Ana Sayfa >Haberler>Enuygun Uçak Bileti

Enuygun Uçak Bileti - Haberler

Mardin eski Mardin değil

 

Yerli yabancı firmaların turizm alanında yatırım yapmak için sıraya girdiği Mardin, dünyanın birçok ülkesinden turist ağırlıyor. Amerika'dan Çin'e kadar birçok yabancı turistin uğrak yeri haline gelen Mardin'in turizmdeki istikrarlı yükselişi devam ediyor. Geçen yıl 1 milyon yerli yabancı turisti ağırlayan 7 bin yıllık tarihe sahip olan Mardin, bu yıl 1 milyon 200 bin turisti hedefliyor.

 

Babil ve Pers İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü ünlü Dara harabeleri, Selçuklu ve Artuklu İmparatorluğu'nun eşsiz camileri ve medreseleri, Süryani, Ermeni, Yezidi ve Yahudi kiliseleri ile dinlerin ve dillerin kardeşliği, sevgi ve hoşgörüsü ile dünyaya örnek olmaya devam ediyor. 

 

Mardin'de, turizm alanında yaşanan gelişmenin kendileri açısından, ilerisi için umut verici olduğunu belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz, geçmişte terör yüzünden büyük sıkıntılar yaşayan Mardin'in, huzur ve güven ile birlikte artan turizm patlaması sayesinde vatandaşın yüzünün gülmeye başladığını söyledi.

 

Huzurun gelmesi ile birlikte Mardin'e yönelik yatırımların da arttığına dikkat çeken Ayvaz, "Mardin'deki turizm potansiyelini keşfeden yatırımcılar otel açmak için sıraya girdi. Ortalama her yıl bir milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği 7 bin yıllık tarihi kent, kültürel yapısı ve mimari dokusu ile gondolları ile meşhur İtalya'nın Venedik ve Kudüs'ten sonra dünyanın üçüncü sit alanı içinde yer alıyor. Geçmişte işsizlik yüzünden çalışmak için Batı'ya giden gençler, artık kendi memleketlerine dönerek burada çalışmaya başladı. Oteller açılıyor, fabrikalar açılıyor. İşsiz gençlerimiz iş bulmaya başladı." dedi.

 

Turiste 'dijital' rehber!

Saraydüzü Kışla Binası Kültür Merkezi ve Milli Mücadele Müzesi'nde, Amasya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından düzenlenen yıl sonu sergisinde sunulan dijital kent rehberi projesi beğeni topladı.

 

Amasya Valisi Abdil Celil Öz, lise tarafından üretilen dijital kent rehberlerinin istedikleri düzeyde geliştirilmesi sonrası sektöre hizmet verebileceğini söyledi.

 

Projede emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik eden Öz, ''Projeyi başarılı buldum. Ancak hem içerik hem de donanımsal olarak geliştirilebilir. Görsel olarak daha etkili olabilmesi için ekranın dokunmatik ve çözünürlüğünün yüksek olması gerekli'' dedi.

 

Söz konusu ürünün, turizm danışma merkezleri, oteller ile tarihi ve turistik yerlerde kullanılabileceğini kaydeden Vali Öz, içerik olarak ürünün farklı dillerde anlatım, kent rehberi, bulunduğu konum ve haritalar ile gezi güzergahlarını görsellerle yansıtabilecek kapasitede olması gerektiğini vurguladı.

 

Öz, kentte turistlere yönelik bu tip bir cihazın kullanılabileceğini belirtti.

 

Amasya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından yaklaşık 6 ay süren çalışmaların ardından prototipi yapılan dijital kent rehberinin kente gelen ziyaretçilere, görsel, yazılı ve işitsel olarak rehberlik hizmeti vermesi amacıyla üretildiği belirtildi.

 

Okulun Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni Bahadır Özen, kendisi ile 12. sınıf öğrencileri tarafından kentin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan dijital kent rehberi hakkında bilgi verdi.

Kaynak: haberturk - 31.05.2012

İspanya'da 5'inci destinasyonu açtı

Türk Hava Yolları (THY), İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinde bulunan Bilbao havaalanına bugün gerçekleştirdiği uçuşla İspanya'daki 5. destinasyonunu başlattı.

