Anasayfa BilgiKredi onayı hangi bankada daha kolay

Kredi onayı hangi bankada daha kolay


Kredi onayı hangi bankada daha kolay

Nakit ihtiyacımız olduğunda eskiden eşe dosta sorardık. Artık aklımıza ilk gelen bankalar oluyor. Bu durumda da “nasıl borç isteyeyim” sorusunun yerini “yüzde kaç faizle kredi alabilirim” aldı. Tabi asıl soru önemini koruyor: “Acaba kredi alabilir miyim?”

Bu sorunun yanıtından krediyi alana kadar emin olamazsınız. Ama bilin ki bankalar da sorunun yanıtından çok da emin değiller. Size bankaların bu konudaki bakış açısını kısaca yansıtmaya çalışayım.

Bankanın kredi seçeneğinde sunduğu faiz oranı ve aldığı ücretler, bankanın kredi için maliyetini, kredi riskini ve karlılığını taşıyor. Yani kredi alırken bize ödenen paranın maliyetine, o bankanın kredi verdiğinde geri alamayacağı ödemelerin maliyeti ekleniyor ve ödediğimiz faiz ile aradaki fark, bankanın operasyon gideri öncesi karı oluyor.

Bunun daha basit açıklaması şu: Eğer kredi faiz oranları düşükse, banka daha az karlıdır. Bu durumda müşteri sayısı fazla olan banka daha az kar etmeyi göze alabilir, çünkü çok sayıda kişiden kar edeceğinden toplam karı yüksek olur. Ama müşteri sayısı az, nispeten küçük bankalar, faiz oranını artırıp bir de kredi vermeye istekli olamazlar.

Yani aynı faizde banka ne kadar büyükse kredinizi onaylama olasılığı da o kadar artar.

Tabi ki kredi onay kararında tek değişken bankanın büyüklüğü değil; geçen hafta değindiğim gibi banka kredi verirken başka bir çok kriteri değerlendirir. Ama bankaların büyüklüğünün onay oranında çok önemli bir etkisi olduğunu akılda tutmakta fayda var.

Yine de size önerim, kredi almak istiyorsanız tek bankaya başvurup sonucu beklemeyin. Farklı bankalara başvurun, ve kredi olasılığınızı artırın. 

Yazar : Filiz Kütaş

Tüm galeriler »Popüler Galeriler

Yorumlar (2)

Sakın öyle birsey yapmayın çünkü her başvurunuz kredi notunuzu düşürüyor şahsen benim yaptıgım bu hata yüzünden kredi notum cok düşük birçok başvuru demek müşteri yana done para arıyor demek ve her red olan başvuru alehinize olabildiğince az başvuru yapın bunu bana söyleyen garanti bankasının müdürü daha az başvurun olsaydı şansın daha yuksek olabilirdi dedi

Kredi kayıt bürosundaki kredi notunun hangi kritere göre ne kadar değiştiği bilinmese de bankalar birden fazla başvuru yapıldığını evet görebiliyor ve kredi kararında bunu göz önüne alabiliyor. Birden fazla başvuru yapmanın kredi kararını etkilemesi kredi notunuz, geliriniz, borçluluk durumunuz gibi öncelikli kriterlere göre daha düşük. Özellikle de başvuru yaptığınız bankalar başvurunuzu red etmiyorsa. Banka tarafında son dönemde yapılan başvuru sayısı göz önünde bulundurulsa da eşzamanlı birden fazla başvuru yapmak ile bir kaç haftalık dönem içinde red kararı aldıkça farklı bankalara başvurmak aynı değerlendirilmeyecektir. Bir hatırlatma kredide son karar ve hangi kriterin kredi kararında ne kadar önemli olacağı her bankanın risk yönetim kararıdır ve bankadan bankaya hatta dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Yorum Yaz
Toplam Yorum
x