu ile gondolları ile meşhur İtalya'nın Venedik ve Kudüs'ten sonra dünyanın üçüncü sit alanı içinde yer alıyor. Geçmişte işsizlik yüzünden çalışmak için Batı'ya giden gençler, artık kendi memleketlerine dönerek burada çalışmaya başladı. Oteller açılıyor, fabrikalar açılıyor. İşsiz gençlerimiz iş bulmaya başladı." dedi.  

Turiste 'dijital' rehber!

Saraydüzü Kışla Binası Kültür Merkezi ve Milli Mücadele Müzesi'nde, Amasya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından düzenlenen yıl sonu sergisinde sunulan dijital kent rehberi projesi beğeni topladı.   Amasya Valisi Abdil Celil Öz, lise tarafından üretilen dijital kent rehberlerinin istedikleri düzeyde geliştirilmesi sonrası sektöre hizmet verebileceğini söyledi.   Projede emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik eden Öz, ''Projeyi başarılı buldum. Ancak hem içerik hem de donanımsal olarak geliştirilebilir. Görsel olarak daha etkili olabilmesi için ekranın dokunmatik ve çözünürlüğünün yüksek olması gerekli'' dedi.   Söz konusu ürünün, turizm danışma merkezleri, oteller ile tarihi ve turistik yerlerde kullanılabileceğini kaydeden Vali Öz, içerik olarak ürünün farklı dillerde anlatım, kent rehberi, bulunduğu konum ve haritalar ile gezi güzergahlarını görsellerle yansıtabilecek kapasitede olması gerektiğini vurguladı.   Öz, kentte turistlere yönelik bu tip bir cihazın kullanılabileceğini belirtti.   Amasya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından yaklaşık 6 ay süren çalışmaların ardından prototipi yapılan dijital kent rehberinin kente gelen ziyaretçilere, görsel, yazılı ve işitsel olarak rehberlik hizmeti vermesi amacıyla üretildiği belirtildi.   Okulun Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni Bahadır Özen, kendisi ile 12. sınıf öğrencileri tarafından kentin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan dijital kent rehberi hakkında bilgi verdi.

İspanya'da 5'inci destinasyonu açtı

Türk Hava Yolları (THY), İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinde bulunan Bilbao havaalanına bugün gerçekleştirdiği uçuşla İspanya'daki 5. destinasyonunu başlattı.   1986 yılından bu yana İspanya'da olan THY özellikle son 5 yıldır bu ülkede büyük atılımlar gerçekleştirirken, İstanbul ile karşılıklı İspanya'daki 5 farklı destinasyona olan uçuş sayısını haftada 49'a çıkardı. Mevcut durumda Madrid'den her gün 2, Barcelona'dan her gün 3, Malaga ve Valencia'dan haftada 5 seferi olan THY, başlattığı Bilbao destinasyonla da haftada 4 sefer (pazartesi, salı, perşembe, cumartesi) yapacak. Bilbao destinasyonuna destek için, 15 Haziran tarihinden önce alım yapmak şartıyla 28 Mayıs 2012 - 6 Nisan 2013 tarihleri arasındaki biletler 139 avrodan satışa sunulacak.   THY'nin ayrıca haftada 3 kez Madrid'e kargo seferleri bulunuyor.   THY İspanya Genel Müdürü Ali Doruk, "Bilbao'nun endüstriyel açıdan İspanya'nın önemli bir merkezi olduğunu düşünüyoruz. Kuzey İspanya'da uçtuğumuz tek nokta olacak" dedi. Bilbao'nun sanayileşmiş bir bölge olması bakımından dünya ile bağlantısının çok açık olduğuna vurgu yapan Doruk "Bilbao'yu hem Türkiye'ye hem de Türkiye üzerinden özellikle Orta Doğu, Asya ve Uzak Doğu gibi vereceğimiz çok iyi bağlantılarla dünyanın doğu kısmına bağlamış olacağız. Bilbao'dan doğuya doğru bağlantı veren tek havayolu olacağız ve bundan dolayı tercih edilen bir havayolu olmayı ümit ediyoruz" şeklinde konuştu. İspanya'nın THY için önemli bir ülke olduğunu, Avrupa'da Almanya ve İtalya'dan sonra en fazla noktaya uçulan ülkenin İspanya olduğunu kaydeden Doruk, THY Yönetim Kurulu'nun aldığı bir karar doğrultusunda İspanya'nın kuzeybatısındaki La Coruna'ya da bir destinasyon açılmasının düşünüldüğünü ancak Galisya bölgesinde alternatif başka noktalara da baktıklarını söyledi.  