 

1986 yılından bu yana İspanya'da olan THY özellikle son 5 yıldır bu ülkede büyük atılımlar gerçekleştirirken, İstanbul ile karşılıklı İspanya'daki 5 farklı destinasyona olan uçuş sayısını haftada 49'a çıkardı. Mevcut durumda Madrid'den her gün 2, Barcelona'dan her gün 3, Malaga ve Valencia'dan haftada 5 seferi olan THY, başlattığı Bilbao destinasyonla da haftada 4 sefer (pazartesi, salı, perşembe, cumartesi) yapacak. Bilbao destinasyonuna destek için, 15 Haziran tarihinden önce alım yapmak şartıyla 28 Mayıs 2012 - 6 Nisan 2013 tarihleri arasındaki biletler 139 avrodan satışa sunulacak.

 

THY'nin ayrıca haftada 3 kez Madrid'e kargo seferleri bulunuyor.

 

THY İspanya Genel Müdürü Ali Doruk, "Bilbao'nun endüstriyel açıdan İspanya'nın önemli bir merkezi olduğunu düşünüyoruz. Kuzey İspanya'da uçtuğumuz tek nokta olacak" dedi. Bilbao'nun sanayileşmiş bir bölge olması bakımından dünya ile bağlantısının çok açık olduğuna vurgu yapan Doruk "Bilbao'yu hem Türkiye'ye hem de Türkiye üzerinden özellikle Orta Doğu, Asya ve Uzak Doğu gibi vereceğimiz çok iyi bağlantılarla dünyanın doğu kısmına bağlamış olacağız. Bilbao'dan doğuya doğru bağlantı veren tek havayolu olacağız ve bundan dolayı tercih edilen bir havayolu olmayı ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.

İspanya'nın THY için önemli bir ülke olduğunu, Avrupa'da Almanya ve İtalya'dan sonra en fazla noktaya uçulan ülkenin İspanya olduğunu kaydeden Doruk, THY Yönetim Kurulu'nun aldığı bir karar doğrultusunda İspanya'nın kuzeybatısındaki La Coruna'ya da bir destinasyon açılmasının düşünüldüğünü ancak Galisya bölgesinde alternatif başka noktalara da baktıklarını söyledi.

 

Kaynak: Dünya Gazetesi - Güncel - 28.05.2012

20 uçak seferi iptal!

 

THY'nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava koşulları (güneyli rüzgar) nedeniyle havayolu ulaşımında aksamaların yaşandığı ve 25 Mayıs 2012 itibariyle bazı seferlerin iptal edildiği belirtildi.

Yolcuların havalimanına gelmeden önce uçuşun güncel statüsünü Çağrı Merkezi'nden (444 0 849) veya web sitesi üzerinden kalkış-varış uygulaması ile kontrol edebileceği ifade edilen açıklamada, "Eğer uçuşunuz iptal olmuş ise mağdur olmamanız için lütfen havalimanına gelmeden önce yeni bir uçuşla ilgili Çağrı Merkezi'nden (444 0 849) onay alınız.

Uçuşlarla ilgili güncel statüye mobil cihazınızdan da mobil.thy.com adresini kullanarak erişebilirsiniz. Mobil uygulamalarımızla ilgili detaylı bilgi için mobil uygulamalar sayfamızı ziyaret ediniz" denildi.

İptal edilen seferler ise şöyle;

 

Kaynak: haberturk. - 25.05.2012

17 bin THY çalışanı aynı uçakta
Türk Hava Yolları'nın (THY) dünyanın 191 noktasında görev yapan 17 bin çalışanının fotoğrafıyla süslediği Boeing yolcu uçağı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük ilgi gördü.

4 aylık tasarım çalışmasının ardından 20 teknik görevlinin uçağın gövdesine özel yapılan stickerlar kullanarak yaklaşık 1 hafta süren bir çalışmayla çalışanlarının resimleriyle kapladığı uçak, dünyanın birçok noktasına uçarak THY'nin tanıtımını yapacak. Resimler 1 yıl süreyle uçakta kalacak.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 24.05.2012

Efes'e 4 ayda 350 bin ziyaretçi

 

AA muhabirinin İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, 1 Ocak-30 Nisan 2012'de Efes Antik Kenti'ni ücretli olarak 270 bin 484 kişi, ücretsiz 37 bin 294 kişi, müzekartla 41 bin 647 kişi ziyaret etti.

 

Ocak ayında 71 bin 231 olan ziyaretçi sayısı şubatta 102 bin 431'e, martta 179 bin 397'ye, nisan ayında ise 334 bin 912'ye çıktı.

