Anasayfa Haberler Etiket: En uygun esnaf kredisi hesaplama

Esnafa 3 milyarlık kredi

Esnaf ve sanatkarlara verilen yüzde 50 Hazine sübvansiyonlu krediler, 2012 yılında da devam edecek. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından hazırlanan çalışma Başbakanlık'a gönderiliyor. Edinilen bilgilere göre Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) ve Halk Bankası aracılığı ile kullandırılan kredilerin faiz oranı yüzde 12 olacak. Zaman gazetesinin haberine göre; yüzde 50 oranında Hazine sübvansiyonu olduğu için esnaf yüzde 6 oranında faiz ödeyecek. Vadesi bir yıla kadar olan kooperatif kredilerinde faiz oranının yüzde 5 olması beklenirken, 25 bin liranın üzerinde kredi kullananların maliyetinin ise masraflar sebebiyle 1-2 puan daha artması bekleniyor. Normalde geçen yıl sonunda çıkması beklenen kararnamenin gecikmesi sebebiyle 1,5 aydır esnaf kefalet aracılığıyla kullandırılan kredilerde yüzde 50'den fazla düşüş yaşandı. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre geçen yılın sonunda 5,5 milyar lira büyüklüğe ulaşan TESKOMB kredileri toplam büyüklüğünün yıl sonunda 6 milyar liraya çıkması bekleniyor. Bu yıl 3 milyar liralık yeni kredi kullandırılması planlanıyor. TESKOMB, yeni açılacak ve vadesi bir yılı olan kooperatif kredilerinde yüzde 5 ile faiz kullandırıyor. Mevcut ya da yeni açılacak ve vadesi bir yıldan fazla olan diğer tüm kooperatif kredilerinde faiz oranı yüzde 6 olarak uygulanıyor. İşletme kredisi şahıs üst limiti 100 bin lira olarak devam edecek. Yeni dönemde 25 bin liranın üzerindeki kredi faizlerinde küçük de olsa bir artış bekleniyor. 

Başbakan'dan esnafa kredi sürprizi

12 Haziran seçimlerinde son viraja girilirken Başbakan Erdoğan’dan esnafa ve yeni iş kuracaklara sürpriz hibe. Pozitif ayrımcılık yapılacak olan kadınların limiti erkeklere göre 5 bin lira fazla olacak.   Erdoğan,seçime sayılı günler kala ziyaret ettiği esnafa 1 milyar liralık kredi müjdesi verdi.   Toplantının ardından TESK Yönetimi ve illerin oda başkanlarıyla yemek yiyen Başbakan, yarın Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün KOBİ stratejisi ile birlikte 1 milyar liralık kredi paketini açıklayacağını söyledi.

Düşük faizli kredi paketleri

Bankaların hazırladığı özel paketler fiyat avantajı sağlıyor. İşte banka bazında kredi paketleri... Düşük faizli kredi paketleri TÜRKİYE’DEKİ işletmelerin yüzde 99’undan fazlasının küçük ve orta boy işletmelerden (KOBİ) oluştuğu sürekli söylenir. Sadece bu oran bile KOBİ’lerin Türkiye ekonomisi açısından önemini açıkçaya gösteriyor. Ekonomideki ağırlıkları ve buna bağlı olarak önemleri giderek artan KOBİ’ler, bankalar açısından da son derece önemli bir müşteri kitlesi haline geldi. Bu yüzden bankalar, son yıllarda KOBİ müşterileri için sürekli yeni paketler geliştiriyor. Üstelik bu paketlerde uygun fiyatlı ürünler sunmayı da ihmal etmiyorlar. Peki hangi banka KOBİ’lere ne tür hizmetler sunuyor? Bu hizmetlerinden yararlanmak için KOBİ’ler ne yapmalı? Hemen belirtelim, bankalardan daha uygun koşullarda hizmet almak için KOBİ’lerin bir ürün paketine dahil olmaları ve bankacılık faaliyetlerini tek bir pakette toplamaları gerekiyor. Bu hafta KOBİ’lere bir fikir vermesi amacıyla bu alanda etkin olan bankaların ürünlerini derledik...
x