Çiftçiye hasatta ödemeli taşıt kredisi verecek

 Firmalar, otomotiv pazarına hareketlilik kazandırmak için ilginç yöntemler geliştiriyor. Bugüne kadar müşterilerine 10 çeşit kredi kullandıran Koç Fiat Kredi, çiftçiler için özel bir sistem geliştirdi. Tofaş, çiftçiler için hasattan hasada ödeme sistemiyle otomobil ya da hafif ticarî araç almalarına imkân tanıyan çiftçi kredisini çıkardı.

-Otomotiv pazarında geçen yılın son ayında ortaya çıkan 4 büyük markanın liderlik yarışı, bu yıl daha erken başladı. Fiat markasıyla otomobil ve hafif ticari araç toplamında 2009 lideri olan Tofaş, kredi kullanımının artmasına paralel yeni çözümlerle bu alanda büyüme yoluna gidiyor. Son 2 yılda 30 binden fazla müşteriye kredi kullandıran Koç Fiat Kredi, 10'a yakın kredi türünün arasına şimdi çiftçi kredisini de ekliyor. Böylece çiftçiler de hasattan hasada ödeme sistemiyle otomobil ya da hafif ticari aracı kredi ile alabilecek.

Fiat'tan Ferrari'ye sadece Tofaş bünyesindeki 5 markanın kredilendirilmesi için kurulan Koç Fiat Kredi, 10. yaşını kutluyor. Otomobil ve ticari araç satın almada kredi kullanımının yükseldiğini söyleyen Tofaş CEO'su Ali Pandır, markaların pazar payında kredi sağlama yöntemlerinin de etkili olduğunu dile getirdi. Avrupa'da taşıt kredilerinin tamamen bankalardan bağımsız hale geldiğini hatırlatan Pandır, "Bayiye gelen müşteri, aracını aynı çatı altında bulunan kredi kuruluşu sayesinde daha kolay alabiliyor. Üstelik kriz dönemlerinde yaşanan belirsizlikte müşterilere özel çözümler üretmek mümkün oluyor. Son 3 yılda bizim araçlarımızı krediyle alanların yarısı Koç Fiat Kredi'yi kullanmış. Ferrari ve Maserati müşterilerimiz bile bu şekilde kredi kullanıyor." dedi.

Koç Fiat Kredi Genel Müdürü Pınar Kitapçı ise geçen yıl klasik ödeme planlarının yanında, balon ödemeli, taksit ötelemeli, şimdi al seneye öde, ayda 500 TL taksitle araç al gibi kampanyalarla showroom trafiğinin 10 kat arttığını söyledi. Taşıt kredileri piyasasında toplam kredi bakiyesinde tüketici finansmanı şirketlerinin payının yüzde 25'e ulaştığını belirten Kitapçı, bu yıl yeni finansal çözümlerle araç finansmanı alanında lider oyunculardan biri olacaklarını dile getirdi. Tofaş çatısı altında bulunan Koç Fiat Kredi'nin kredi portföyü 2008 yılında 311,5 milyon TL, 2009 yılında 309,4 milyon lira oldu. EKONOMİ SERVİSİ