Efes Antik Kenti'nden yılın ilk dört ayında elde edilen gelir 1 milyon 181 bin liraya ulaştı.

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün verilerine göre, Efes Müzesi'ni ücretli olarak 44 bin 617, ücretsiz 7 bin 710, müzekartla 7 bin 87 kişi ziyaret etti.

Toplam ziyaretçisi 59 bin 414 olan Efes Müzesi'nden 92 bin 750 lira gelir elde edildi.

 

İZMİR VE ÇEVRESİNDEKİ DİĞER MÜZELERİN ZİYARETÇİ SAYILARI

 

İzmir'deki Arkeoloji Müzesi'ni ilk çeyrekte 6 bin 406, Tarih ve Sanat Müzesi'ni 7 bin 398, Agora'yı 12 bin 866, St Jean Kilisesi'ni 76 bin 660, Yamaç Evleri'ni 28 bin 62, Bergama Müzesi'ni 4 bin 931, Akropol'ü 84 bin 376, Asklepieion'u 31 bin 68, Bazilika'yı 9 bin 280, Çeşme Müzesi'ni 8 bin 230, Ödemiş Müzesi'ni bin 151, Tire Müzesi'ni 2 bin 594, Çakırağa Konağı'nı da 6 bin 110 kişi ziyaret etti.

 

Efes Antik Kenti ve Efes Müzesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki ören yeri ve müze ziyaretçi sayısı da 687 bin 971 oldu, tüm müze ve ören yerlerinin ilk 4 aydaki geliri 2 milyon 101 bin 297 liraya ulaştı.

 

İşte Avrupa'nın Florida'sı!

 

Avrupa'daki ekonomik kriz büyürken, Türkiye Avrupa'nın Florida'sı olma yolunda ilerliyor. Özellikle Batı Avrupalı emekliler uygun fiyatları nedeniyle Türkiye'den emlak satın alıyor. 

 

Alanya'da emlak sektöründe bulunan İbrahim Fide, "40 bin Euro'ya apartman dairesi, 130 bin Euro'ya ise havuzlu bir ev alabiliyorlar. Genellikle ev alan müşteriler 60 yaş üzeri Almanlar'dan oluşuyor. Alanyalı emlakçı Fide,  2 oda 1 salon 40 bin Euro, 120 metrekare üstü evlerin ise 130 bin Euro'ya satın alınabildiğini söyledi.

 

Almanya'da kurduğu fakat Türkiye'de de faaliyet gösteren emlak şirketi sahibi Hans-Rainer Lindner,

Türkiye'de yaşamın çok uygun olduğunu söyledi. Alman gazetesi Die Welt'in haberine göre, ayda 700 Euro'ya rahat bir yaşam sağlayabildiklerini belirten Lindner,  bu durumun Euro krizinden korkanlar için Türkiye'yi cazip kıldığını söyledi. Fakat yükselen petrol fiyatlarının da yaşam maliyetini artırdığına dikkat çekti.

 

"Geçen sene Türk Lirası, Euro karşısında değer kazandı. Yurtdışında yaşayan Türkler paralarını Türkiye'ye transfer ediyorlar, krizden etkilenmemek adına. Ayrıca Türkiye'nin büyüyen ekonomisi Avrupa ülkelerindeki şirketlerin Türkiye'ye gelmesine de neden oluyor. Otomobil ve makina üreticileri, IT şirketleri özellikle Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda'da Türk şirketleriyle üretim yapmak için ortaklık kuruyor"  

 

Kaynak: haberturk - 22.05.2012

TUSKON'dan işadamlarına vize müjdesi

Tüm bunlardan en çok etkilenen kesimlerden biri de iş dünyası. Ancak işadamlarına bir müjde var bu konuda; AB’den işadamlarına vize kolaylığı kapıda…

 

TUSKON Başkanı Rızanur Meral’den geliyor “vize kolaylığı müjdesinin” işareti.

 

Meral, TUSKON’un AB ofisinin açılmasının 5. yıldönümü nedeniyle Brüksel’de üst düzey bir dizi temasta bulundu. Temaslarının ardından TUSKON Başkanı ile sohbet imkanı bulduk. Nitekim vize konusundaki önemli açıklamayı da bu sohbet sırasında yaptı: “Brüksel’deki görüşmelerde vize kolaylaştırması yönünde gelişme olacağını duyduk. Belli kesimlere; iş dünyası gibi, sanatçılara, sporcular gibi. Hatta belki de muafiyet sağlanmasının Avrupa Konseyi gündeminde olduğunu duyduk”.

