Ana sayfa   Bilgi   Yazarlar
Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu

Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

Kredi kullanırken hepimiz sayfalar dolusu sözleşmeyi okumakta genelde zorlanırız, okusak bile önemli yerlerini gözden kaçırırız. Peki bu sözleşmenin kredi kullananlar açısından önemi nedir? Önceki gün yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne göre artık kredi için hesap işletim ücreti ödemek ya da sigorta yaptırmak gibi bir zorunluluk yok. Yine isteyen 14 gün içinde hiçbir ceza ödemeden kredi kullanmaktan vazgeçebilecek. Bankalar kredi kullanmadan önce sizi faiz, masraf ve toplam ödeme bilgilerini içeren bir ön sözleşmeyle de uyarmak zorunda. Hatta bankalar artık böyle bir ön sözleşmeyi yazılı olarak alıyor. Aslında son dönemlerde bankalar bu yönetmeliğe uygun olarak sözleşmelerini ve prosedürlerini güncelledi. Örneğin dosya masrafı tahsis ücreti oldu. Sigorta yaptırmak zorunlu olmasa da bankalar bu konuda ısrarcı olabiliyor. Peki tüketici olarak yasal düzenlemenin ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Gökyüzünün yeni modası: Uçan şefler

Gökyüzünün yeni modası: Uçan şefler

Son yıllarda özellikle uzun uçuşlarda karşınıza çıkan 'flying chef' yani 'uçan şef' konsepti çok tuttu. Türkiye'de THY'nin başlattığı bu uygulamaya Atlas Global de dahil oldu. Peki, nedir uçan şef? Uçan şef aslında yemeklerin uçakta daha lezzetli ve tadını bozmadan önünüze konmasını sağlayan, yemeklerin hazırlanmasından sunumuna kadar pek çok şeyle uğraşan, bir nevi havadaki mutfakların kahramanı. 10 bin metre yükseklikte ateş olmadan, bıçak olmadan yemekler nasıl bu kadar lezzetli sunulabiliyor? İşin sırrı uçan şeflerde...

Yapı Kredi'den ayda 1.555 TL'ye 100.000 TL konut kredisi

Yapı Kredi'den ayda 1.555 TL'ye 100.000 TL konut kredisi

Konut satışlarının arttığı şu günlerde özellikle 120 ay vadeli 100.000 TL kredi arayışları da çok oluyor. Bu haftaki kredi kampanyalarında da Yapı Kredi Bankası dikkatimi çekti. Yapı Kredi'den ayda 1.555 TL'ye 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Pek çok kişi yurt dışına seyahat etmek ister ama vize işlemleri nedeniyle bu hayalinden vazgeçer. Aslında çok da uzak olmayan, yanı başımızda vizesiz de seyahat edebileceğiniz ülkeler var. Üstelik daha önce böyle birkaç ülkeye giriş çıkış yaptıysanız, Schengen vizesi gibi prosedür gerektiren vizeleri daha da kolay alabiliyorsunuz. Bakalım Avrupa’da hangi ülkeler Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

En güzel yılbaşı pazarları

En güzel yılbaşı pazarları

Kasım ayında Avrupa'da havalar soğur, artık gezmek zorlaşır. Ancak şu sıralar Avrupa'ya gidecekseniz Aralık ayında pek çok şehirde açılan Noel pazarlarına gitmeyi ihmal etmeyin. Renk ve ışık cümbüşü bu pazarlarda hediyelik eşyalardan, süs eşyalarına kadar satın almak isteyeceğiniz o kadar çok şey olacak ki. Ve sizi adeta büyülü bir dünyaya götürecek çok güzel pazar yerleri de bulacaksınız.

Denizbank'tan %1,29 faizli 5.000 TL kredi

Denizbank'tan %1,29 faizli 5.000 TL kredi

12 ay ya da 24 ay gibi daha kısa vadeli kredi kullanmak isteyenler için bu ayın en avantajlı kampanyalarından birisi Denizbank'ta. Denizbank 12 ayda %1,29 faizle kredi fırsatı sunuyor. Örneğin aylık 459 TL taksitle 12 ay vadeli 5.000 TL kredi kullanmak mümkün. Denizbank ayrıca 5.000 TL kredi için 24 ay vadede %1,34, 36 ay vadede ise %1,39 faiz oranı uyguluyor. Peki ya aylık ödemeleri? İsterseniz en çok başvuru alan tutarlar üzerinden size örnekler vereyim.