20 uçak seferi iptal!

  THY'nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava koşulları (güneyli rüzgar) nedeniyle havayolu ulaşımında aksamaların yaşandığı ve 25 Mayıs 2012 itibariyle bazı seferlerin iptal edildiği belirtildi. Yolcuların havalimanına gelmeden önce uçuşun güncel statüsünü Çağrı Merkezi'nden (444 0 849) veya web sitesi üzerinden kalkış-varış uygulaması ile kontrol edebileceği ifade edilen açıklamada, "Eğer uçuşunuz iptal olmuş ise mağdur olmamanız için lütfen havalimanına gelmeden önce yeni bir uçuşla ilgili Çağrı Merkezi'nden (444 0 849) onay alınız. Uçuşlarla ilgili güncel statüye mobil cihazınızdan da mobil.thy.com adresini kullanarak erişebilirsiniz. Mobil uygulamalarımızla ilgili detaylı bilgi için mobil uygulamalar sayfamızı ziyaret ediniz" denildi. İptal edilen seferler ise şöyle;  

17 bin THY çalışanı aynı uçakta

Türk Hava Yolları'nın (THY) dünyanın 191 noktasında görev yapan 17 bin çalışanının fotoğrafıyla süslediği Boeing yolcu uçağı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük ilgi gördü. 4 aylık tasarım çalışmasının ardından 20 teknik görevlinin uçağın gövdesine özel yapılan stickerlar kullanarak yaklaşık 1 hafta süren bir çalışmayla çalışanlarının resimleriyle kapladığı uçak, dünyanın birçok noktasına uçarak THY'nin tanıtımını yapacak. Resimler 1 yıl süreyle uçakta kalacak.

Efes'e 4 ayda 350 bin ziyaretçi

  AA muhabirinin İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, 1 Ocak-30 Nisan 2012'de Efes Antik Kenti'ni ücretli olarak 270 bin 484 kişi, ücretsiz 37 bin 294 kişi, müzekartla 41 bin 647 kişi ziyaret etti.   Ocak ayında 71 bin 231 olan ziyaretçi sayısı şubatta 102 bin 431'e, martta 179 bin 397'ye, nisan ayında ise 334 bin 912'ye çıktı. Efes Antik Kenti'nden yılın ilk dört ayında elde edilen gelir 1 milyon 181 bin liraya ulaştı. İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün verilerine göre, Efes Müzesi'ni ücretli olarak 44 bin 617, ücretsiz 7 bin 710, müzekartla 7 bin 87 kişi ziyaret etti. Toplam ziyaretçisi 59 bin 414 olan Efes Müzesi'nden 92 bin 750 lira gelir elde edildi.   İZMİR VE ÇEVRESİNDEKİ DİĞER MÜZELERİN ZİYARETÇİ SAYILARI   İzmir'deki Arkeoloji Müzesi'ni ilk çeyrekte 6 bin 406, Tarih ve Sanat Müzesi'ni 7 bin 398, Agora'yı 12 bin 866, St Jean Kilisesi'ni 76 bin 660, Yamaç Evleri'ni 28 bin 62, Bergama Müzesi'ni 4 bin 931, Akropol'ü 84 bin 376, Asklepieion'u 31 bin 68, Bazilika'yı 9 bin 280, Çeşme Müzesi'ni 8 bin 230, Ödemiş Müzesi'ni bin 151, Tire Müzesi'ni 2 bin 594, Çakırağa Konağı'nı da 6 bin 110 kişi ziyaret etti.   Efes Antik Kenti ve Efes Müzesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki ören yeri ve müze ziyaretçi sayısı da 687 bin 971 oldu, tüm müze ve ören yerlerinin ilk 4 aydaki geliri 2 milyon 101 bin 297 liraya ulaştı.  