 

Meral, vize kolaylığı konusundaki açıklamanın Danimarka dönem başkanlığında yapılabileceğini de belirterek, AB’ye konuda bir uyarıda da bulunduklarını açıkladı:

“Böyle bir şeyi söyleyip hayata geçiremeyecekseniz hiç söylemeyin dedik. Arkasında duramadıkları söylemler Türkiye’deki Avrupa inancını sarsıyor. Dolayısıyla böyle bir şey yapacaksanız hemen yapın anonsunu dedik. Süreçle ilgili takvimlerinin olup olmadığını bilmiyoruz. Ama Danimarka dönem başkanlığı içerisinde bekliyoruz”.

 

“ÜYELİK TARİHİ NETLEŞİRSE, İLİŞKİLER GELİŞİR”

 

TUSKON’un Brüksel’deki mesajları da oldukça net...

Vize muafiyeti dışında TUSKON’un gündeminde bir de “üyelik tarihinin netleştirilmesi” var.

Meral’in bu konudaki mesajı şöyle:

Kaynak: hurriyet - 18.05.2012

Dünyanın ilk meclis binası

 

Antalya'nın Kaş ilçesi yakınlarında Patara Antik Kenti'ndeki dünyanın ilk meclis binasının restorasyonu tamamlandı. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok büyük bir dünya kültür mirası olan Likya Birliği Meclis Binası'nın restorasyonunun tamamlandığını söyledi.

 

Tarihi meclis binası için yapılan projenin Türk arkeoloji tarihinin en büyük restorasyon çalışmalarından biri olduğunu vurgulayan Işık, restorasyonun tamamlanması ile Likya Birliği'nin başkenti ve yönetim merkezi olan Patara Antik Kenti'nin tarihi kimliğinin daha iyi ortaya çıktığını ifade etti.

 

Meclis binasının ziyarete açılması ile turist sayısında ciddi artış olacağına inandığını bildiren Işık, ''Patara Antik Kenti, Dünya Kültür Mirası listesine aday yerlerden birisi. Kazı ve son restorasyon çalışmaları ile aday olma kriterlerinin büyük çoğunluğunu yerine getiriyor'' dedi.

Likya Birliği Meclis Binası'nın restorasyonunun Türkiye'nin kültür bilinilirliğini yükselttiğini vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

 

Emekli İsveç vatandaşları yaşamak için Antalya’yı seçiyor

İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, İsveçlilerin emeklilikten sonra yaşamak için Antalya’yı seçtiğini söyledi.

 

Tatile çıkan İsveç vatandaşlarının yüzde 6’sının Türkiye’yi tercih ettiğini, bunların üçte ikisinin de Antalya’ya geldiğini belirten Akesson, özellikle yaşlı turistlerin kış döneminde Antalya’daki otellerde konakladığını ifade etti.

 

 

Antalya’daki iklimin kuzey ülkelerinden özellikle İsveç’ten gelen yaşlıların sayısını arttırdığını dile getiren Akesson, “Bu konuda ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Emekli olduktan sonra Türkiye’yi yaşayacak yer olarak seçeceklerin sayısı oldukça fazla.” dedi. Türkiye’de gayrimenkul alan İsveç vatandaşlarının sayısının da her yıl arttığına dikkat çeken Akesson, şunları kaydetti: “Bunun ileride daha da artacağını düşünüyorum. Şimdilik Alanya en çok tercih edilen yer. Ardından Side ve Antalya geliyor. İlerleyen yıllarda İsveç vatandaşları Çeşme ve Bodrum gibi yerleri keşfedip oralara da yerleşecek.”

 

 

İsveç’in Antalya Fahri Konsolosluğu, 2012 yılı turizm sezonunda İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’dan Antalya’ya gelen turistlerin karşılaşacağı sorunları en aza indirmek ve sorun halinde yapılabilecekleri tartışmak amacıyla ‘Nordic Consular Seminar’ konulu toplantı düzenledi. İskandinav ülkelerine yönelik çalışan tur operatörlerinin de katıldığı toplantıda konuşan İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, her yıl İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye 1,5 milyon turist geldiğini kaydetti. Akesson, “Tatile çıkan İsveç vatandaşlarından yüzde 6’sı Türkiye’yi tercih ediyor. Bunların 3’te 2’si de Antalya’ya geliyor. Bu, diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla bir rakam.” diye konuştu.