Ev fiyatları artar mı, düşer mi?

Ev fiyatları artar mı, düşer mi?

İster oturmak için isterseniz de yatırım için olsun pek çok kişi şu sıralar bu soruyu soruyor: Ev fiyatları artar mı, düşer mi? Kredi faizleri ne olur? Kredi faizleri değişkendir, artar da düşer de. Zaten faiz oranları düştüğünde kredinizi yapılandırma hakkınız var. Peki ya ev fiyatları? Şu sıralar ev fiyatlarının düşmesinden söz etmek zor. Hem istatistikler bunu söylüyor hem de yapılan araştırmalar. Örneğin bu hafta açıklanan önemli bir banka ve gayrimenkul şirketinin istatistiğine göre, ev fiyatları bir önceki aya göre yaklaşık %3'e yakın oranda arttı. Üstelik 30 büyükşehrin tamamında. Ev fiyatları yine geçen yılın aynı dönemine göre %15'i bulan bir artış gösterdi. İstatistikler Ekim ayı için yapıldı. Kasım ve Aralık aylarını da eklersek son yıllarda olduğu gibi özellikle büyükşehirde ev fiyatlarında %20 oranında bir artış beklentisi var. Ev zaten ederde pahalı bir şey. Yani %20'lik artış, örneğin 160.000 TL'lik bir evin fiyatını, 200.000 TL'ye yaklaştırıyor. Yine bir bankanın yaptırdığı gayrimenkul beklenti anketine göre de, ev fiyatlarının yükseleceğini düşünenlerin oranı %82'ye yükseldi. Yani insanların geneli, önümüzdeki aylarda ve 2016 yılında ev fiyatlarının yükseleceğini düşünüyor. Peki, ev fiyatlarını yükselten etkenler neler?

Atatürk'ün izini taşıyan yerler

Atatürk'ün izini taşıyan yerler

10 Kasım Ulu Önder Atatürk'ü kaybedişimizin 77. yıl dönümünde Atatürk'ün izlerini taşıyan yerleri yazmak istedim. Onun bir zamanlar kaldığı evlerin evlerin bir çoğu ayakta kalmayı başarmış. Bunlardan size yakın olanları seçip çocuğunuzla ya da eşinizle, dostunuzla birlikte mini bir gezi planlayabilirsiniz. Listeye doğduğu yer Selanik'ten başlıyorum sonrasında İstanbul, Trabzon, Alanya hatta Diyarbakır'a uzanan bir yolculukla....

Bu haftanın avantajlı kredisi İş Bankası'ndan

Bu haftanın avantajlı kredisi İş Bankası'ndan

Bu hafta kredi kullanacaklar için 'avantajlı kredi hangisi' sorusuna yanıt aradım. En çok başvuru yapılan vade olan 36 ayda ve yine en çok başvuru yapılan iki farklı kredi tutarında yani 10.000 TL ve 5.000 TL'de avantajlı kampanya, İş Bankası’ndan geldi.

Yapı Kredi'den konut başvurunuza 5 dakikada yanıt

Yapı Kredi'den konut başvurunuza 5 dakikada yanıt

Ev satın almak isteyen bunun için de konut kredisi kullanmayı düşünen birçok kişi, “Acaba bana kredi çıkar mı ya da ben ne kadarlık kredi kullanabilirim” sorularına odaklanır. İyisi mi siz evi beğenin, çünkü Yapı Kredi Bankası konut kredisi başvurunuzla ilgili yanıtı, 5 dakika içinde SMS ile veriyor. Böylece kredi çıkar mı çıkmaz mı sorusunun yanıtını, cep telefonunuza gelecek mesajla öğrenmiş oluyorsunuz. Bir yandan başvuru yapıp cevabını beklerken, diğer yandan Yapı Kredi'nin konut kredisi ödemelerine göz atalım...

x