İşte Avrupa'nın Florida'sı!

  Avrupa'daki ekonomik kriz büyürken, Türkiye Avrupa'nın Florida'sı olma yolunda ilerliyor. Özellikle Batı Avrupalı emekliler uygun fiyatları nedeniyle Türkiye'den emlak satın alıyor.    Alanya'da emlak sektöründe bulunan İbrahim Fide, "40 bin Euro'ya apartman dairesi, 130 bin Euro'ya ise havuzlu bir ev alabiliyorlar. Genellikle ev alan müşteriler 60 yaş üzeri Almanlar'dan oluşuyor. Alanyalı emlakçı Fide,  2 oda 1 salon 40 bin Euro, 120 metrekare üstü evlerin ise 130 bin Euro'ya satın alınabildiğini söyledi.   Almanya'da kurduğu fakat Türkiye'de de faaliyet gösteren emlak şirketi sahibi Hans-Rainer Lindner, Türkiye'de yaşamın çok uygun olduğunu söyledi. Alman gazetesi Die Welt'in haberine göre, ayda 700 Euro'ya rahat bir yaşam sağlayabildiklerini belirten Lindner,  bu durumun Euro krizinden korkanlar için Türkiye'yi cazip kıldığını söyledi. Fakat yükselen petrol fiyatlarının da yaşam maliyetini artırdığına dikkat çekti.   "Geçen sene Türk Lirası, Euro karşısında değer kazandı. Yurtdışında yaşayan Türkler paralarını Türkiye'ye transfer ediyorlar, krizden etkilenmemek adına. Ayrıca Türkiye'nin büyüyen ekonomisi Avrupa ülkelerindeki şirketlerin Türkiye'ye gelmesine de neden oluyor. Otomobil ve makina üreticileri, IT şirketleri özellikle Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda'da Türk şirketleriyle üretim yapmak için ortaklık kuruyor"    

TUSKON'dan işadamlarına vize müjdesi

Tüm bunlardan en çok etkilenen kesimlerden biri de iş dünyası. Ancak işadamlarına bir müjde var bu konuda; AB’den işadamlarına vize kolaylığı kapıda…   TUSKON Başkanı Rızanur Meral’den geliyor “vize kolaylığı müjdesinin” işareti.   Meral, TUSKON’un AB ofisinin açılmasının 5. yıldönümü nedeniyle Brüksel’de üst düzey bir dizi temasta bulundu. Temaslarının ardından TUSKON Başkanı ile sohbet imkanı bulduk. Nitekim vize konusundaki önemli açıklamayı da bu sohbet sırasında yaptı: “Brüksel’deki görüşmelerde vize kolaylaştırması yönünde gelişme olacağını duyduk. Belli kesimlere; iş dünyası gibi, sanatçılara, sporcular gibi. Hatta belki de muafiyet sağlanmasının Avrupa Konseyi gündeminde olduğunu duyduk”.   Meral, vize kolaylığı konusundaki açıklamanın Danimarka dönem başkanlığında yapılabileceğini de belirterek, AB’ye konuda bir uyarıda da bulunduklarını açıkladı: “Böyle bir şeyi söyleyip hayata geçiremeyecekseniz hiç söylemeyin dedik. Arkasında duramadıkları söylemler Türkiye’deki Avrupa inancını sarsıyor. Dolayısıyla böyle bir şey yapacaksanız hemen yapın anonsunu dedik. Süreçle ilgili takvimlerinin olup olmadığını bilmiyoruz. Ama Danimarka dönem başkanlığı içerisinde bekliyoruz”.   “ÜYELİK TARİHİ NETLEŞİRSE, İLİŞKİLER GELİŞİR”   TUSKON’un Brüksel’deki mesajları da oldukça net... Vize muafiyeti dışında TUSKON’un gündeminde bir de “üyelik tarihinin netleştirilmesi” var. Meral’in bu konudaki mesajı şöyle:

Dünyanın ilk meclis binası

  Antalya'nın Kaş ilçesi yakınlarında Patara Antik Kenti'ndeki dünyanın ilk meclis binasının restorasyonu tamamlandı. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok büyük bir dünya kültür mirası olan Likya Birliği Meclis Binası'nın restorasyonunun tamamlandığını söyledi.   Tarihi meclis binası için yapılan projenin Türk arkeoloji tarihinin en büyük restorasyon çalışmalarından biri olduğunu vurgulayan Işık, restorasyonun tamamlanması ile Likya Birliği'nin başkenti ve yönetim merkezi olan Patara Antik Kenti'nin tarihi kimliğinin daha iyi ortaya çıktığını ifade etti.   Meclis binasının ziyarete açılması ile turist sayısında ciddi artış olacağına inandığını bildiren Işık, ''Patara Antik Kenti, Dünya Kültür Mirası listesine aday yerlerden birisi. Kazı ve son restorasyon çalışmaları ile aday olma kriterlerinin büyük çoğunluğunu yerine getiriyor'' dedi. Likya Birliği Meclis Binası'nın restorasyonunun Türkiye'nin kültür bilinilirliğini yükselttiğini vurgulayan Işık, şöyle konuştu:  

Emekli İsveç vatandaşları yaşamak için Antalya’yı seçiyor

İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, İsveçlilerin emeklilikten sonra yaşamak için Antalya’yı seçtiğini söyledi.   Tatile çıkan İsveç vatandaşlarının yüzde 6’sının Türkiye’yi tercih ettiğini, bunların üçte ikisinin de Antalya’ya geldiğini belirten Akesson, özellikle yaşlı turistlerin kış döneminde Antalya’daki otellerde konakladığını ifade etti.     Antalya’daki iklimin kuzey ülkelerinden özellikle İsveç’ten gelen yaşlıların sayısını arttırdığını dile getiren Akesson, “Bu konuda ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Emekli olduktan sonra Türkiye’yi yaşayacak yer olarak seçeceklerin sayısı oldukça fazla.” dedi. Türkiye’de gayrimenkul alan İsveç vatandaşlarının sayısının da her yıl arttığına dikkat çeken Akesson, şunları kaydetti: “Bunun ileride daha da artacağını düşünüyorum. Şimdilik Alanya en çok tercih edilen yer. Ardından Side ve Antalya geliyor. İlerleyen yıllarda İsveç vatandaşları Çeşme ve Bodrum gibi yerleri keşfedip oralara da yerleşecek.”     İsveç’in Antalya Fahri Konsolosluğu, 2012 yılı turizm sezonunda İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’dan Antalya’ya gelen turistlerin karşılaşacağı sorunları en aza indirmek ve sorun halinde yapılabilecekleri tartışmak amacıyla ‘Nordic Consular Seminar’ konulu toplantı düzenledi. İskandinav ülkelerine yönelik çalışan tur operatörlerinin de katıldığı toplantıda konuşan İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, her yıl İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye 1,5 milyon turist geldiğini kaydetti. Akesson, “Tatile çıkan İsveç vatandaşlarından yüzde 6’sı Türkiye’yi tercih ediyor. Bunların 3’te 2’si de Antalya’ya geliyor. Bu, diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla bir rakam.” diye konuştu.
x