Kaynak: Turizmtatilseyahat - 04.05.2012

Londra’da Olimpiyat heyecanı

Londra’da Olimpiyat heyecanı yaşanıyor.

Her yıl sayısız etkinlik ve aktiviteye ev sahipliği yapan Londra’yı bu sene görenler oldukça şanslı.Zira Olimpiyatlar’a hazırlanan kentin bu devasa etkinlikle birlikte değişen ve hareketlenen yüzünü görmek en son 1948 yılında yapılan Olimpiyatlar’da mümkün olmuştu.

Bu yıl 27 Temmuz’dan itibaren başlayacak Olimpiyat coşkusu Londra’yı bu sezonda ziyaret edecek her yaştan herkesi eşsiz bir deneyime çağırıyor.

Londra,kendisini bundan önce görmeye gidenler içinse dört bir yandan devam eden heyecanlı hazırlıkları izlemek için yine eşsiz bir deneyime davet ediyor.

“Londra’yı görmekle dünyanın hayata dair bana gösterebileceği her şeyi görmüş oldum.” Samuel Johnson

Ünlü İngiliz yazar ve dil bilimci Samuel Johnson’ın meşhur deyişinde olduğu gibi Londra dünya üzerinde kültürel çeşitlilikten sanata,Haute Coutere’den sokak modasına,köriden safran lezzetlerine,monarşiden ileri demokrasiye,İslam’dan Sihizm’e kadar hayatın sunduğu kelimenin tam anlamıyla her şeyin bulunabileceği eşsiz bir kent.

Londra bu yılın en cazip turizm merkezi!

Binlerce yıl boyunca İngiliz Monarşisi’nin merkezi olan 2000 yıllık şehir bu yıl 2012 Olimpiyat Oyunları’nı ağırlıyor.27 Temmuz’da görkemli bir seremoniyle açılacak Olimpiyatlar’ın getireceği yepyeni solukla Londra bu senenin cazip destinasyonlarından biri.

 

300 farklı dilin konuşulduğu Londra’nın kendine özgü hikayesini diğer bütün Avrupa kentlerinden ayıran temel özelliği, Londra’nın modernleşme hikayesinin diğer Avrupa kentlerinden bir asır önceye,18.yüzyıl başına uzanması.Bu anlamda bir ilk olan Londra modernleşmenin kurum,kural ve ilişkilerinin yazıldığı ve normlarının belirlendiği yer olma özelliğini taşıyor.

Kaynak: Turizmtatilseyahat - 02.05.2012

Stratonikeia ve Laodikeia’da 12 ay boyunca kazı yapılacak

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki 2 bin 500 yıllık Stratonikeia ve Denizli’deki Laodikeia Antik kentlerinde 2012 yılı kazı çalışmalarına başlandı.

 

 

Kazı çalışmaları dolayısıyla Stratonikeia Antik Kenti’nin bulunduğu Eskihisar Köyü girişinde tören düzenlendi. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, törende yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde sahip olunan tarihi değerlerin gün yüzüne çıkartılması için yoğun çalışma yapıldığını söyledi. Antik kentlerdeki kazı çalışmalarını Denizli ile Muğla valiliklerinin ve üniversitelerin birlikte yürüteceğini kaydeden Demir, bütçe konusunda sıkıntı yaşanmadığını ve bu doğrultuda çalışmaları hızlı şekilde sonuçlandırmak gerektiğini belirtti.

 

 

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki antik kentlerde geçmişte yılda 1 ay gibi kısa süre kazı çalışması yapıldığını dile getiren Demir, ”Stratonikeia ve Laodikeia Antik kentlerinde 12 ay boyunca kazı çalışması yapılacak. Bu ülkenin değerlerinin bir an önce gün yüzüne çıkartılması lazım. Artık, 12 yılda ulaşılan tarihi zenginliklere 1 yılda ulaşacağız. Kazı sürecinde yine bilimsel çalışmalar ön planda olacak. Sürecin hızlanmasıyla, bu ülkenin değerleri de bir an önce gün yüzüne çıkartılmış olacak” dedi.

 

 

Muğla Vali Vekili Faruk Necmi Kurt ise Stratonikeia Antik Kenti’nde yaşamın asırlardır canlı bir şekilde sürdüğünü belirtti. Kurt, Muğla ve Denizli’nin ortaklaşa hayata geçirecekleri projelerle antik kentin çevresinin değişeceğini ve turizmde önemli bir merkez haline geleceğini anlattı.

 

 

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ise üniversiteler arasında yapılan işbirliği kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Kaynak: Turizmtatilseyahat - 30.04.2012

Nemrut yolundaki Selçuklu hanları turizme kazandırılıyor

Malatya Valiliği, her yıl binlerce turisti Türkiye’ye çeken Nemrut Dağı’na Malatya’dan ulaşım güzergahında yer alan Selçuklu hanlarını turizme kazandırmak amacıyla restorasyon çalışması başlattı.


13 ve 14. yüzyılda aktif kullanılan ‘Nemrut tarihi kervan yolu’ kimliğini günümüze taşımayı hedefleyen çalışma çerçevesinde, Nemrut’a seyahat güzergâhı üzerinde bulunan Sevserek, Tepehan, Görk, Yandere, Çat, Taşkale ve Taşkale hanlarında, sırasıyla temizlik kazısı ile birlikte çevre düzenleme ve tabela çalışması yapılıyor.


Malatya Valisi Ulvi Saran, 2.5 ay önce başlanan çalışma sonrası gün yüzüne çıkarılan Sevserek Han’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 150 yıldan bu yana bakımsızlıktan yıkılan yapının gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. Nemrut yolu üzerinde tespit edilen 8 kervansarayın aynı şekilde restorasyon çalışması ile turizmin hizmetine sunulacağını anlatan Saran, “Türkiye, tarihi eserler ve geçmiş yüzyıllardan kalan mirası nedeniyle zengin bir yer. Dünyada başka ülkeler Sevserek Han gibi 800 yıllık geçmişe sahip böylesine bir harabeye sahip olmak için birçok şeyi feda edebilirlerdi diye düşünüyorum. Sevserek Han, Battalgazi ilçemizdeki kervansaray gibi Malatya’nın nadide tarihi eserlerinden birisi olarak iç ve dış turizmin hizmetine sunulacak.” dedi.

Kaynak: Turizmtatilseyahat - 13.06.2011

Rusya'ya vizesiz seyahat 60 güne çıkarılıyor

 

Nisan ayında başlayan Rusya ve Türkiye arasındaki bir aylık süreli ziyaretlerde vizesiz uygulamadan memnun kalan iki ülke, süreyi 2 katına çıkarmak için çalışmalara başladı.

Türk kaynaklardan edinilen bilgiye göre Ankara, Moskova'ya sürenin 2 katına çıkarılması ile ilgili teklifi iletti. Moskova'dan olumlu cevabın gelmesini bekleyen Türkiye, Bakanlar Kurulu kararı ile geçici bir dönem tek taraflı olarak süreyi artırmaya hazırlanıyor. Rusya Federal Turizm Ajansı da İnterfax'a yaptığı açıklamada Türkiye Turizm Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonu ile vizesiz seyahat süresinin iki aya çıkarılabilmesi için çalışmalara başladığını doğruladı. 30 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde İzmir'de düzenlenen Rusya-Türkiye ortak turizm çalışma grubunda da konunun ele alındığı kaydediliyor.

Rusya'nın yeni anlaşmadan önce Türk gümrük kapılarında 20 dolar ödeyerek 2 ay süreli vize alabilmeleri Rusya tarafına önemli avantaj sağlıyordu. Şimdi 1 aydan uzun dönem kalmak isteyenlerin Türkiye Moskova Büyükelçiliği ve başkonsolosluklardan vize almak için başvurmaları gerekiyor. Evrak yoğunluğunun yanı sıra bu şekilde vize alabilmek için en az bir hafta beklemeleri ve 50 dolar da ödeme yapmaları gerekiyor. Türkiye'nin '1 aylık vizesiz girişle gelen' Rusya vatandaşları için uygulamaya koyduğu 3 aylık 'ikamet tezkeresi' de yeterince ekonomik bulunmuyor. Kararı turizm sektörü ve iş dünyası olumlu karşılarken Rusların tatil beldelerinde villalar kiralayarak 45 gün 2 ay kaldıklarına söyleyen yetkililer ise özellikle bu sektör için vizesiz uygulamanın olumsuz etki yaptığına değiniyor.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 13.06.2011

Babalar Günü ‘ne özel Pegasus kampanyası

Yeni kampanyaları ile havacılık sektöründe “uçmayı kolaylaştıran havayolu” ünvanını alan Pegasus Havayolları, Babalar Günü’ne özel indirim kampanyası ile misafirlerini diledikleri noktaya yüzde 30 indirimli uçuruyor.


19 Haziran Babalar Günü’nde Pegasus Havayolları ‘nın internet sitesinden bilet alacak Pegasus misafirleri, 1 Ağustos-31 Ekim 2011 tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışında bulunan 46 destinasyon noktasından birine yüzde 30 indirim ile uçabilecekler. Babaları ya da aileleriyle tatile çıkmak veya babalarına güzel bir seyahat hediye etmek isteyenler için Pegasus ‘un yüzde 30 indirim kampanyası kaçırılmayacak bir fırsat.


Pegasus’un 20 ülkede 46 noktaya ulaşan destinasyonlarından seçilebilecek bir noktaya yüzde 30 indirimle seyahat etmek isteyen Pegasus misafirleri; www.flypgs.com internet sitesinden seçtikleri uçuş noktaları ile rezervasyonlarını oluşturduktan sonra “Babalar Günü” butonunu tıklayarak rezervasyonu onayladıklarında, babalarına bu eşsiz hediyeyi sunma imkanına kavuşmuş olacaklar.

Kaynak: Turizmtatilseyahat - 08.06.2011

THY gökte süzüldü borsada çakıldı

Önce Barcelona, sonra Manchester United, NBA'de Kobe Bryant, teniste Caroline Wozniacki. Türk Hava Yolları, ardı ardına yaptığı büyük tanıtım ve reklam kampanyasıyla, bir dünya havayolu olma yolunda büyük adımlar attı. Bugün İngiltere Premier League'de hemen hemen tüm karşılaşmalarda saha kenarında Türk Hava Yolları'nı görüyor, yabancı televizyonlarda reklamlarını izliyorsunuz.

Ancak, reklam ve pazarlama tarafında bu kadar önemli bir atılım gerçekleştiren Türk Hava Yolları, yılın ilk çeyreğinde aynı performansı mali tarafta gösterebilmiş değil.

Geçtiğimiz senenin aynı döneminde 119 milyon lira kar açıklayan şirketin ilk çeyrek bilançosundaki zararı 332 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bir yandan yükselen petrol fiyatlarının diğer tarafta ise yapılan büyük filo yatırımının etkisi, şirket bilançosundaki karlılığı zarara dönüştüren en önemli etken oldu. Aynı zamanda pazarlama giderlerindeki artış da THY'yi negatif yönde etkileyen bir diğer unsur oldu.

Bu gelişme, şirketin hisse fiyatına da yansıdı. Yıla 5.62 liradan başlayan THY hissesi, ilk yarının sonunda 4.33 liradan işlem görüyor. Hisse yılın ilk altı aylık döneminde yüzde 22.9 gerileme kaydetti. THY’nin, geçen yılın aynı dönemine göre taşıdığı yolcu sayısının yüzde 9 artışla 6,7 milyona, doluluk oranının ise yüzde 74,5’ten yüzde 78’e yükselmesiyle satış gelirleri 453,8 milyon liralık artış kaydederek 2.1 milyar liraya (1.3 milyar dolar) ulaşmıştı. Türk Hava Yolları (THY), ilk çeyrekte faaliyet giderlerindeki artıştan kaynaklı 332 milyon lira zarar açıklamıştı. Şirketin kar marjı 0,07 seviyesinden iken negatife döndü ve -0,15 seviyesine geriledi.

Kaynak: Finans Gündem - 08.06.2011

Uçakla seyahat edenlere müjde!

Yeni uygulamada, yolcular güvenlik risklerine göre üçe ayrılacak. Böylece ayakkabı ve laptop çıkarma son bulacak.SİNGAPUR’da yapılan Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği’nin (IATA) bu yılki genel kurulunda havalimanlarında gelecekte güvenlik kontrolünü hızlandıracak yeni uygulamalar tanıtıldı. ‘Geleceğin kontrol noktası’ olarak adlandırılan uygulamada, yolcular güvenlik risklerine göre üçe ayrılacak ve 6.1 metrelik koridordan yürüyerek geçecek. Yolcu yürürken, üzerindeki her şey, kabine alacağı çanta, yüksek hassaslıktaki özel cihazlar tarafından taranacak. Sıvı ve elektronik cihazlar çantadan çıkartılmadan kontrol edilebilecek. Bu da güvenlik işlemlerini hızlandıracak. Ayakkabı ve çantadan laptop (dizüstü bilgisayar) çıkarma son bulacak.

5 yılda yaygınlaşacak

IATA’nın planına göre bu teknoloji önümüzdeki yıldan itibaren havalimanlarında kullanılmaya başlanacak. 5 yıl içinde de hızla yaygınlaşacak. Bu sayede uzun güvenlik kuyrukları tarihe karışacak. Yolcular fazla beklemeden hızla güvenlik işlemlerini yaptıracak ve uçağa binebilecek. Yolcular geldiği ülkeye göre, daha önceki bilgileri doğrultusunda bilinen yolcu oluşlarına göre normal veya gelişmiş arama yapılan bölümlerden geçecek. Benzer bir sistemin ABD’de güvenlik kontrollerini yapan TSA tarafından da geliştirildiğine dikkat çeken Amerikan Ulaşım Güvenlik Dairesi Başkanı John Pistole, “Bu sistem, havacılığın ortak kullanımına açılacak. Güvenlik kontrolleri hızlanacak. Hem yolcu konforu artacak, hem de havayollarının geç kalan yolculardan kaynaklanan rötarlarında ciddi azalma olacak” dedi.

Kaynak: Finans Gündem - 08.06.2011

Balayı çiftlerine özel tatil seçenekleri

Çiftlerin en çok önem önem verdikleri detay ise kuşkusuz balayı tatili. Önceki yıllarda balayı çiftleri tatillerini yurtiçi ve yakın yerlerde geçirmek isterken, günümüzde ise tatil olgusu bir hayli değişti.


Çiftler artık balayı tatillerinde farklı yerleri, kültürleri görebilecekleri, birçok aktiviteye katılabilecekleri değişik alternatifler aramaya başladı. Tur şirketleri de değişen talepler doğrultusunda, özellikle yurtdışı için birçok paketler hazırladı.


Tur şirketleri ile balayı organizasyonu


Çiftler için hazırlanan balayı paketlerinin başında hem romantik hem kültür gezisi olarak İtalya ‘nın büyülü şehirleri Roma, Venedik ve Floransa bulunuyor. Farklı yerleri keşfetmeyi ve gezmeyi seven balayı çiftlerinin yeni gözdesi ise Amalfi sahilleri. Sorrento,Napoli, Pompei, Capri adası gibi İtalya ‘nın güneyindeki bölgelerde balayı çiftlerinin yeni yeni ilgisini çekmeye başladı.

Kaynak: Turizmtatilseyahat - 08.06.2011

'Müşteri Memnuniyeti Ödülü' aldı

 
 

Asya Termal Tatil Köyü, Tüm Tüketici Koruma Derneği tarafından ''Müşteri Memnuniyeti Ödülü'' ile ödüllendirildi.

Tesisin Genel Müdürü Mustafa Güngör de ''Altın Adam Ödülü''ne layık görüldü. Güngör adına ödülü alan Genel Müdür Yardımcısı Ali Karakaş, "Tüketicilerimizin objektif oyları ve kanaatleriyle bizlere layık gördükleri bu ödülü tüm tüketicilerimiz adına alıyorum. Tüketicilerin şikayetleri, bu şikayetler karşısında tutumumuz ve müşteriye yaklaşımımız hiç değişmeyecektir." dedi.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 08.06.2011

Urumçi-İstanbul seferleri başlıyor

 

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi ile İstanbul arasında direkt uçak seferleri başlayacak.

Çinli Hainan Havayolları, Şanghay-Urumçi-İstanbul seferlerine temmuz ayında başlamak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Şirket yetkilileri, ilk aşamada haftada iki sefer planladıklarını, bunların A-330 tipi uçaklarla yapılacağını, Şanghay'dan kalkan uçağın gidiş ve dönüşte Urumçi'de iki saat bekleme yapacağını belirtti.

 

Kaynak: Zaman Ekonomi - 09.03.2011

Enuygun.com'u Tavsiye Edin

Arkadaşına Tavsiye Et!
Enuygun.com'a ulaşın
x